Sigorta - BES ve Hayat

Bireysel Sigorta Nedir?

Bireysel sigorta nedir sorusu, özellikle pandemi sürecinde sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesidir. Bu bağlamda bireysel sigorta, bireysel emeklilik sistemi olarak geçmektedir. Sigorta şirketlerinin kısaltmasıyla BES sistemi, kişilere emekli olduktan sonra ek gelir sağlamak adına kurulan bir çeşit para biriktirme sistemidir.

Bu bilgiler ekseninde bireysel sigorta yaptıranların 10 yıl boyunca, bireysel emeklilik sisteminde kalması halinde veya 56 yaşını doldurmaları halinde, sistem kişileri emekli eder. Bu süreçte bireysel sigorta yaptıran kişiler, sigorta poliçesince belirlenen miktarları her ay düzenli olarak öder. 10 yılı dolduran veya 56 yaşını dolduran kişilerin emekli edilmesi halinde, sistem kişilere her ay düzenli olarak ödeme yapar.

Tüm bu bilgiler nazarında bireysel sigortanın en büyük avantajı, sigorta boyunca devletten %25 ek katkı almasıdır. Bu bağlamda kişilerin her ay yatırmış olduğu paraların üzerine devlet tarafından %25 ek katkı eklenmektedir. Bu sayede kişiler hem para biriktirdiği gibi hem de yatırdıkları paranın katlanmasını sağlamaktadır. Son olarak bireysel sigorta, yani bireysel emeklilik sistemi içerisinde bulunan kişiler, emekli olduklarında yatırmış oldukları paranın hepsini tek seferde de alabilmektedir.

Bireysel Sigorta Nedir?
Bireysel Sigorta Nedir?

Bireysel Sigorta Nasıl Yaptırılır?

Bireysel sigorta yaptırmak isteyen kişiler, sigorta şirketleri ve bankalar vasıtasıyla bireysel sigorta yaptırabilir. Bu bağlamda bireysel sigortanın genel itibariyle yapılma amacı, emeklilik üzerine olsa da, sigorta kapsamına eklenebilecek ek teminatlar sayesinde kişiler sağlık ve diğer alanlarda da fayda elde edebilir. Tüm bu bilgiler ekseninde bireysel sigorta yaptırmak isteyen kişiler, mutlaka sigorta poliçelerinde belirtilen şartları ve ek teminatları araştırmalıdır.

Birden fazla şirketin ve bankanın bireysel sigorta yapıyor olması, sigorta şartlarının ve avantajlarının çeşitlilik göstermesine neden olmaktadır, bu bağlamda bireysel sigorta yaptıracak kişiler kendilerine en uygun sigorta şartlarını içeren, sigorta poliçesini tercih etmelidir.

Bireysel Sigorta Avantajları Nelerdir?

Bireysel sigorta nedir sorusuna paralellik gösteren bu hususta, bireysel sigorta avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • En Güvenli Birikim Yöntemleri Arasındadır
  • Birikimlerin Üzerine %25 Katkı Payı Devlet Tarafından Ödenir
  • Bireysel Sigorta Yaptırılan Şirket İstenildiği Zaman Değiştirilebilir
  • Aylık Ödemelerin Miktarları İstenildiği Takdirde Azaltılabilir veya Çoğaltılabilir
  • Aylık Ödemeler İstenildiği Takdirde Dondurulabilir
  • Bireysel Sigorta Ödemeleri Vergiden Muaftır

Yukarıda belirtilen avantajlar arasında, bireysel sigorta yaptırılan şirketin istenildiği zaman değiştirilebilmesi, sistemin en büyük avantajları arasındadır. Bu bağlamda bu fırsat sayesinde sigorta şirketlerinin müşterilerine verdiği önem ve ilgi artmaktadır.

Bireysel Sigorta Dezavantajları Nelerdir?

Bireysel sigorta dezavantajları, bireysel sigorta müşterilerinin geri dönüşleri göze alındığında şu şekildedir;

  • Sigorta Poliçesinde Belirtilen Süreden Daha Önce Sigortanın Fes Edilmesi Halinde Ciddi Miktarlarda Kesinti Yapılır.
  • Sigorta Yapılan Şirketin Fonları İyi Yönetememesi Halinde Elde Edilmek İstenilen Gelire Ulaşmak Oldukça Zorlaşır

Yukarıda belirtilen dezavantajlar arasında, sigorta poliçesinde belirtilen süreden daha önce, sigortanın fes edilmesi halinde yatırımların kesintiye uğruyor olması müşterilerin aklında soru işaretlerine neden olmaktadır. Bu bağlamda bireysel sigorta yaptıran kişiler, çok zorda kalmamaları halinde sigorta poliçesini fes etmemelidir.

Bireysel Sigorta Yaptırılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Bireysel sigorta yaptırmak isteyen kişiler ilk olarak ihtiyaçlarını belirlemelidir. Bu bağlamda ihtiyaçlar doğrultusunda yaptırılan bireysel sigorta, uzun vadede kişilere avantaj sağlayacaktır. Aynı zamanda birden fazla şirketin ve kuruluşun bireysel sigorta yapıyor olması, kişilerin aklını karıştırabilir, bu bilgiler göz önüne alındığında sigorta yaptırılmadan önce mutlaka birden fazla şirket ile görüşülmesi gerekmektedir. Bu sayede kişilerin kendilerine en uygun sigorta şirketini seçmeleri kolaylaşacaktır. Son olarak sigorta yaptırılmak istenen şirketin veya kuruluşun araştırılması, fonları hakkında bilgi alınması da oldukça önemlidir.

Bireysel Sigorta’da Emeklilik Kazancı Nasıl Hesaplanır?

Bireysel sigorta kapsamında bulunan bireysel emeklilik sisteminde emekli olduktan sonra kişilerin aylık olarak alacağı tutarlar, sistem içerisinde bulundukları süre boyunca ödenen miktarlar baz alınarak hesaplanır. Aynı zamanda devlet katkısı ve sigorta şirketinin poliçesinde bulunan diğer etmenlerde hesaba katılarak kişiye maaş olarak alacağı tutar bildirilir. Bu bağlamda tüm birikimini tek seferde almak isteyen kişiler için ise, sigorta şirketi devlet katkısı ve kesintileri göz önünde bulundurarak kişinin alacağı toplam tutarı belirler.

Bireysel Sigorta Nedir?
Bireysel Sigorta Nedir?

Bireysel Sigorta’da Bulunan Devlet Katkısı Nedir?

Devlet katkısı, bireysel sigorta kapsamında bireysel emeklilik sistemi içerisinde uygulanmaktadır. Bu bağlamda devlet, kişinin yaptığı aylık ödemelerin üzerine %25 olacak şekilde katkı payı uygulamaktadır.

Son yapılan düzenlemelere göre %25 devlet katkı payının kademelere ayrılması, 3 yıl sistemde kalan kişiler için %15 katkı payı, 6 yıl sistemde kalanlar için %35 katkı payı ve 10 yıl sistemde kalanlar için %60 katkı payı ve bu süre içerisinde 56 yaşını doldurup emekli olanlar için %100 katkı payını almaya hak kazanmaları sağlayan bir düzenleme içerisine gidilmiştir. Bu bağlamda bireysel emeklilik için gereken 10 yıldan erken sözleşmenin fes edilmesi halinde, kişinin sistem içerisinde kaldığı yıl baz alınarak devlet katkı payının oranı belirlenmektedir.

Bireysel Sigorta Kimler Tarafından Tercih Edilmektedir?

Bireysel sigorta yaptıran kişilerin sayısı ve profili oldukça geniştir. Bu bağlamda yapılan araştırmalar neticesinde, bireysel sigortayı tercih eden kişilerin özellikle son zamanlarda, 18 yaşını doldurmuş gençlere, aileleri tarafından yaptırıldığını ortaya koymaktadır. Tüm bu bilgiler ekseninde 18 yaşını doldurmuş kişilere, bireysel sigorta yaptırılıyor olması 28 yaşına geldiklerinde her ay düzenli gelir sağlama hususunda oldukça mantıklı bir yöntemdir.

Tüm bu bilgilerden bağımsız olarak, bireysel sigorta yaptıran kişilerin profilinin oldukça geniş olması, hemen hemen her yaş ve kesimden kişinin bireysel sigorta yaptırdığını ortaya koymaktadır. Son olarak bireysel sigorta nedir? Hususu ile doğru orantılı olan bu konuda, herkesin bireysel sigorta yaptırabileceğini söyleyebiliriz.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir