Para Piyasa

Bitcoin’de ‘Norges Bank’ Düşüşü

Bugün yaşanan Bitcoin’de ‘Norges Bank’ düşüşü herkeste ilgi uyandırdı. Bitcoin’de bir anda meydana gelen sert düşüş yatırımcıları hayli şaşırttı. İlk bakışta sebebi anlaşılamayan bu aşırı sert düşüşün kaynağını anlamak ise fazla uzun sürmedi.

Dünya çapında nakit parayı en az kullanan ülkelerden bir tanesi olan hatta pek çok yerde nakit para geçmeyen ülkelerin başında gelen Norveç, bu düşüşün kaynağı olarak gösterildi. Daha öncesinde de Norveç, kripto paralara dair pek çok konuda gündeme gelmiş ve bazı tartışmalara yol açmıştı.

Merkez Bankası Başkanının Sözleri Olay Oldu

Norveç Merkez Bankası olarak da bilinen Norges Bank’ın başkanı Oystein Olsen, insanların Bitcoin’i alternatif bir yatırım yolu olarak tercih etmemesi gerektiğini söyledi. Norveç gibi nakit dışı kaynaklara hayli yönelmiş bulunan ve gelişmişliği ile de ilgi uyandıran bir İskandinav ülkesinin en yetkili isimlerinden biri böyle bir cümle kurunca da elbette piyasaların tepkisi gecikmedi. Bu düşüş aynı zamanda en popüler ve en geniş hacme sahip bulunan Bitcoin’in son bir ay içerisindeki en sert düşüşü olarak da kayda geçti. Kripto para piyasasının tepkisi de satış baskısı yaratılması şeklinde tezahür etti.

Daha Öncesinde de Bazı Eleştiriler Vardı

Daha öncesinde pek çok ünlü iş insanı ve teknoloji alanında hatırı sayılır firmaların CEO’ları Bitcoin’e güvenmediklerini ya da en azından öngörülebilir bir yatırım aracı olmadığını ifade etmiş, buna bağlı olarak da Bitcoin yine sert düşüşler yaşamıştı. Bunlardan bir tanesi de Tesla’nın CEO’su Elon Musk’tı.

Bu sayede ünlü ve hatırı sayılır isimlerin söylediklerinin ve hatta sosyal medya paylaşımlarının dahi kripto para piyasası üzerinde ne kadar etkili olduğu bir defa daha ortaya konmuş oldu. Bu seferki değer kaybı Bitcoin yatırımcılarını sadece üzmekle de kalmadı, bu sefer çok ciddi maddi kayıplara da yol açtı. Zira Bitcoin bu sert düşüş neticesinde tam tamına yüzde yedi değer kaybetti.

Bitcoin'de 'Norges Bank' Düşüşü
Bitcoin’de ‘Norges Bank’ Düşüşü

Çok Sert Sözler Sarf Etti

Aynı zamanda Norveç Merkez Bankası başkanının söyledikleri sadece bununla da sınırlı değildi. Bunun yanı sıra, ülkelerin merkez bankaları tarafından kontrol edilen resmi para birimlerinin yerini Bitcoin ve benzeri kripto para birimlerinin alması başkan tarafından akıl almaz bir durum olarak da ifade edildi. Sözlerine bu cümlenin de eklenmesi elbette sert düşüşü biraz daha hızlandırdı.

İstikrardan Yoksun Bir Para Birimi mi Tartışması

Bu ilgi çekici sözlerinin yanı sıra Başkan Olsen, Bitcoin başta olmak üzere diğer kripto para birimlerini de hedef alarak birtakım sert eleştirilerde bulundu. Bunlar arasında merkez bankaları tarafından kontrol edilen resmi para birimlerinin maksadının istikrarı korumak olduğu ve Bitcoin gibi para birimleriyle istikrarın korunmasının mümkün olmadığı da vardı.

Bu sert düşüş sonrasında Bitcoin 58 Bin Amerikan Dolarından 53 Bin 559 Amerikan Dolarına geriledi. Bu durum neticesinde de Norveç Merkez Bankası başkanının iddialarının ve sert eleştirilerinin bir nevi doğru olduğu ortaya çıkmış oldu. Piyasaların ve yatırımcıların bundan sonraki durumu ise merak ediliyor.

Norveçli İş İnsanları Kripto Paraları Tavsiye Etmişti

Oysaki daha öncesinde Norveçli iş insanlarından bazıları kripto para birimlerinin doğru yatırım tercihleri olduğunu ifade etmişti. Bunlardan bir tanesi de Norveçli milyarder Kjell Inge Rokke idi.

Rokke, merkez bankalarının yanı sıra finans sektörünün de karşı karşıya kaldığı bazı sorunların önüne geçebilmek veya bu sorunlara karşı savunma yöntemi olarak benimsemek üzere kripto para birimlerini önermiş ve hatta kripto para birimlerine yatırım da yapmıştı. Aynı zamanda ünlü iş insanı kripto para piyasasına girmeyi planladığı da öğrenilmişti.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir