Para Piyasa

Bitcoin Yasağından Sonra Ülkede Bitcoin (BTC) Fiyatı Rekor Kırıyor

Bitcoin Yasağından Sonra Ülkede Bitcoin (BTC) Fiyatı Rekor Kırıyor. Dünyadaki en yüksek hacimli kripto para işlemlerinin yapıldığı Nijerya’da Şubat Ayı başında bazı yasaklar getirilmişti. Ülkenin merkez bankası, bankalara emir göndererek kripto para alım satımı yapan müşterilerin işlemlerini iptal etmelerini istemişti. Uygulamanın sebebi hakkında fazla bir bilgi verilmemiş, kısaca kripto para işlemlerinin yüksek risk taşımasından bahsedilmişti.

Uzmanlar pandeminin de etkisiyle kripto para işlemlerinin ülke ekonomisine fazla yük getirdiği gibi açıklamalarda bulunmuştu. Yasakla birlikte Nijerya’daki kripto topluluklarının kripto para alım satımına yasak konmasına karşı nasıl tepki vereceği konusu merak edilir oldu.

Binance (BTC) Yasak Sonrasında Nijerya’da Para Yatırmayı Durdurdu

Yasak öncesinde Nijerya, dünyadaki Bitcoin işlemlerinin en fazla olduğu ikinci ülke durumundaydı. Nijerya Merkez Bankasının yasak kararını bankalara iletmesinden bir gün sonra Binance’den de bir açıklama gelmişti. Yapılan açıklamada Nijerya’nın resmi para birimi olan Naira yatırım işlemlerinin geçici bir süre için tamamen durdurulduğu belirtilmişti.

Bitcoin Yasağından Sonra Ülkede Bitcoin (BTC) Fiyatı Rekor Kırıyor
Bitcoin Yasağından Sonra Ülkede Bitcoin (BTC) Fiyatı Rekor Kırıyor

Nijerya Merkez Bankasının Yasak Kararı Ters Tepti

Nijerya Merkez Bankasının kripto para alım satımına koyduğu yasak sonrasında bankalar ve diğer finans kurumları kripto para hesaplarını kapatmaya başladı. Ülkedeki yasal düzenlemelere göre yasağa uyulmaması halinde oldukça sert cezalar verilebiliyor. Bazı çevrelerde ceza alma riskini göze alamayan finans kuruluşlarının risk almak istememesi nedeniyle kripto para piyasalarındaki işlemlerin sekteye uğraması bekleniyordu.

Tüm bu gelişmelere rağmen Nijerya halkının kripto paraya olan ilgisi azalmadı ve alım satım hacmi eskiye göre daha yüksek hale geldi. Google Trends verilerine göre ülke halkı kripto para ve btc konusuna hala yoğun ilgi duyuyor. Öyle ki bu ilgi dünya ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Nijerya’daki bitcoin fiyatları dünya genelindeki fiyatlara göre 1,5 kat daha fazla ve işlem hacmi de hala çok yüksek. Bu gelişmelerden sonra ülkemizde ve dünyada bitcoin yasağından sonra ülkede bitcoin (btc) fiyatı rekor kırıyor! Gibi başlıklar altında yorumlar yapılıyor.

Yeni Bitcoin Düzenlemesi

Bitcoine olan ilginin azalmak yerine daha çok artması nedeniyle Nijerya Merkez Bankasının kararı yeniden gözden geçirildi ve Nijerya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından yeni bir adım atıldı. Ülkede uygulanması planlanan kripto para borsaları için korumalı uygulamalar durduruldu.

Nijerya hükümeti, bitcoine gösterilen yoğun ilginin ülkenin itibari para birimini ve ekonomiyi olumsuz etkileyeceği görüşünde. 11 Şubat tarihinde hükumet senatörü Sani Musa bu yönde bir açıklama yapmıştı.

Nijerya Halkı Kripto Para Alım satımını Nasıl Yapıyor?

Nijerya Merkez Bankasının ülkedeki finans kuruluşlarına kripto para işlemi yapılan hesapların kapatılmasını emretmesine rağmen özellikle btc işlemlerinin nasıl yükseldiği merak edilebilir. Aslında banka ve diğer finans kuruluşları olası cezalar nedeniyle bahsedilen hesapları kapatma yoluna gitti. Nijerya halkı kripto para hesaplarının kapanması üzerine P2P platformuna yöneldi. Bu platform, Binance’nin alım satım işlemlerini kolaylaştırmak için kurduğu bir alandır. P2P üzerinden alıcı ve satıcılar fiyat tekliflerini yayınlar ve yayınlanan fiyatlar üzerinden alışveriş yapılır. Platformda escrow adı verilen emanet hizmetleri alım satım işlemleri sırasında kripto paraların güvenliğini ve süresinde teslimatını sağlar.

Görünen o ki ülkedeki yasaklar P2P piyasasının büyümesine neden oldu. Nijerya hala dünyanın en büyük ikinci P2P platformuna sahip ve işlem hacmi eskisinden daha yüksek. Dünyadaki birçok kuruluştan da hükümetin yasaklarını delmek için Nijerya halkını destekleyecek uygulamalar geliyor. Örneğin Binance Nijerya’daki işlemleri desteklemek için teşvikler uygulanacağını açıkladı. İşlem ücreti alınmaması gibi teşvikler muhtemelen yasakların daha fazla delinmesine neden olacak.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir