Para Piyasa

Bill Gates, Bitcoin Konusundaki Görüşünü Değiştirdi!

Pek çok ünlü ve hatırı sayılır isim Bitcoin ve çeşitli kripto paralar hakkında yorumunu açıklıyor ve bunların arasında elbette Bill Gates de yer alıyor. Bill Gates daha öncesinde BTC yani Bitcoin fiyatları hakkında öngörülemez demiş ve bu kripto paraya yatırım yapmayı düşünenlerin kafasını epey karıştırmıştı. Ancak son zamanlarda Bill Gates’in bu görüşü bir nebze de olsun değişmiş gibi duruyor.

Öngörülebilir Olmadığını Söylemişti

Bitcoin fiyatlarının öngörülebilir olmadığını ifade etmesinin yanı sıra Bill Gates, kripto para birimleri hakkında farklı yorumlar da yapmıştı. Bunlardan bir tanesi de sanal para birimlerinin bazı yasa dışı işlerde kullanıldığını ve bu yasa dışı işlerden bir tanesinin de vergi kaçakçılığı olduğunu ifade etmişti. Ancak ünlü işadamı Bill & Melinda Gates Vakfı aracılığıyla bir yardım çalışması yürütürken parayı dijital formda taşıdıklarını da ifade etti. Böylece Gates’in kripto paralara bakış açısının değişmiş olabileceği algısı örtülü olarak da olsa oluşmaya başladı. Aynı zamanda ünlü işadamı bu sayede kimin ne yaptığını da rahatlıkla takip edebildiklerini ifade etti.

Kripto Para Kullananlar Şaşırdı

Bu durum elbette pek çok kripto para kullanıcısını ya da kullanmayı düşünenleri şaşırttı. Zira Bill Gates daha öncesinde kripto paraları çok daha sert eleştirilere de tutmuştu. Hatta bunlar içerisinde bu gibi para birimlerinin uyuşturucu kaçakçılarından bağımsız düşünülmeyeceğini de söylemişti. Bu durumu ise kripto paraların anonim olmasına bağlamıştı.

Bu görüş değişikliklerinin sebebi hakkında elbette pek çok görüş var. Bunlar içerisinde ne çok taraftar toplayanlardan bir tanesi de Bill Gates’in artık kurucu ortağı olduğu Microsoft’un yönetim kurulunda yer almaması. Tabii ki uzunca bir süre bu durumun sebebi gizemini koruyacak gibi duruyor.

Bill Gates, Bitcoin Konusundaki Görüşünü Değiştirdi!
Bill Gates, Bitcoin Konusundaki Görüşünü Değiştirdi!

Bu Soru Çok Sık Geliyor

Bill Gates’e bu soru pek çok zaman yöneltiliyor. Ünlü işadamı özellikle son zamanlarda tarafsız kalmayı tercih ediyor. Yorumu sorulduğu zaman ise tüm sorulanları yorumsuz bırakıyor. Bu nedenle de pek çok zaman Bill Gates’in bu gibi para birimlerine ne şekilde yaklaştığını net olarak kestirmek mümkün olamıyor.

Tarafsız olduğunu belirtmesinin yanı sıra kripto paraların gidişatının ne yönde olacağını öngörmenin mümkün olmadığını da zaman zaman yinelemeye devam ediyor. Bu nedenle Bitcoin kullanmayı zaman zaman “çılgınlık” olarak da nitelendiriyor.

Kripto Değil Dijital Para Kullanıyor

Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir husus daha var ki o da Bill Gates’in kullanmakta olduğu para birimlerinin dijital para birimleri olduğu. Yani halen daha kripto para birimlerine mesafeli yaklaşımı devam ediyor. Ancak her şeye rağmen Gates’in bir zamanlar elinde olsa kripto paralara son vereceğini söylemiş olmasının akabinde fikrini nötr olarak değiştirmesi dikkat çekici.

Buna ek olarak dijital para kullanmalarının sebebinin şeffaflık içerisinde yürütülen faaliyetlerde bulunmaları olduğunu da altını çizerek söylüyor. Yani dijital para birimleri kullanmanın yasa dışı bir amaca yönelik olmadığını ifade ediyor. Elbette dijital para kullanmalarının bir diğer sebebi de işlemlerin maliyetlerinin önemli ölçüde düşmesi.

Yakın Zamanda Bill Gates Bitcoin Sahibi Olacak mı?

Bitcoin kullanıcılarının ve kullanmayı düşünenlerin en çok merak ettiği şeylerden bir tanesi de dünyanın en zengin beşinci kişisi olan Bill Gates’in günün birince Bitcoin sahibi olup olmayacağı. Her ne kadar fikri nispeten hafiflemiş de olsa şu an için Gates’in Bitcoin sahibi olması yakın zamanda pek mümkün görünmüyor. Bill Gates bitcoin konusundaki görüşünü değiştirdi! Cümlesinin özeti de şu an için bu şekilde.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir