Bankacılık

1 Kripto Borsası 100 Unicorn’a Bedel

Dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılar 1 kripto borsası 100 unıcorn’a bedel konusu bu hızla büyüyen alanda ticaret yapmaya istekli ve dijital para birimleri değişimini desteklemek adına altyapı ihtiyacının karşılanması için bir dizi kripto para birimi platformu ortaya çıktı. Kendilerine “borsa” adını vermelerine rağmen, bir yatırımcı bakış açısı aracı kurumların benzer şekilde işliyorlar ve hızlı yükselişleri, 1990’ların sonundaki dotcom balonu sırasında elektronik iskontolu aracı kurumların patlamasını anımsatıyor. Kripto para, işlemi güvence altına almak için kripto yani şifrelemede kullanılan çalışma şekliyle nakit alternatif değişim aracı şeklinde tasarlandı.

Kripto Borsa Nedir?

Bu borsalar, tüketicilerin ister dolar, euro veya yen gibi itibari para birimi ile ister bitcoin ya da eter gibi başka bir kripto para birimi aracılığı ile kripto para birimlerinin satın alınmasına, satmalarına ve ticaretini yapmalarına olanak tanır. Altcoin adı verilen az popüler kripto para birimi, genelde bitcoin’ e karşı alınıp satılmalıdır ve doğrudan fiyat para birimi ile satın alınamaz. Her borsa her kripto parayı desteklemez ve birçok yatırımcı birden fazla platform kullanır.

Borsa’da Az Deneyim Ne Demektir?

Bazı borsalar daha az deneyimli tüccarlar ve perakende yatırımcılar için daha uygundur, bazıları ise kurumlara veya tam zamanlı tüccarlara yöneliktir.

  1. Bu değişimleri düzenleyen yasa, her bir borsanın sunduğu hizmetlerin yerine ve türüne göre büyük ölçüde değişir.
  2. Bazı borsalar düzenlenmemiş, bazıları belirli ülkelerdeki müşteriler tarafından kullanılamıyor ve tümü sürekli değişen bir düzenleme ortamına karşı savunmasız.
  3. Çin’in Kasım 2017′ de kripto para birimi üzerindeki baskısının ardından, Çin borsaları operasyonlarını başka bir yere taşımak veya tamamen kapatmak zorunda kaldı.
    1 Kripto Borsası 100 Unicorn'a Bedel
    1 Kripto Borsası 100 Unicorn’a Bedel

Diğer Kripto Borsaları

Diğer borsalar, Japon Finansal Hizmetler Ajansı tarafından yayınlanan yeni yönergelerin ardından Japon müşterilere yönelik hizmetleri kısa süre önce askıya aldı. Amerikan borsaları eyalet bazında düzenlemelere ve federal kurallara tabidir. Örneğin New York Eyaleti, 2015 yılında sanal para işletmelerine lisanslar veren “Bit License” düzenlemelerini uygulamaya koydu.

Nasıl Olur?

Borsalarda baş döndürücü bir dizi teklif ve seçenek var. Alan aşırı rekabetçi olmasına rağmen, her birinin farklı bir ücret yapısı, ticaret özellikleri, sunulan madeni paralar ve yerinde güvenlik ve sigorta önlemleri vardır. Çoğu borsa, “alıcıların” hemen uygulanan emirleri verdiği (piyasa emri), piyasadaki likiditeyi kaldıran ve “yapanlar” da kitaplara oturan emirleri yerleştiren “yapıcı alıcı” modeline dayalı işlem ücretleri almaktadır. Yapanlar piyasada daha fazla likidite yaratır ve genellikle daha düşük ücretler ve indirimlerle ödüllendirilir.

Kripto Alıcıları ve Ücretler

Alıcılar genellikle daha yüksek ücret alırlar ve bu borsalarda genellikle % 0,1 veya % 0,2 civarında seyreder. Belki de en önemlisi, her borsanın farklı bir uyum çerçevesi vardır. Bu nedenle, ticarete kaydolmadan önce her borsa için ince yazıları okumak önemlidir. Bugüne kadar, aktif ticareti destekleyen 200′ den fazla kripto para birimi borsası var ve ilk ondaki 24 saatlik birleşik ticaret hacmi ile 6,5 milyar dolardan fazladır. Aşağıda, bugün faaliyet gösteren bazı büyük borsalara daha yakından bakın.

Tüm veriler, 19 Haziran 2018, saat 15:00 EST itibarıyladır. Ücret hesaplamaları, 1000 $ değerinde bir bitcoin ticaretine dayanmaktadır. Platformda, kullanıcılar Euro, ABD Doları, İngiliz Sterlini, Yen ve Kanada doları dahil olmak üzere çeşitli fiyat para birimlerini kullanarak para yatırabilir ve çekebilir. Bir kullanıcının ticarete başlayabilmesi için önce bir hesabın doğrulanması gerekir. Ticaret platformu hem basit hem de gelişmiş ara yüzlere sahiptir.

 

 

 

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir