Para Piyasa

Bitcoin 50 bin Doların Üzerinde

Bitcoin 50 bin doların üzerinde yer alarak gücünü eski zamanlardakine göre çok daha fazla arttırdı. Bitcoin bilindiği üzere kripto para dünyasında en yüksek değere ve hacme sahip olan dijital varlıklardan biridir.

Her dönem güçlü yükselişleriyle ekonomi dünyasının ve yatırımcıların dikkatini çeken Bitcoin, son yaptığı atılımla birlikte tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmayı başardı. Dünyanın önde gelen birçok büyük kuruluşunun Bitcoin’e yatırım yapmasıyla birlikte bu önemli kayda değer artışı elde edilmiş oldu.

Oldukça volatil bir yapısının olmasından dolayı zaman zaman sert düşüşler yapabilen Bitcoin, yükseliş yönündeki trendini her şeye rağmen istikrarlı bir biçimde sürdürüyor. Birçok analiste göre Bitcoin’in 50 doların üzerine çıkması yeni zirveler için önemli bir basamak oluşturuyor.

Bitcoin’de Önemli Destek Seviyesi

Volatilitesi oldukça yüksek olabilen kripto paralarda destek seviyelerinin her açıdan önemi oldukça büyüktür. Çünkü olası bir düşüş anında kripto paralar bu destek kısımlarına tutunarak bir toparlanma evresine geçiş yaparlar.

Değeri açısından yeni rekorlar kırmaya devam eden Bitcoin’de de benzer bir durum yaşandı. Kendisini 50 bin doları üzerine atmayı başaran Bitcoin, bu aşamadan sonra bir düzetme evresine geçiş yaparak 52 bin dolar sonrası yeniden 50 bin dolar desteğine tutundu.

50.400 dolar ile yukarı çıkış için bir ivmelenme elde eden Bitcoin, buradan aldığı destekle tekrar 52 bin dolar seviyelerinden işlem görebildi.

Bitcoin’in Piyasa Değeri

En büyük kripto para olan Bitcoin, yükseliş sürecinde Micro Strategy ve Square gibi önde gelen büyük şirketlerden iyi bir destek gördü. 50 bin doların üzerine çıkarak 60 bin dolara kadar erişen Bitcoin’in piyasa değeri birçok yatırımcının beklediği üzere 1 trilyon dolara da ulaşmış oldu. Bitcoin’in bu denli ciddi atılımlar yapmasının ardından birçok önemli etken de yer alıyor.

  • ABD’nin Covid-19 ile ilişkili vatandaşları için oluşturduğu teşvik paketi bu yükselişlerde pay sahibidir,
  • Çünkü bu paketten yararlanan birçok kişi yatırım amaçlı olarak Bitcoin’e yöneldi,
  • Piyasalardaki diğer varlıklarda bir durgunluk olması nedeniyle de yatırımlar büyük oranda Bitcoin’den yana yapıldı,

Tüm bu faktörler Bitcoin’in en yüksek seviyelerine ulaşmasında destekleyici unsurlar oldu.

Bitcoin 50 bin Doların Üzerinde
Bitcoin 50 bin Doların Üzerinde

Bitcoin’in İlerleyen Süreçteki Yükselişi

Birçok analiste göre 50 bin dolar psikolojik sınırını aşan Bitcoin’in orta ve uzun vadede önü oldukça açık. Çünkü Bitcoin 2020 yılından bu yana neredeyse tam 20 katlık bir artış elde etti. Bu potansiyel yükselişinin tahmin edilene göre yıl sonuna kadar 250 dolar seviyesine ulaşıncaya dek devam etmesi bekleniyor.

Son dönemlerde Bitcoin’e yaptığı yatırımlarla adından sıklıkla söz ettiren Micro Strategy hatırlanacağı üzere 19.452 Bitcoin’i 1.026 milyar dolara satın almıştı. Bunun yanı sıra Square firmasının da yaklaşık 170 milyon dolara yakın bir yatırımı olduğu biliniyor.

Altcoin Piyasasında Genel Hareketlilik

Bitcoin’in piyasadaki yükselişi her açıdan altcoinlerin de önemi seviyelerde bir artış göstermesinde pay sahibi olabiliyor. Çünkü Bitcoin genel kripto para piyasasında halan dominasyonun önemli bir kısmını elinde bulunduruyor.

Bu durum da bir şekilde altların Bitcoin’e göre hareket etmesini zorunlu hale getiriyor. BNB, Litecoin, Ethereum ve Cardano gibi önemli dijital varlıkla Bitcoin sayesinde önemli ivmelenmeler elde ettiler.

Bitcoin İçin Fed Açıklaması

Kripto para piyasalarında dengeler yapılan birçok açıklama neticesinde kısa süreler olarak değişimler gösterebiliyor. 50 doların sınırının üzerini görebilen Bitcoin, FED Başkanı Jerome Powell’ın olumsuz nitelikteki açıklamasından sonra bir düşüş yaşamıştı.

Bitcoin’in bir spekülasyon aracı olduğunu vurgulayan Powell’ın açıklamasıyla birlikte 50 bin dolar seviyesi yeniden test edilmişti. Fakat bu volatiliden sonra tekrar Bitcoin 52 bin dolar seviyesini görerek ilerleyişine devam etti.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir