Para Piyasa

Bitcoin Fiyatında Düşüş! Piyasa Düzeltmesi Ne Kadar Sürecek?

Bitcoin piyasalarında yaşanan son durumda bitcoin fiyatında düşüş! piyasa düzeltmesi ne kadar sürecek? İstenen ivmeye ulaşarak daha fazla yükselmesi beklenirken sert bir düşüş yaşayarak, yatırımcıları korkutan, BTC depremi sonrası akıllarda Bitcoin’in son durumu ne olacak sorusu var. Tamamen serbest piyasanın etkisinin hâkim olduğu Bitcoin’in belirli bir arzının olduğunu unutmamak gerekir. Birçok alım haberinin önemli etkileri olduğu kripto para piyasasında Elon Musk alım duyuruları ve Twitter paylaşımları neredeyse kripto para devinin fiyatına etki ediyor.

Bitcoin Fiyatlarında Arz ve Talep Etkisi

Bitcoin arzında düşüş gözlemlenen 22 Şubat 2021 tarihinde bunun etkisini 58.000 $ şeklinde görmek mümkün oldu. Bill Gates, Elon Musk ve diğer zenginler tarafından yapılan açıklamaların da etkisi ile BTC cephesinde ciddi çöküntüler yaşandı. Her halükarda en güvenilir kripto para olan Bitcoin, altcoinlerin yanında batmayacak bir gemi gibi duruyor. %90 gibi ciddi oranlara dahi düşen ancak daha sağlam ayağa kalkan Bitcoin düşüşlerinde uzun vadede güvenli bir liman oluyor.

Rafael Schultze Bitcoin Yorumu

Glassnode analitik firmasının kurucu ortağı olan Rafael Schultze-Kraft tarafından yapılan BTC yorumuna bakıldığında 47.000 $ seviyesine kadar düşen BTC için güçlü destek olduğu görülüyor. Bulunan seviyenin korunmaması halinde ise daha fazla düşüş Bitcoin’i savunmasız bırakabilir. Yukarı hareket beklerken daha fazla düşmesi, yatırımcıları paniğe sürükleyebilir.

Scott Melker Bitcoin Yorumu

Bitcoin’in en fazla takip edildiği Twitter hesabından tablo paylaşan Scott Melker, büyük oranda bulunan takipçisine Bitcoin hakkında soru sordu. Ocak 2021 itibari ile yılbaşı düzeltme seviyeleri olduğu zaman hareketini taklit edebileceği belirtildi. Varsayımlarla hareket edilirse dip noktaya ulaşmayan Bitcoin, Ocak 2021’de 4 saat içerisinde %31,6 düzeltme yaşanmıştı. Bu varsayımdan hareketle 40.000 $ seviyesine kadar inebilir. Mart sonuna doğru son düzeltmeler sonucu tekrar ivme yükselebilir. Tesla tarafından yapılan 1,5 milyar $ BTC alım duyurusunun da etkileri hesaba katılmalıdır.

Bitcoin Fiyatında Düşüş! Piyasa Düzeltmesi Ne Kadar Sürecek?
Bitcoin Fiyatında Düşüş! Piyasa Düzeltmesi Ne Kadar Sürecek?

Bitcoin ile P500 Korelasyonu Etkisi

Bitcoin’in merkez bankası hisseleriyle korelasyonu 0′ indirmesinin de yükselme noktasında etkileri olacaktır. ABD Merkez Bankası Başkanı olan Jerome Powell açıklamalarından sonra 10 yıllık tahvil faizinde hareketlenme yaşandı. Bu hareketlenme yukarı doğru bir hareketlenmeydi. Dolayısıyla konuşmanın ters etkisi hisse senedi ve Bitcoin cephesinde yaşandı. Düşüşlerin nedenleri arasında Merkez Bankası’nda yaşanan gelişmelerin büyük etkisi var.

Bitcoin’e Kurumsal İlgi Azaldı Mı?

Bitcoin’de yaşanan düşüşlerde her zaman olduğu gibi kurumsal ilgide azalma yaşanıyor. Ancak son olarak ABD’li bankanın, BTC ticaretine başlaması konusunda yaptığı açıklamalar ve vadeli Bitcoin işlemlerine yönelik çalışmaları kurumsal talepler nedeniyle olmuştur. Kısa vadede düşünen bireysel ve kurumsal yatırımcılar için her düşüş sonucu ilginin azalması aslında kuralına göre oynanmayan bir durumun varlığa işaret ediyor.

Bitcoin dalgalanmalarının nedenleri;

  • Fiyat düzeltmeleri
  • Arz
  • Talep
  • Büyük yatırımcıların alım satım hareketliliği
  • Dünyanın en zenginlerinin Bitcoin hakkında yaptıkları yorumlar
  • Merkez Bankası’nda yaşanan hisse senedi ve tahvil hareketleri
  • Güven sorunları

Bitcoin yatırımlarında en büyük sorun kısa vadeli olarak işlemler yapmaktır. Dünyanın en zenginleri Bitcoin alım satımını yüklü alıyor ve düşüş ya da yükselişlerden total olarak etkileniyor. Kar eden büyük yatırımcılar karına bakarak BTC’yi satıyor. Dolayısıyla BTC düşüş eğilimi gösterdiğinde küçük yatırımcılar az olan yatırımlarını da eritiyor. Böyle bir durumda panik yapmadan, yeni alımların yapılmasını beklemek olmalıdır. Zaten Tesla son düşüşü fırsat bilerek 1,5 milyar $ yatırım yapacağını belirtti. Elbette bir strateji ya da ters köşe olabilir.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir