Para Piyasa

Bitcoin ve Hisse Senedi Piyasaları Arasındaki Korelasyon İyi Bir İşaret Mi?

Bitcoin son dönemlerde güvenilirliğini artırıyor, peki bitcoin ve hisse senedi piyasaları arasındaki korelasyon iyi bir işaret mi? Bitcoin 2021 yılında da yükselişe geçerek yüksek seviyelere çıkmayı başarıyor. Yatırımcısına kazandıran Bitcoin boğaları yükselişin çok daha iyi bir ivmeye çıkması adına diğer bölgeleri teste geçiyor. Oldukça güçlü olan BTC’nin, daha iyi yönde bir performans göstermesi konusunda önü açıldı. Son rallide, Bitcoin ve hisse senetleri piyasası arasında korelasyon 0 noktasına düştü. Korelasyon farkı nedeniyle daha önce Bitcoin’in önü tıkanmış ve yükselişini engellemişti.

Bitcoin Daha Fazla Yükselecek

Birçok uzman tarafından yapılan açıklamaların yanı sıra analitik firması tarafından yapılan açıklamada, ön görülmez bir yükselişe geçeceği vurgulandı. Sadece Bitcoin değil diğer kripto paralar da ciddi bir yükselişe geçmiş durumdadır. BTC alıcılarının daha güvenilir yatırım yapması bu gücü artırıyor. Bitcoin’in en yüksek seviyeye geçeceği konusunda hem fikir olan boğaların, yakın zamanda daha da yükseleceğini düşündüğü belirtiliyor. Korelasyonun sıfır olması da bu yükselişi destekliyor.

Direnç Kanıtlandı

Reddedilmenin zayıflaması ile direncin olduğu yönünde kanıtlanması, Bitcoin cephesini yeni zirveye taşıyor. Geçen haftalarda +%14.1 artış ile SP500 korelasyonunun 30 günde sıfıra düşmesi tüm piyasayı canlandırdı. Dünya piyasasına daha fazla güven verdi ve başarılı bir ivme yakaladı. Ticaretin bağımsız işleyebileceği, borsanın artık kripto piyasasıyla ilişkisinin kesildiği konusunda yatırımcıların içi rahatladı. Hafta sonu düşüş yaşayan BTC, tekrar iyileşme gösterdi. Son 1 haftada ise %25 oranında yaşadığı düşüşle endişe yaratan BTC kısa sürede toparlandı. 2020 Mart ayında yaşanan çöküş sonrası en kötü performans olarak kaydedildi.

Santiment Analitik Firmasının Bitcoin Hakkında Görüşleri

Santiment analitik veri sağlayıcısının açıklamalarına göre, döviz ve borsa arasında bulunan korelasyon, tarihi normun üzerinde olduğunu belirtti.

Son gelişmeler sonucunda;

  • BTC 58.000 $ rekor seviyeyi kaydetti.
  • Şuan için son seviyesi 47.300 $
  • BTC yükselişiyle eşzamanlı gelişme gösterdi.
  • Daha fazla yükselmesi ön görülüyor

Bitcoin yükselişinde 2020 Aralık ayına bakıldığında negatif korelasyonla çakışan BTC, hisse senedi bakımından yüksek korelasyon gösterdi.

Bitcoin ve Hisse Senedi Piyasaları Arasındaki Korelasyon İyi Bir İşaret Mi?
Bitcoin ve Hisse Senedi Piyasaları Arasındaki Korelasyon İyi Bir İşaret Mi?

BTC Rallileri

BTC rallilerinin, 2020 Aralık ayında gösterdiği tutum gibi korelasyon negatif olma yönünde eğilimlidir. 2020 Aralık ayına bakıldığında dünyada en büyük kripto paranın 19.100 $ bandına hareket ettiği, yükselerek 20.000 $ seviyesine ulaşarak en yüksek seviyeye ulaştığı gözlemlendi. 2021 yılı itibariyle ise 4 Ocak 34.227 $ seviyesinden 10 Ocak tarihinde 40.883 $ seviyesine hızlı bir şekilde yükseldi.

Bitcoin ATH

All time high olarak Bitcoin en yüksek seviyesini 58.000 $ bandında kaydetti. Daha fazla yükseldikten sonra şuan 10.000 $ seviyesine düştü ve daha normal seviyeye indi. Bitcoin fiyatlarının normale dönmesi soncunda hala yatırımcıların BTC seviyesini dip fiyattan alarak soğuk cüzdanına çektiği gözlemleniyor. Analist tarafından yayımlanan grafikte ise ticaret merkezinde BTC çıkış fiyatı yüksek seviyelerde satışa devam ediliyor. Son dönemde üzerinde oldukça konuşulan BTC, hala dünya piyasalarında en güvenilir kripto para olma özelliğini devam ettiriyor.

Bu anlamda BTC hızla yükselerek son dönemlerde düşüş yaşanmayacağı sinyalini veriyor. En yüksek seviyede 58.000 $ bandına yükselmesi muhtemel görünüyor. Hızlı düşüş ve çıkışların, bu anlamda yatırımcının parasını kısa sürede daha fazla katlaması konusunda bilgi veriyor. Güvenilir kripto para olan BTC, diğer kripto paralardan daha fazla yükselişte ve 0 korelasyon ile yoluna devam ediyor. Uzmanlar tarafından daha da yükseleceği konusunda yatırımcının sabırlı olması bekleniyor.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir