Para Piyasa

Bitcoin’e Powell Darbesi

Ciddi dalgalanmalarla boğuşan Bitcoin’e Powell darbesi. Bilindiği üzere kripto para birimleri içerisinde en geniş hacme sahip, aynı zamanda doğal olarak en popüler olanı Bitcoin (BTC). Ancak pek çok zaman, özellikle son günlerde görülen aşırı şiddetli dalgalanmalar neticesinde yatırımcılar bunun doğru bir tercih olup olmadığı konusunda ciddi manada düşünmeye başladı.

Bu dalgalanmaların en son sebeplerinden bir tanesi ise FED Başkanı’nın yapmış olduğu açıklamalar. Başkan, kripto para birimlerini birer spekülasyon aracı olduğunu çok net bir dille ifade etti ve bu ifadesinin ardından ciddi bir satış furyası başladı. Çok kısa bir süre içerisinde Bitcoin’in değeri 52 Bin Amerikan Doları’na geriledi.

Hacmi Ciddi Manada Geriledi

Mevcut kripto para birimlerinin toplam hacmi yaklaşık 1.6 Trilyon Amerikan Doları iken bunların 1 Trilyonunu Bitcoin (BTC) oluşturmaktaydı. Geçtiğimiz günlerde 1 Trilyon barajını geçmesiyle tarihi bir rekora imza atan Bitcoin, FED Başkanı’nın söyleminden sonra bu rekorla ulaştığı seviyeden geriye düştü. Bu sözlerin arkasından gelen satışlar neticesinde toplam hacmi 1 Trilyon’un altına inmiş oldu.

Bitcoin’e Powell Darbesi
Bitcoin’e Powell Darbesi

Sert Sözler Sarf Etti

Esasında Başkan Jerome Powell’ın sözleri çok da sıradan değildi. Gerçek anlamda sert eleştirilerde bulunan başkan, kripto para birimlerini birer ödeme aracı olarak görmediğini; olsa olsa birer spekülasyon aracı olabileceklerini söyledi. İşte bu sert eleştiriler de başta Bitcoin olmak üzere tüm kripto para piyasasını adeta altüst etti.

Öyle ki halihazırda yoğun dalgalanmalar ile yatırımcıları huzursuz etmekte olan Bitcoin; son aşamada yüzde 4 civarında bir değer kaybı yaşadı ve bu da yatırımcıların düşüncelerinin biraz daha derinleşmesine neden oldu. Geçtiğimiz yirmi dört saat içerisinde de Bitcoin 52,129.25 ve 57,262.38 Amerikan Doları arasında gidip gelmişti. Elbette bu durum kripto para piyasasında çok da alışkın olunan bir durum olmadığından ilgi çekmişti.

Bu Durumdan Tek Etkilenen Bitcoin Değil

Elbette bu ani değer kaybı sadece Bitcoin yönünden geçerli değildi. Piyasada Bitcoin’den sonra gelen kripto para birimi Ethereum da benzer bir dalgalanma yaşayarak yatırımcılarını düşündürdü. Hatta değer kaybı Ethereum yönünden çok daha fazla oldu.

Şöyle ki, Bitcoin yaklaşık yüzde dörtlük bir değer kaybıyla bu olayı atlatmış gibi görünürken Ethereum için aynı oran yüzde altıyı fazlasıyla geçti. Bu gerilemeyle piyasanın en büyük ikinci temsilcisinin toplam hacmi 182.75 Milyar Amerikan Doları’na geriledi. Ethereum’un haftalık kaybı ise yüzde 14’e yaklaştı.

Tüm Para Birimleri Kayıp Yaşamadı

Elbette kripto para birimlerinde tüm birimler kayıp yaşamadı. Bu haftayı kazançla kapatanlar da oldu. Bunlardan bir tanesi de kripto para piyasasının üçüncü büyük temsilcisi Tether oldu. Her ne kadar çok da ciddi bir kazanç getirmemiş olsa dahi en azından diğer pek çok para biriminin aksine yatırımcılarını üzmedi. Yaklaşık yüzde 0.23 civarında bir değer kazanan Tether, çok büyük bir değişim yaşamayarak istikrarını korudu. Toplam hacmi ise bu artış neticesinde 40.33 Milyar Amerikan Dolarına yükselmiş oldu.

Tüm Piyasadaki Durum Özetle Ne Şekilde?

Tüm piyasalardaki toplam hacim ise özellikle piyasanın en büyük 2 temsilcisinde yaşanan bu şiddetli düşüşlerden dolayı azaldı. Bu azalmanın toplam boyutu 68 Milyar Dolar olarak ifade ediliyor. Daha öncesinde kripto para birimlerine bireysel yatırımcıların yanı sıra kurumsal yatırımcılar da ilgi gösterince piyasanın toplam hacmi geçtiğimiz ay 1.5 Milyar Amerikan Dolarını geçmiş, hatta çok yakın bir zamanda 1.6 Milyar Dolara dahi ulaşmıştı. Şu anda toplamda 8,937 para birimi işlem görüyor ve bu para birimlerinin işlem gördüğü toplamda 36,986 piyasa bulunuyor.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir