Para Piyasa

Bitcoin Güçlenmesini Sürdürüyor

Kripto para borsası içerisinde en yüksek hacimli para birimi olarak bilinen Bitcoin güçlenmesini sürdürüyor ve 50 bin doların üzerine çıkmayı başararak piyasaları hareketlendiriyor. Geçtiğimiz ayın ortalarında 61,683.86 dolar değerini gören Bitcoin, yaklaşık 10 bin dolar gerileme yaşayarak 50 bin doların üzerinde tutunmayı başardı. Son günlerde ise yeniden yükselişe geçerek 57,540.68 ile 59,447.22 dolar arasında değer gösteriyor. Uzun zamandır yatırımcıların yegane tercihi olan Bitcoin, bu yükselişini devam ettirecek gibi.

Bitcoin %2.7 Artış Yaşadı

Geçtiğimiz ay 10 bin dolarlık değer kaybı ile yatırımcılarını üzen Bitcoin, yeniden yükselişe geçerek bir çok kişinin de yatırımını arttırmasına neden oldu. Yaklaşık %2.7 oranında bir artış yaşayarak 58,870.80 değerine çıkan kripto para biriminin haftalık kazanç yüzdesi ise %7.31 olarak belirlendi. Kripto para borsası içerisinde değeri en fazla olan ve en büyük hacme sahip olan Bitcoin böylelikle toplam piyasa değerinde 19 milyar dolarlık artış yaşadı. 1 trilyon 99.3 milyar dolarlık toplam değeri ile dünyanın en çok kazandıran kripto para birimi olmayı başaran Bitcoin, yükselişini sürdürerek yatırımcılarının yüzünü güldürdü.

Ethereum da Yükseldi

Kripto para piyasalarının ikinci büyük hacimli kripto parası Ethereumda da artış yaşandı. Son günlerde %1.37 oranında artış yaşayan Ethereum kripto para birimi, 1,826.78 dolara yükseldi. Ethereum’un artış yaşaması ile birlikte haftalık kazanç %8.07 olarak açıklandı. Kripto para piyasasındaki toplam değerini 210.61 milyar dolara yükselten Ethereum da yatırımcılarının yüzünü güldüren kripto para birimlerinden biri oldu. Aynı şekilde Binance Coin’de de artış yaşandı. Kripto para birimlerinin son dönemlerdeki hareketliliği, yatırımcılar için büyük bir avantaj oldu.

Bitcoin Güçlenmesini Sürdürüyor
Bitcoin Güçlenmesini Sürdürüyor

Binance Coin 1.5 Trilyon Dolar Sınırını Aştı

Bitcoin ve Ethereum ile beraber artış yaşayan bir diğer kripto para birimi Binance Coin oldu. %10.90 oranlık bir artış ile piyasalardaki değerini 302.87 dolara yükselten Binance Coin’in haftalık kazanç oranı ise %18.12 olarak belirlendi. Bir haftada kendi değerini en çok katlayan kripto para birimi Binance Coin oldu. Kripto para biri piyasalarındaki değerini 46.89 milyar dolara çıkaran Binance Coin’in toplam rezervi ise 1 trilyon 854 milyar dolar oldu. Böylelikle 15 Şubat tarihinden sonraki en yüksek hacim değerini gördü.

Helin Çelik’ten Açıklamalar

Bittrt Araştırma Müdürü Helin Çelik, kripto para birimlerinin son dönemlerde yaşadığı artışa ilişkin piyasa değerlendirmesi yaptı ve bazı açıklamalarda bulundu. Glassnode verilerine göre konuşan Çelik, uzun vadede yatırımcıların satış yapmayı reddettiklerini söyledi. Geçtiğimiz ay yaşanan düşüş ile adından sıkça söz ettiren Bitcoin’in yeniden 55 bin dolar bandına tutunmuş olmasından dolayı yatırımcıların satışa uzak olduğunu bildiren Helin Çelik, New York Valisi’nin açıklamalarına da değindi.

New York Valisinden Açıklamalar

Bitcoin, Ethereum ve Binance Coin gibi blockchain teknolojisi ile yönetilen kripto para birimlerine ilişkin bir diğer açıklama da New York valisinden geldi. Blockchain tabanlı olarak üretilen aşı pasaportları için düğmeye bastıklarını söyleyen vali, akıllı cep telefonlarından yapılacak QR kodu tarama işlemi ile test sonucunun ortauiya çıkacağını duyurdu.

Covid 19 salgınının dünyanın her yerini vurması ve tüm piyasaları etkisi altına alması ile kripto para borsası da ciddi anlamda etkilenmiş oldu. New York valisi aşı uygulamaları kapsamında yapacakları tüm girişimlere kripto para piyasalarının da dahil edileceğinin sinyallerini verdi. Piyasalarda stablecoin adı verilen yeni bir kripto para biriminin devreye sokulması ve rezervinin 10 milyon dolar sınırını aşması Bitcoin için olumlu gelişmelerden bir tanesi olarak kaydedildi. İşbirliği içerisinde olan tüm finans kaynakları USD coin ile takas edilebilecek.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir