Para Piyasa

Bitcoin’de Düşüş Devam Edecek Mi? Altcoinlerde Boğa Başlıyor Mu?

Son olarak en yüksek seviyeye 22 Şubat 2021 tarihine ulaşan bitcoin’de düşüş devam edecek mi? altcoinlerde boğa başlıyor mu? Pazartesi günü itibariyle sert düşüşler yaşayan Bitcoin, %17’lik düşüş sonrası yatırımcıları şaşkına uğrattı. Kripto para devi BTC, dün itibariyle %10 gibi büyük bir oranda düşüşe imza attı. Sert dalgalanmaların yaşandığı BTC’de tablonun değişmesi an meselesi olabilir. Peki, bu durumun altcoinlere yansıması ne olabilir?

Hızlı Yükseliş Sonucu Sert Düşüş

58.000 $ bandına kadar yükselerek ciddi bir ivme kaydeden Bitcoin, sonrasında hızla düşerek önü alınamaz bir seviyeye indi. Tesla ve SpaceX Ceo’su olan Elon Musk tarafından kurulan Tesla hissesinde de ciddi düşüşler yaşandı. Bu düşüş sonrası 15 milyar $ üzerinde zarara uğrayan Tesla, zenginlik unvanını da Amazon kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos’a kaptırmış oldu.

Bitcoin İçin Düşüşler İlk Değil

Bitcoin daha önce de en sert düşüşlerini %90 oranının daha üzerinde yaşayan bir kripto paradır. Bu süreçte her defasında daha yüksek seviyelerde kalkmayı başarmıştır. Bitcoin ve kripto para piyasasının hiç bir merkez bankasına bağımlı olmaması, dilediği gibi yükselebildiği anlamına geliyor. Bitcoin ve kripto para piyasasında bazı stratejiler uygulanıyor.

Uzmanlara göre kripto para bilgisi olmayan kişilerin bazı kontrat satın alımlarına girmesi çılgınlık olarak değerlendiriliyor. Bitcoin’in tamamen ultra zengin kişiler tarafından spekülatif bir dalgalanma yaratması, bu anlamda her an dengelerin değişeceğini gösteriyor.

Bitcoin’de Düşüş Devam Edecek Mi?
Bitcoin’de Düşüş Devam Edecek Mi?

Uzun Vadede Bitcoin Değerlendirmesi Yapılmalı

Bitcoin geçmiş grafiğine bakarak bazı stratejiler geliştirilmesi mümkün görünüyor. Bitcoin her 4 yılda bir neredeyse kurun yarı oranına iniyor. Dolayısıyla çıkışı da eskiden daha hızlı olabiliyor. Kısa vadede yatırım yapan yatırımcıların paniğe kapılarak düşüş anında paralarını çekmeleri elbette zarara sebep oluyor.

Bu durumda kar ve zararda çok fazla paniğe ya da sevince kapılmadan yıllık olarak değerlendirme yapılması akıllıca olabilir. Altın mantığıyla aynı olan Bitcoin için uzun vadeli yatırımlar karlı denilebilir. Yatırımcıların özellikle tüm mal varlığı satarak giriştikleri Bitcoin’den bu şekilde uzak durmaları, unutup ardına bir müddet bakmayacakları bir seçim yapmaları tavsiye ediliyor.

Bitcoin Uzman Yorumları

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre 22 Şubat 2021 düşüşleri, düzeltmeye yönelik bir hareketlenmedir. 58.000 $ bandına nasıl hızla çıktığını düşündüğünüzde bir haftada nasıl 48.000 $’a düştüğünü anlamak mümkün olabilir. Özellikle 2020 yılı Ekim ayına bakarsanız 12.000 $ seviyesinde olan BTC, anında %200 artış yaşadı.

Artışın sebepleri arasında;

  • Kurumsal yatırımcılar
  • Elon Musk Twitter paylaşımı
  • Tesla 1,5 milyon $ yatırım açıklaması

Özellikle BTC tutkunu Elon Musk açıklamalarının kripto para piyasasına etkisi oldukça fazladır. Bu durumda kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e olan ilgisi etkili oldu. Arz düşerek talep arttı ve fiyatlar yükseldi. Bu durumda arzın artmasına konu olan BTC’lerin panikle bozdurulması sonucu da BTC düşüyor.

AltCoinlerde Boğa Başlıyor Mu?

Bitcoin fiyatlarının yüksek olması yatırımcıları altcoinlere yönlendiriyor. BTC dışında kalan diğer kripto para birimleri altcoin olarak biliniyor. Kripto para piyasasına giriş yapan yüzlerce altcoinin olması yatırım alternatifi olsa da güvenilirliği tartışmalıdır. Düşük fiyatlardan cezbeden altcoinlerin ayakta kalması ise bazen mucize olabiliyor.

Projelerle birlikte değerlendirilmesi gereken altcoinler hakkında son durumlar muhakkak okunmalıdır. Altcoin projesinin geleceği hakkında bazı haberleri inceleyerek, geleceği parlak olan bir projeye yatırım yapıyor gibi altcoinlere yatırım yapabilirsiniz. Değeri olmayan coinlerin zamanla elenmesi muhtemel görünüyor. Altcoinlerde boğa başlanabilir, bunun için detaylı araştırma yaparak strateji yapmanız gerekebilir.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir