Para Piyasa

Bitcoin Paypal’dan Destek Buldu

Geçtiğimiz günlerde kripto para borsasındaki değer kaybı ile gündeme gelen ve yatırımcılarını bir hayli üzen Bitcoin Paypal’dan destek buldu ve yükselişini sürdürmeye devam etti. Para transfer uygulaması olan ve dünyanın neredeyse bütün ülkelerinde aktif bir şekilde faaliyet gösteren Paypal, Bitcoin ile ödeme yöntemini 30 Mart tarihi itibari ile aktifleştireceğini duyurdu. Geçtiğimiz Salı günü, Visa ve Microsoft ile yaptığı anlaşmaları duyuran Bitcoin, kripto para piyasasında 58 bin dolar seviyesini görmüştü. Paypal ile yapılan anlaşmanın duyurusu sonrası ise 59 bin doların üzerine çıkmayı başardı.

Paypal Kullanıcıları Bitcoin ile Ödeme Yapabilecek

Microsoft ve Visa ile yapılan anlaşma haberlerinin ardından yeni bir anlaşmaya imza atarak piyasa değerini yükselten Bitcoin, 30 Mart itibari ile Paypal üzerinden de işlem görecek. Paypal kullanıcılarının Bitcoin ile ödeme yapmalarına olanak sağlayacak bu anlaşma haberi sonrasında, kripto para piyasası içerisinde 59 bin doların üzerine çıktı. Bu anlaşma şuanlık sadece Amerika Birleşik Devletleri’ndeki vatandaşları kapsıyor. Paypal kullanıcıları kripto para varlıklarını ödeme şekli ile alırken fiat cinsinden temin edebilecekler.

Bitcoin Paypal'dan Destek Buldu
Bitcoin Paypal’dan Destek Buldu

ION, Bitcoin ile Çalışacak

Microsoft firmasının üretimini gerçekleştirdiği merkeziyetsiz kimlik platformu olan ION, Bitcoin’in blockchain teknolojisine dahil olacak. Merkeziyetsiz kimlik platformu olarak görev alan ION’un Bitcoin içerisinde yer alan çevrim içi kimlikleri belirleyerek işlem yapacağı duyuruldu. Bitcoin’in hali hazırda kullanmakta olduğu Blockchain teknolojisine dahil olan Microsoft, bu teknolojisinin kendi kimlik platformunda kullanılacağının sinyallerini verdi. Daha sonrasında ise kripto para borsasında Bitcoin’in değerinde gözle görülür bir artış yaşandı.

Visa, USD Coin ile Bitcoin’e Dahil Olacak

Geçtiğimiz Salı günü iki farklı şirket ile anlaşma yaptığını duyuran Bitcoin, Microsoft’un ardından Visa ile yapacağı iş birliğinin detaylarını açıkladı. Visa, banka ve kredi kartı seçeneklerinde en çok tercih edilen ödeme ağlarından biri olarak biliniyor. Kendi ağ sisteminde yer alan kullanıcıların hesap kapatma işlemlerini sabit bir kripto para birimi olarak bilinen USD Coin üzerinden yapacak olan Visa, ortaklarına daha fazla oranda seçenek sunmayı hedefliyor. Bitcoin, Visa ve Microsoft ile yaptığı anlaşmalar ile 58 bin dolar değerini gördükten sonra yeniden 57 bin dolar değerine gerilemişti. Ancak Paypal anlaşmasının dahil olması ile beraber yeniden yükselişe geçti.

Bitcoin, 59.000 Doların Üzerinde

Dünya üzerinde herhangi bir ülkeden yapılan para transferinin kesintisiz ve güvenilir ağ sistemi ile gerçekleşmesini sağlayan Paypal, ilk dijital para transferi platformlarından biri olarak biliniyor. Paypal gibi köklü bir şirket ile anlaşma yaptığını duyuran Bitcoin ise, kripto para borsasının yeniden gözdesi haline geldi. 57 bin dolar değerine geriledikten sonra Paypal anlaşmasının duyurulması sonucu Bitcoin 59 bin doların üzerine çıktı. 20 Mart tarihinden sonraki en yüksek seviyeyi de bu değer ile görmüş oldu.

Ethereum ve Litecoin de Yükseldi

Bitcoin’e bağlı alt coinler içerisinde yer alan Ethereum ve Litecoin’de de ciddi bir artış yaşandı. Paypal, Microsoft ve Visa anlaşmaları sonrasında kripto para piyasasında ciddi hareketlenmeler yaratan Bitcoin;

  • Ethereum’da %1.5’ten fazla artış
  • Ethereum değerini 1.836 dolara çıkarma
  • Litecoin’de %1 oranında artış
  • Litecoin değerini 196 dolar seviyesinde çıkarma gibi gelişmeleri kaydettirdi.

Kripto para piyasası içerisinde geçtiğimiz günlerde yaşadığı 10 bin dolara yakın değer kaybı ile 50 bin dolar seviyesine gerileyen Bitcoin’in gerçekleştirdiği atılımlar yatırımcılar için olumlu bir etki sağladı. Visa ve Microsoft iş birliğinin ardından Paypal ile de iş birliği anlaşmasına imza atan Bitcoin, şuan 59 bin dolardan işlem görüyor.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir