Sigorta - BES ve Hayat

Bireysel Emeklilik Sistemi

Milyonlarca kişinin tercih ettiği bireysel emeklilik sistemi, emeklilik detaylarıyla da dikkat çekiyor. Sistem kişilere sağladığı avantajlarla katılımcılarına hizmet sunuyor. Bu sistem, herkese emeklilik döneminde ek gelir sağlıyor. Herkesin faydalanabileceği bireysel emeklilik, gerek rahat ödeme planları gerekse katılımcılara sağladığı esneklikle insanların tercihi olmayı başarıyor.

Emeklilik dönemi çok uzaklardaymış gibi görünse de o günlerin elbet geleceği unutulmamalıdır. Masraflar, giderler, faturalar ve ihtiyaçların sadece sosyal güvenlik kurumlarından alınan maaşla karşılanması oldukça zor. Bu nedenle; ek gelir bu dönemde büyük öneme sahip. Emeklilik döneminin, rahat ve refah bir şekilde geçmesi için gelirin yeterli olması gerekir. Tüm bunlar göz önüne alındığında; bu sistemin sağlayacağı imkan daha da önem kazanıyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi
Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Ne Demek?

Bireysel emeklilik, kısa adıyla BES; kişilerin aktif çalışma hayatları süresince yapılan tasarrufları uzun vadeli yatırıma yönlendirerek emeklilik dönemlerinde yaşam standartlarını koruyacakları ve bütçelerini rahatlatacak geliri elde etmelerini sağlayan bir sigorta sistemidir.

Zorunluluğu olan bir sistem değildir. Katılımcılar gönüllü olarak sisteme dahil olunur. Katılımcılar, ödeme planları dahilinde katkı paylarını yatırarak sistemden emekli olarak emeklilik döneminde ek bir gelir elde etme şansı kazanırlar.

Bireysel emeklilik amaçları;

  • Bireylerin emeklilik döneminde ek bir gelir sağlamalarına olanak tanıyarak refah düzeyini yükseltmek
  • İstihdamı artırmak
  • Ekonomik kalkınmaya katkı sağlamak
  • Ekonomiye uzun vadeli kaynak sağlamak

Bireysel emeklilik, tasarrufları toplayıp değerlendirir ve kişiye maaş ödemesi ya da toplu ödeme yapar. Sosyal güvenlik sisteminin bir alternatifi değildir. Bireysel emeklilik sistemi, sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı durumundadır. Dolayısıyla, prim aktarımı söz konusu değildir.

Neden Bireysel Emeklilik Sitemi?

Bireysel emekliliğin sağladığı avantajlar tercih sebebidir.

Katılımcılar emeklilik dönemlerinde çok daha rahat bir yaşam seviyesine kavuşurlar.

Sosyal güvenlik sisteminin yanı sıra ek gelir elde etme şansına sahip olurlar. Sosyal güvenlik kurumlarından alınan maaş tek başına yeterli olmayacağı için bireysel emeklilik ile ihtiyaç duyulan ek gelire sahip olunur.

Birikimlerin değerlendirilmesi adına en doğru sistemdir. Birikimler uzun vadede kişilere emeklilik şansı sağlar. Elbette bu da ek gelir anlamına gelir.

Bu avantajlarıyla kişilerin sıklıkla tercih ettiği bireysel emeklilik, emeklilik dönemine önemli katkılar sağlayan bir sistemdir.

Bireysel Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bireysel emeklilik için bireylerin 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekir. Aynı zamanda bireylerin medeni hakları kullanma ehliyetine haiz olması da gereklidir. Sisteme dahil olunmasında her hangi bir üst yaş sınırı yoktur. SSK, Emekli Sandığı ve Bağkur gibi kurumlara bağlı olmayan kişiler bu sistemden yararlanabilirler. Bunun dışında, hiçbir işte çalışmayan kişilerde bireysel emeklilik yaptırabilirler.

Bireysel Emeklilikte Birikimler Nasıl Geri Alınır?

Bireysel emeklilik sisteminden ekli olan kişilerin birikimlerini almaları için farklı seçenekler sunulur.

  • Emekliler, birikimlerinin tamamını talep ederek toplu bir şekilde alabilirler.
  • Emekliler birikimlerinin bir kısmının ödenmesini talep etme hakkına sahiptirler. Bu durumda kişiye istediği tutar kadar ödemesi yapılır.
  • Eğer emekli, düzenli bir gelir elde etmek isteyenler ise birikimlerini belli bir geri ödeme planıyla alabilirler.

Bu noktada; geri ödeme emeklilik ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda gerçekleştirilir.

Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı

Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı mevcuttur. Ödenen tüm katkı paylarının % 25 oranına karşılık gelen tutar devlet katlısı olarak bireysel emeklilik hesabına ödenir. Bireylerin bir takvim yılı içinde alacağı devlet katkısı söz konusu yıla ait toplam brüt asgari ücret tutarının % 25 oranı ile sınırlıdır.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Ödemeler

Bireysel emeklilik sisteminde ödemeler konusunda pek çok husus merak edilir. Bireysel emeklilik ödemeleri, kişilerin tercihleri ve aynı zamanda kişinin içinde bulunduğu şartlara göre belirlenir.

Bireysel emeklilik için aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık olarak ödeme yapılabilir. Ödemelerin planlanması tamamen kişilerin istekleri doğrultusunda gerçekleştirilir. Katkı payları yine katılımcılar tarafından belirlenir. Katılımcılar bütçelerine göre katık payı oranlarını belirleyerek ödeme planını oluştururlar.

Bireysel emeklilik sisteminden emekli olunabilmesi için belli ödeme kuralları vardır. BES’e ilk giriş tarihinden itibaren 10 yıl sistemde kalınması gerekir. Bunun yanı sıra; 56 yaşı doldurmuş olma şartı aranır. Bu şartlar tamamlandığında sistemde kalınarak katkı payı ödenir.

Bireysel Emeklilik Sistemi
Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Ödemelerine Ara Vermek

Bireysel emeklilik sistemi kişileri ödemeler için birçok avantaj sunar. Yukarıda da belirtildiği gibi ödemeler konusunda tamamen kişilerin şartları ve istekleri dikkate alınır. Ödemelerde sağlanan avantajlardan bir tanesi de ödemelere ara verme hakkının olmasıdır. Kişiler, maddi sebeplerden, bütçelerinde yaşadıkları sorunlardan dolayı ödemelerinde zorluk çekebilirler. Böyle durumlarda bireysel emeklilik ödemelerine ara verilebilir. Kişi, maddi anlamda kendini rahat ve hazır hissettiğinde tekrar ödemelerine kaldığı yerden devam edebilir. Elbette, bu kişiler için son derece önemli bir avantajdır. Ödemelere ara verilerek kişinin maddi anlamda rahatlamasına fırsat tanınır. Bununla beraber, kişi bir süre sonra kaldığı yerden sisteme birikim yapmaya devam edebilir.

Bireysel Emeklilik Sisteminden Çıkmak

Birikimler alınıp sistemden çıkılması mümkün. Kişiler istedikleri an sistemden çıkabilirler. Sistemden çıkıldığında emeklilik şirketi kişiye ödeme yapar. Bu ödemeler için elde edilen getiri tutarı üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılır. Yani; stopaj kesintisi gerçekleştirilir.

Stopaj kesinti oranları sistemde kalınan süreye göre değişir. 10 yıl süreyle sistemde kalan ve emekli olmadan sistemde ayrılanlara % 10 oranında stopaj kesintisi uygulanır. 10 yıllık süreden daha az sistemde kalan ve sistemden ayrılmak isteyen kişilere ise % 15 oranında stopaj kesintisi uygulanır. Emeklilik hakkı kazanan ancak; vefat, tasfiye ve maluliyet gibi zorunlu nedenlerle sistemden ayrılmak durumunda kalanlar için % 5 oranında stopaj kesintisi söz konusudur.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir