Borsa Haberleri

Borsa Eğitimi Nasıl Alınır?

Yeni yatırımcıların borsa eğitimi nasıl alınır, konusunda merak ettikleri pek çok detay mevcut. Her alanda eğitimin gerekliliği gibi borsada da eğitim oldukça önemli. Borsada eğitim konusunun ertelenmesi özellikle yeni yatırımcılar için riskler ve kayıplar yaşanmasına neden olur. Bu yüzden her yatırımcının borsa için gerekli eğitimi alması gerekir. Borsa eğitiminde adım adım ilerlenmesi gerekir. Yatırımcı eğitime en temel noktadan başlamalıdır.

Eğitim tamamlanmadan yani yatırımcı yeterli bilgi ve deneyime sahip olmadan yatırıma başlamamalıdır. Elbette, bir yatırımcı için okumak, araştırma ve öğrenmek sürekliliği olan unsurlardır. Ancak; ilk olarak alınacak eğitimin tam anlamıyla alınması oldukça önemlidir.

Borsa Eğitimi
Borsa Eğitimi

Okumak

Yatırımcıların ilk atması gereken adım; okumaktır. Borsa üzerine yazılmış çok değerli yayınlar mevcut. Bu yayınlarda borsaya dair her bilgiyi edinmek mümkün. Önemli, başarılı yatırımcı ve yazarların kitapları temel eğitimin alınmasında önel bir yere sahiptir.

Ücretsiz kaynaklar da okuyarak bilgi edinmek açısından yararlıdır. Borsa başlığı altında yüzlerce makaleye ulaşılabilir. Bu makaleler, her seviyede yatırımcıya hitap eder. Yani; yeni yatırımcılar bu yayınlardan faydalanırken tecrübe sahibi yatırımcıların kendilerini geliştirmeleri açısından da yarar sağlarlar.

Başarılı Yatırımcıları İncelemek

Geçmişte başarılı yatırımlarıyla bilinen ve borsada yüksek kazançlar elde eden yatırımcılar iyi birer örnektir. O halde bu örneklere yakından bakılmalıdır. Bu başarılı yatırımcıların, yola nasıl başladıklarını öğrenmek, bakış açılarını anlamak ve onlardan ilham almak yatırımcılar için önemli yol göstericilerdir.

Borsa Haberlerine Dikkat

Borsa haberlerini dinlemek ve takip etmek ekonomik trendleri anlamak ve bunlara alışmak adına önem taşır. Bu haberler dinlenmeye devam edildiğinde yatırımcı, yeni bilgiler edinecek, üçüncü kişilerin analizlerini inceleme fırsatı bulacak ve yatırım diline hakim olabilecektir. Borsayla ilgili yayın yapan kanallar bu konuda fırsattır. Bu kanalları günde yarım saat izlemek yatırımcıya bilgi birikimi sağlar. İlk izlenimlerde çoğu kelime anlaşılamayabilir. Ancak; her gün izlenmeye devam edilirse zaman içinde bu bilgiler sindirilmeye başlanır.

Seminerler, Canlı ve Online Dersler

Yatırımcıların eğitiminde seminerler son derece önemli bir yere sahip. Zira, borsa hakkında seminerlerin büyük çoğunluğu piyasanın belirli alanlarında kendi stratejileri ile başarı sağlamış kişilerin anlatımlarına odaklıdır. Bu seminerlere katılmak yatırımcılar için büyük bir fırsattır. Bu tip seminerlerin çoğu ücretsiz olarak verilir. Canlı ve online dersler ücretleri biraz yüksek olsa da yatırımcılara fayda sağlar.

Bu konuda da yatırımcılar dikkatli olmak durumundadırlar. Bu dersler, yüksek fiyatlarda çok değerli bilgiler verileceği söylenerek satılır. Ancak; yatırımcı bunu edindiğinde istediği sonucu alamaz. Günümüzde hiçbir geçerliliği kalmamış stratejiler sunarlar. Bu stratejiler de yatırımcıya hiçbir şey kazandırmaz. Bu derslerden tam bir verim alınması için yeterli düzeyde uzmanlığa sahip kişilerin güncel stratejiler önermesi gerekir.

Mentörden Yardım Almak

Borsa bilgisi ve deneyimi olan herkes yatırımcı için mentör olabilir. Yatırımcı borsayı tanıyan çevresinden, iş yerinde ya da hocalarından bir mentör bulabilir İyi bir mentör bulunması, merak edilen soruların cevaplanması, anlaşılmayan konuların anlaşılır bir şekilde cevabının alınması, önemli kaynaklar tavsiye edilmesi, strateji geliştirmede yol göstermesi bakımından önemli ve gereklidir.

Aynı zamanda mentör, yatırımcıyı teşvik etme, moral verme ve psikolojik olarak kendini iyi hissettirmesi bakımından da yararlı olacaktır. Mentör bulmak eskilerde kalmış bir yöntem gibi görülse de borsa eğitiminde yer doldurulamaz öneme sahiptir. Elbette, bulunan mentörün güvenilir ve borsayı iyi tanıyan biri olması da dikkat edilmesi gereken hususlardandır.

Borsa
Borsa

Sanal Borsa Oyunları

Akıllı telefonlarla sanal borsa oyunları oynanabilir. Sanal paralarla al sat yapılarak borsa mantığını kavramak mümkün olur.

Demo Hesaplar

Demo hesaplar, eğitimin bir parçasıdır. Yatırımcı yeterli bilgiyi edindikten sonra öğrendiklerini uygulamak ister. Ancak; sadece bilgi edinilmesi eğitimin bittiği anlamına gelmez. Yatırımcının edindiği bu bilgiyi uygulamalı bir şekilde görmesi gerekir. Elbette, hemen gerçek hesap açarak yatırım yapması önerilmez. Zira uygulamada borsa işleyişini bilmeyen yatırımcının kayıplar yaşama oranı oldukça yüksektir. Bu nedenle; yatırımcının kayıplar yaşamadan borsanın işleyişini görmesi ve öğrenmesi gerekir.

İşte bu noktada; demo hesaplar devreye girer. Demo hesaplar, sanal hesaplardır. Yani gerçek hesap değildir. Sanal para ile yatırımcının işlem yapmasına izin verilir. Yatırımcı, bu sanal paralarla nasıl yatırım yapacağını, risk faktörlerini, fiyat dalgalanmalarını ve bunun gibi borsa işleyişi hakkında her şeyi uygulamalı olarak öğrenme fırsatı bulur.

Paralı Abonelikler

İsteyen yatırımcılar paralı abonelikleri de tercih edebilirler. Yatırım ve araştırma fikirleri eğitici olabilir. İnternet üzerinden paralı abonelikler sunan pek çok web sitesi mevcut. Burada önemli olan yatırımcının kendisi için uygun olan bir abonelik edinmesidir.

Ruhsal Eğitim

Borsa eğitiminde yatırıcıların ruhsal anlamda kendilerini eğitmeleri gerekir. Borsa risklidir. Birçok risk faktörü yatırımcıların karşısına çıkar. Borsada fiyat dalgalanmaları meydana gelir. Borsada ayı ve boğa eğilimleri gibi önemli eğilimler vardır. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak yatırımcının psikolojisini bu durumlara hazırlaması büyük önem taşır.

Borsada, duygusallık ve buna bağlı olarak duygusal kararlar kesinlikle risk anlamına gelir. Yatırımcının zarara uğramasına yol açar. Yatırımcı tamamen mantıklı ve akılcı kararlar vermek durumundadır. Bu nedenle; yatırımcının duygularını kontrol etmeyi öğrenmesi gerekir.

Panik ve telaş, yatırımcının düşmanı duygulardır. Panik ve telaş duygularından arınmak ve son derece soğukkanlı davranmak yatırımcıya başarı getirtir. Yatırımcının bu duygulardan tamamen sıyrılmak için kendini eğitmesi gerekir.

Diğer önemli husus ise kaygılardır. Sürekli kayıp yaşama ve başarısız olma kaygıları yatırımcının yatırımlarını olumsuz etkiler. Kaygılar yerine temkinli ve dikkatli fikirler ve stratejiler geliştirilmelidir.

Tüm bunlar ruhsal eğitimin parçalarıdır. Bu sayede başarıya ulaşılması mümkün olur.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir