Para Piyasa

Bill Gates, Bitcoin’i Aşırı Enerji Kullanımı Nedeniyle Eleştirdi

Microsoft Kurucu Ortağı olan bill gates aşırı enerji tüketimi konusunda Bitcoin’i suçluyor. Eleştirisini ise insanlık adına geleneksel yöntemlerden daha fazla enerji tüketimi yapması ile açıklıyor. Bill Gates yapmış olduğu açıklamalarda Bitcoin rüzgârına kapılmadığını her fırsatta yineliyor. Bitcoin yatırımları yerine sıtma ve kızamık aşısı satın aldığını dile getiriyor. Ürün üreticilerinin yer aldığı firmalara yatırım yaptığını belirtiyor. Bunun yanı sıra Bill Gates, Bitcoin sayesinde servetini katlayanlar için olumlu düşünceleri var.

Gates Vakfı Dijital Para Birimi Geliştiriyor

Bill Gates tarafından kurulan Gates Vakfı, ultra düşük özelliğe sahip işlem ücretleriyle yeni dijital para birimi geliştirmeye başladı. Mart Ayı itibari ile Ripple CEO’su olan Brad Garlinghouse, kripto para madenciliği konusunda büyük atık ibaresini kullanmıştı. Ekim ayında ise daha fazla enerji ile bu varlıkların kullanılması konusunda çağrı yapmıştı. Bu çağrının ardından sürdürülebilir madencilik konusuna dikkat çekerek, teşvik eden bazı ön görülerde bulundu.

Biden yönetimi konusunda da ön planda olan iklim değişikliğine karşın tutumu hakkında görüşlerini bildiren Bill Gates, bunun tam tersi yönde hareket edilmesini eleştiriyor. Bill Gates’e göre madenciliğin büyük bir enerji tüketimi yaptığını ve bu olumsuz durumun görüşmelerde yer bulmadığıdır. Aynı zamanda kripto para sektöründe daha sürdürülebilir alanda liderliğe teşvik edilmesi de eleştirileri arasında oldu.

Bill Gates’e Göre Bitcoin’in Dezavantajları

Henüz sanal alanda güvenilir olarak görmediği kripto para piyasasına sıcak bakmayan, bitcoin’i aşırı enerji kullanımı nedeniyle eleştirdi Bill Gates, yatırımcıların riske atacak parası yok ise girmemesi yönünde sürekli mesaj veriyor.

Bill Gates’e göre Bitcoin;

  • Enerji tüketimi yüksek olan
  • Karbon sorunu olması
  • Küresel iklime olumsuz etkileri

Bitcoin üretimi ve kripto para madenciliğinde yüksek karbon salınımı gerçekleşiyor. Yeni teknolojilerin de bu olumsuz duruma neden olduğu biliniyor. Çözüm yollarının bulunması adına yapılması gereken bazı noktalar var.

Bill Gates, Bitcoin’i Aşırı Enerji Kullanımı Nedeniyle Eleştirdi
Bitcoin’i Aşırı Enerji Kullanımı Nedeniyle Eleştirdi

Bitcoin’in Küresel İklime Ters Etkisi Nedir?

Bill Gates, BTC’nin yüksek elektrik harcaması nedeniyle küresel iklim değişikliklerine yol açan teknolojik bir sorun olduğunu belirtiyor. Her açılan işlem için daha fazla internet tüketimi oluşur. Yeşil enerji ve tüketim dengesi ile sorunun çözülebileceği ön görüler arasında yer alıyor. Bill Gates’se göre bu iklim sorununun tek nedeni Bitcoin değil. Teknolojik anlamda görüşmeler yapılmalı.

Bill Gates Bitcoin’e Yatırım Yapıyor Mu?

Bill Gates her fırsatta kripto paralara yatırım yapmadığını, mevcut üretici şirketlere ağırlık verdiğini belirtiyor. Daha çok sağlık alanında aşılara yatırım yapmayı tercih eden Bill Gates, Bitcoin’in bir tren olarak betimliyor. Bu trende şuan için yer almadığını söylüyor. Aynı zamanda dünyanın zenginleri arasında olan diğer isimlerin Bitcoin’den para kazanmasını da yadırgamıyor. Sadece küçük yatırımcıların olmaması gereken bir alan olduğunu söyleyerek uyarılarına devam ediyor. Aynı zamanda kendine ait olarak bazı dijital paraları geliştirmeye çalışması da kendi ürettiği paraya yatırım yapma düşüncesini gözler önüne seriyor.

Bill Gates’in Enerji Tüketimine Çözüm Önerisi Nedir?

Bill Gates tek başına enerji sorununun Bitcoin yüzünden olduğunu düşünmüyor. Bunun diğer sorunları olarak yenilenen teknoloji ve kullanıcı fazlalığı belirtiliyor. Yeşil enerjinin dünya genelinde yaygınlaşması, üretimin artması ile teknolojik kullanım nedeni ile sürekli tükenen yenilenemeyen enerjiye karşın, yenilenebilir enerji ile başa çıkılacağı ön görülüyor. Yeşil enerji ile kripto paraların karbon salınımı konusunda ve enerji tüketiminde bazı çözümlere odaklanması bu sorunu çözebilir. Son zamanlarda tartışma konularının başında yer alan Bitcoin, Bill Gates’e yatırım konusunda sürekli sorulan sorular arasında yer alıyor.

 

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir