Para Piyasa

Bitcoin (BTC) Piyasaları 6 Milyar Dolarlık Opsiyonların Sona Ermesi İçin Hazır

Rezervi 6 milyar dolar değerini bulan ve kripto para piyasasındaki en büyük rezerve sahip olan Bitcoin’in sözleşmesi bitmek üzere. Peki, bundan sonra ne olacak? Bitcoin (BTC) piyasaları 6 milyar dolarlık opsiyonların sona ermesi için hazır hale geldi. Diğer para piyasalarının bu duruma karşı ne tepki vereceği ise merak konusu oldu. Pek çok analistin bu durum karşısında yapmış olduğu analizler ise bu konuda aydınlatıcı olabilir.

Piyasada Oynama Artabilir

Bitcoin’in kripto para piyasaları içerisinde en geniş rezerve sahip olduğu biliniyor. Sözleşmesinin sona ermeye yaklaşması sonucu ise analistlerin görüşleri pek iç açıcı değil. Kısa bir süre içerisinde kripto para piyasası ile 6 milyar dolarlık opsiyon sözleşmesini sonlandıracak olan Bitcoin için analistlerin yaptıkları yorum, satış baskısının ve piyasada oynamanın artacağı yönünde. Türev veri formlarından bir tanesi olan Bybt’a göre önceki vadelerin bitişi spot piyasalarını etkilemiş durumda. Bitcoin’in vade süresinin bitmesi ise yeni para piyasalarında nasıl bir etki uyandıracak merak konusu.

Max Pain Seviyesi 40.000 Dolar Üzerinde

Bybt tarafından açıklanan verilere bakıldığı zaman, açık faizin neredeyse tamamının deribit türevlerinden elde edildiği görülür. Maksimum ödeme seviyesinin ise 40 bin dolar seviyesinde olduğunu öne süren Bybt, açık faize ilişkin çarpıcı verileri ortaya koydu. Kapatılmamış ya da ödenmemiş türev sözleşmelerinin toplanan sayısını ifade eden açık faiz, Bitcoin’de ciddi anlamda artmış durumda. Max pain ifadesi ise, opsiyon satıcıları ile opsiyon alıcıları arasındaki borç miktarını ifade etmekte. Max pain fiyatının Bitcoin’in mevcut fiyatının 10.000 dolar seviyesinin altında olması ise, satış baskısına işaret eder.

Bitcoin (BTC) Piyasaları 6 Milyar Dolarlık Opsiyonların Sona Ermesi
Bitcoin (BTC) Piyasaları 6 Milyar Dolarlık Opsiyonların Sona Ermesi

Glassnode Kurucularının Açıklamaları

Bitcoin’in kripto para piyasaları ile vade süresinin dolmak üzere olmasına ilişkin Glassnode kurucularından da açıklama geldi. Bir analiz platformu olan Glasanode, Nisan ayındaki fiyat beklentilerinin yüksek seyirde olacağını belirtti. Nisan ayı için yatırımcıların bahislerini 80 bin dolar seviyesi üzerine koyduğu da yapılan açıklamada dikkat çeken bir noktaydı. Twitter hesabı üzerinden yapılan bilgilendirme tweetinde, Bitcoin’in 6 milyar dolarlık rezervinin sözleşme süresinin dolacağına da değinildi.

BTC Fiyatlarında Hızlı Bir Artış Görülebilir

Kripto para piyasalarında sektör analisti ve yatırımcı kimliği ile bilinen Ran Neuner de vade süresinin dolmasına yönelik kendi görüşlerini bildirdi. Piyasa içerisinde kısa daralma ve oynaklık bekleyen Neuner, açığa çıkacak satış fazlası nedeni ile BTC’nin fiyatının yükseleceğini söyledi. Glasanode açıklamadı ile paralellik gösteren bu analize bakılacak olursa, Bitcoin’in kısa bir süre içerisinde değerini neredeyse ikiye katlayacağı söylenebilir. Devasa büyüklükte alt pompalama işleminin beklenmesi gerektiğini söyleyen Neuner, takipçilerini BTC’nin değer kazanacağı yönünde uyardı.

Analistlerden Bitcoin Max Gözlemi

Bitcoin’in 6 milyar dolar değerindeki rezervinin para piyasaları üzerindeki sözleşmesinin bitmesine yönelik birçok analist max gözlemi yapma peşine düştü. Bitcoin’in önümüzdeki günlerde değerini nasıl katlayacağı yönündeki sorulara cevap vermeye çalışan analistlerin birçoğu ortak paydada buluştu. Analistlerin yaptıkları uyarılara göre para piyasası içerisindeki sözleşmesi sona eren Bitcoin’in satış fazlası nedeni ile fiyatı artış gösterecek.

Yatırımcılara uyarılarda bulunan analistler Bitcoin max gözlemlerini aktararak olabilecek tüm senaryoları dikkatli bir şekilde inceliyorlar. Twitter ve diğer sosyal medya hesapları üzerinden Bitcoin yatırımcılarına erişen analistlerin bu zamana kadar yaptıkları yorumlar Bitcoin yatırımlarının devam etmesi gerektiği yönünde. Mart ayının son günleri itibari ile sözleşmesini tamamlayan Bitcoin’in bundan sonraki akıbeti ne olacak sorusu tüm yatırımcıların merak ettikleri bir soru. Ne olacağını ise zaman gösterecek.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir