Para Piyasa

Bitcoin’in Piyasa Hacmi 1.0 Trilyon Doların Altında

Kripto para piyasalarında gerçekleşen son hareketlilik neticesinde bitcoin’in piyasa hacmi 1.0 trilyon doların altında. Geçtiğimiz günlerde Bitcoin, 1.6 Trilyon Amerikan Doları toplam hacmin 1 Trilyon Dolarlık kısmına sahip olarak gerçek anlamda tarihi bir rekora imza atmıştı. Ancak en son aşamada görülen ve yaklaşık yüzde 4 olarak ifade edilen gerilemeden sonra bu tarihi rekorda kalması çok kısa sürdü. Elbette Ethereum da dahil olmak üzere pek çok para birimi son günlerde değer kaybetti ancak kripto para piyasasında en popüler ve en geniş hacme sahip kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) en çok gündeme gelen kripto para birimi oldu.

Bitcoin Son Zamanlarda Pek Çok Şeyden Etkileniyor

Bitcoin özellikle son günlerde pek çok ünlü ismin söylediklerinden etkileniyor. Bunlar arasında Bill Gates ve Elon Musk gibi ünlü iş adamları yer alırken; Norveç Merkez Bankası Başkanı ile FED Başkanı gibi finansal hayata yönelik uzman isimler de bulunuyor. Tek bir cümleyle dahi kaderi değilebilen Bitcoin (BTC) bu yönüyle de yatırımcılarını fazlasıyla düşündürüyor. Bitcoin’in aldığı en son darbe ise FED Başkanı Powell’ın söylediği sert sözler olmuştu. Bundan sonra dalgalanmayı neyin etkileyeceği ise şimdiden endişe ile merak arası bir duyguyla bekleniyor.

Bitcoin'in Piyasa Hacmi 1.0 Trilyon Doların Altında
Bitcoin’in Piyasa Hacmi 1.0 Trilyon Doların Altında

Kripto Para Birimlerine Sert Eleştiriler

Pek çok isim başta Bitcoin (BTC) olmak üzere kripto para birimleri hakkında sert eleştirilerde bulunuyor. Hatta bazı eleştiriler yatırımcıları kripto para birimlerinden uzak tutmak adına tavsiye verir nitelikte. Durum böyle olunca da hem piyasa hem de Bitcoin değer kaybetmeye devam ediyor. Ancak elbette piyasanın şu sıralar son derece dalgalı olduğunu ifade etmekte de yarar var. Öyle ki Bitcoin birim yönünden 52,129.25 ve 57,262.38 Amerikan Doları arasında bir dalgalanma ile karşı karşıya.

Düşüşler Neden Kaynaklanıyor?

Bu durumun sebepleri arasında ise en çok öne çıkan ünlü isimlerin sözleri. Bu sözlerden bazıları Bitcoin’in öngörülemez olduğunu ifade ederken, bazıları ise Bitcoin’in ancak bir spekülasyon aracı olabileceğine kadar varan sert ifadeler barındırıyor. Son durum ise ne var ki bu isimleri haklı çıkarmış gibi görünüyor.

Haftalık Kayıp da Son Derece Dikkat Çekici

Bitcoin’in haftalık kaybı da son derece dikkat çekici. Yüzde 10.46 civarında bir haftalık değer kaybı yaşayan Bitcoin’in en son kaybı ise yüzde 4 civarı olarak ifade edildi. Bunun yanı sıra bu en son düşüşün asıl sebebi FED Başkanı tarafından sarf edilen sert sözler. FED Başkanı sözlerinde kripto para birimlerinin herhangi bir ödeme aracı olarak görmenin mümkün olmadığını; bunun yerine kripto para birimlerinin ancak birer spekülasyon aracı olabileceğini ifade etmişti. Her ne kadar bu sözler daha ziyade kripto para birimlerine yönelik söylenmiş de olsa piyasaların en popüler ve en geniş hacme sahip temsilcisinin bu açıklamalardan etkilenmeyeceğini düşünmek imkansız olurdu.

Piyasadaki Diğer Kripto Para Birimlerinde Durum Nasıl?

Elbette kripto para piyasalarındaki bu düşüş sadece Bitcoin’de değil. Bunun yanı sıra piyasanın ikinci büyük temsilcisi olan Ethereum da değer kaybeden para birimleri arasında yer alıyor. Hatta Ethereum bu haftayı Bitcoin’den çok daha sert bir değer kaybıyla kapattı. Ancak en büyük iki temsilcinin aksine bazı para birimleri istikrarını sürdürmeyi bazıları ise cüzi oranlarda da olsa değer kazanmayı başardı. Bunlardan bir tanesi de kripto para piyasasındaki en büyük üçüncü hacme sahip olan Tether. Tether’in hacmi ise bu cüzi artışın ardından 40.33 milyar Amerikan Dolarını buldu.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir