Sigorta - BES ve Hayat

Bireysel Emeklilik Sistemi Mevzuatı Nedir?

Sık sık sorulan bireysel emeklilik sistemi mevzuatı nedir? Sorusunun cevabı artık öğrenilebilir. İlk olarak bireysel emeklilik sistemi, çalışan bireylerin bir tasarruf sağlaması amacıyla oluşturulmuş bir sistem olduğunu bilmek gerekir. Yaşlılıkta rahat etmek için şimdiden oluşturan bir sisteme para yatırmak olarak da adlandırılabilir. Bu sistem uzun bir süre öncesinde yürürlüğe girdi. İstek üzerine bu sisteme katılmak ve doğru bir birikim yapmak mümkündür. Peki, bireysel emeklilik sisteminin mevzuatı nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi
Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Sistemi Mevzuatı Nedir?

Mevzuat; bir ülkenin yürürlüğe girmiş ve devam eden yönetmelik, yasa, kararnamelerin tümüne verilen isimdir. Bireysel emeklilik mevzuat sisteminde ise bu yasal düzenlemelerin belirli noktaları ele alınır. Konulmuş olan bazı yasalar vardır ve sistem bu yasalara bağlı olarak işler.

İşte bireysel emeklilik sistemi mevzuatı;

 • Kanun ve Kararnameler
 • Yönetmelikler
 • Tebliğler
 • Kararlar

Bireysel emeklilik sistemi mevzuatı kapsamında yer alan düzenlemeler bunlardır ve her birinin sistemin işleyişinde ayrı bir önemi vardır. Bunlardan biri veya birkaçı eksik uygulandığı takdirde sistemsel hatalar ortaya çıkar. Bu da kişilerin emeklilik durumlarını etkiler. Tüm bunların yanında yapılan yanlışlar kanunsuzluk olarak ele alınır ve her bir durum iptal edilmek zorunda kalınır.

Kanun ve Kararnameler

Bireysel emeklilik sistemi mevzuatında yer alan birçok kanun ve kararname vardır. Bu kanun ve kararnameler sistemin doğru ve düzenli bir şekilde işlemesi için oluşturulmuş yasal yürürlüklerdir. Bu kanun ve kararnamelerde değişiklik ve düzenlemeler yapılabilir. Genellikle katkı payı, kanunun işleyişi, tasarruflar ve yatırımlar bu yürürlüklerin maddeleri arasında yer alır. Kanunlar her zaman doğru ve eksiksiz bir şekilde uygulanmalı, sistemin düzeni korunmalıdır. Güncel kararlar ve kanunlar dikkate alınmalı, eski kanunlar uygulanmamalıdır. Bu konuda her bireyin ve sorumluluk yasal yükümlülükleri vardır.

Yönetmelikler

Bireysel emeklilik sisteminin yönetmeliğinde, sistemin faaliyetleri, devlet katkısına ilişkin yönetmelikler gibi sistem yürürlüğü ele alınır. Her yıl ve dönemde farklı bir yönetmelik söz konusu değildir ancak sistemde yer alan bazı sorun ve aksaklıkların çözümü için değişikliklere gidilir. Bu da sistemin en iyi ve eksiksiz şekilde ilerlemesi için gerekli olan bir durumdur. 2016 yılından bu yana yönetmeliklerde farklı işleyişler söz konusu olmuştur. Değişiklik isteyen bazı durumların yenilenmesi sağlanmıştır ve durum hala devam eder. Değişimler, ait olunan yılın ekonomisine, idarisine ve daha birçok unsuruna göre yapılır. Ele alınan bu kapsamlar ülkenin nasıl bir durumda olduğuna bakılarak incelenir. Sistemsel hataların çözümü yeniliklerle olur.

Tebliğler

Bildiri anlamına gelen tebliğ, kararlaştırılmış durumların bildirilmesini kapsar. Tebliğler, her yıl düzenli olarak yayımlanır ve yayımlanan tebliğlere göre durumlar devam eder. Aykırı durumların ele alındığı ve düzenlemeye gidildiği durumlarda tebliğler yani bildiriler yayınlanır. Alınan kararların bildirilmesiyle eski kararların geçerliliği ortadan kalkmış olur. Eski kararlar uygulamadan kalkar ve yerine alınan yeni kararlar getirilerek uygulanmaya başlar.

Bireysel Emeklilik
Bireysel Emeklilik

Kararlar

Bireysel emeklilik sisteminde SPK kararları geçerlidir. Bu kararlar sistemsel olarak değişiklik gösterebilir ve durumlara göre yeni kararlar gözden geçirilir. SPK tarafından alınan birçok karar vardır ve bu kararlar bütünüyle sistemi ilgilendirir. Bu nedenle sisteme kayıtlı olan herkesin alınan kararlardan haberdar olması gerekir. Çünkü bu kararlara uyulma zorunluluğu vardır. Aksi takdirde geçerliliğini yitirir ve herhangi bir yarar elde etmek mümkün olmaz.

Bireysel Emeklilik Mevzuatı İşleyişi

Bireysel emeklilik sistemi, belirli bir mevzuata göre işler. İnsanların yaptıkları ve yapacakları ödemeler için ayrı bir durum söz konusu olabilir. Miktarlar, zamanlar sistemin belirlemiş olduğu kurallara göre ilerler. Mevcut işleyiş her zaman için uygulanmalıdır.

Bu işleyiş;

 • 18 yaşını doldurmuş ve fiili ehliyete sahip kişiler başvurabilir.
 • Sürekli denetim altında tutulur.
 • Belirli esaslara uygun şekilde denetlenir.
 • Belirli hususlar sonrasında hesap açılır.
 • Sisteme girişin ardından minimum 10 sene sistemden çıkmamak şartı ve 56 yaşını bitirmiş olmak kaydıyla emeklilik gerçekleşir.

Ayrıca belirli durumlarda sistemi bırakmak ve hesabı kapatmak isteyen kişiler bu işlemi de yapabilirler. Bunun için de bazı şart ve kuralların yerine getirilmesi gerekir. Sistemden ayrılmak isteyen kişilerin ödeme alması veya alamaması gibi durumlar için belirlenmiş şartlar vardır. Ancak bu şartlara göre hareket edilebilir ve sistemden ayrılma işlemleri gerçekleştirilebilir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Faydaları

Devlet tarafından desteklenen bu sistemin bireyler için birçok katkı ve faydası vardır. Bu nedenle sisteme katılmak isteyen birçok vatandaş bulunur. Bu faydalardan bazıları;

 • Bireylerin doğru ve düzenli birikim yapmalarına katkı sağlar.
 • Yapılan birikimlerin üzerine devlet desteği de eklenir.
 • Tasarruf yapılmasını sağlar.
 • Ödemeler bütçeye göre azalıp artabilir.
 • Sistemin fonlarına vergi uygulaması yoktur.
 • Yaşlılık dönemi rahat geçirilir.
 • İlerisi için bir yatırım olarak kabul edilebilir.
 • Gereksiz harcamaların kısıtlanması sağlanır.
 • Çocuklar için bir fırsat oluşturmak mümkün olur.

Daha birçok avantaj BES kapsamı içerisindedir ve bu avantajlar bireylerin iyi birer gelecek sunmaları için çok yararlıdır. Kişiler bu sisteme zorlanmadan para yatırabilir ve emeklilik döneminde rahat bir yaşam sürme şansı yakalayabilir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Dezavantajları

Sistemde bulunan pek fazla dezavantaj bulunmamakla birlikte birkaç zorlayıcı unsur olabilir. Örneğin sistemde kalma süresinin 10 sene olması bireyler için biraz fazla olabilir. Bunun dışında bazı kesintiler de sistemin dezavantajları arasında yerini alır. Ancak ele alındığında faydaları çok daha fazla ve işe yarardır. Bu durumlara dikkat ederek karar vermek gerekir. Gelir çok fazla olmasa da faydası bireylerin gözle görebileceği kadar olacaktır. Sistemin avantajları dezavantajlarından oldukça fazladır.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir