Borsa Haberleri

Borsa Nasıl Çalışır?

Büyük ya da küçük tüm yatırımcıların borsa nasıl çalışır, gibi temel ve son derece önemli soruların yanıtlarını bilmesi gerekir. Borsa, pek çok detayı barındırır. Kurumsal piyasalar olan borsayı tanımlamak, borsanın işleyişini anlamak ve borsa hakkında her bilgiye sahip olmak başarının anahtarlarından biridir.

Yatırımcılar önce bilgi edinmekle işe başlamalıdırlar. Borsanın tanımında borsada kullanılan terimlere kadar her detay öğrenilmelidir. İkinci adımda borsanın işleyişi bilinmelidir. Bunun içinde demo yani sanal hesaplar kullanılarak işlemler yapılır. Bu işlemlerde sanal paralar kullanacağı için yatırımcının kar ya da zarar durumu olmaz.

Rahat bir şekilde işlem yapılıp deneyim edinilir. Bu hesaplar sayesinde borsanın nasıl işlediği öğrenilir ve konu hakkında deneyim sahibi olunması mümkün olur. Gerçek yatırıma başlanmadan yatırım adımları hakkında da bilgiler edinilerek yatırıma başlanır.

Borsa
Borsa

Borsa Nedir?

Borsalar, hisse senetlerinin alınıp satılmasıyla doğar. Borsa; kıymetli hisse senetlerinin, ticari mal tanımına giren emtiaların işlem gördüğü kurumsal piyasalara verilen isimdir.

Borsa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Borsa, piyasalarda tek fiyat oluşumunu sağar. Likitide oluşturur ve şirketlere kaynak sağlar. Borsaya yatırımcılar açısından bakıldığında ise birikimlerin güvenli bir şekilde değerlendirilmesi ve kazanç elde edilmesini sağlar. Elbette, yatırımcıların borsanın sağladıklarından faydalanabilmesi için borsa hakkında her şeyi eksiksiz bir şekilde biliyor olması gerekir.

Borsada temel mantık; yatırımcının iyi bir takipçi olması ve fiyatlar düştüğünde alım yapıp fiyatlar yükseldiğinde satış yapmasıdır. Bir yatırımcı zaman içinde bilgi, tecrübe ve takip yeteneği ile fiyatların ne zaman yükselip ne zaman düşeceğini tahmin edebilir. Bu da yatırımcının doğru kararlar alarak kazanç elde etmesini sağlar.

Borsada Fiyat Oluşumları

Borsada fiyat oluşumlarını etkileyen temek unsur arz ve talep dengesidir. Fiyatlar bu dengeye göre şekillenirler. Arz ve talep dengesi sürekli değiştiği için sürekli olarak fiyatlarda dalgalanmalar meydana gelir. Arz ve talep dengesini etkileyen unsurlar vardır. Bu etkilerden dolayı arz ve talep dengesi değişir. Bu da dalgalanmalara yol açar. Bu noktada; yatırımcıların bu dalgalanmaya neden olan unsurları bilmesi ve bu dalgalanmaları göz önüne alarak işlem yapması gerekir.

Borsadaki ticari evrak ve mallar arz eden ve talep eden tarafların bir araya gelmeleriyle el değiştirir. Burada bahsi geçen bir araya gelme fiziki olmayan şekillerde gerçekleşir. Eskiden fiziki bir araya gelme gerçekleşmekteydi. Ancak; teknolojinin yatırımcılara fırsatlar sunması, ürün çeşitliliğinin artması, artan işlem hacmi gibi nedenlerle günümüzde alıcı ve satıcı taraflar sanal ortamda bir araya gelerek işlemlerini pratik bir şekilde gerçekleştirirler.

Borsanın Yapısı

Borsa, sermaye piyasasının yapısında bir alt yapıya sahiptir. Bilindiği gibi sermaye piyasaları birincil ve ikincil olmak üzere iki kısımdan meydana gelir. Birincil piyasada, yeni ihraç edilen menkul kıymetler karşılığı uzun vadeli fonlar sanayiye aktarılır. İkincil piyasada ise eskiden ihraç edilmiş menkul kıymetler, kişiler arasında el değiştirir. Burada meydana gelen el değiştirme, kişilerle sanayi arasında bir para transferi anlamına gelmez. Burada el değiştirme böyle bir durumu temsil etmez.

Borsada Trend Oluşumu

Borsa ile ilgili önemli hususlardan biri de trend oluşumudur. Borsada menkul kıymetleri alıp satanların amacı kar elde etmektir. Bir yatırımcı, borsada bir hisse senedi aldıysa bu yatırımcı yatırımı için temettü almak ister ya da düşük fiyat üzerinden aldığı hisse senedi yüksek fiyata satıp kar elde etmeyi amaçlar. İşte bu noktada; piyasada trend oluşumu gerçekleşir. Piyasalarda yer alan bu eğilim ise ayı ve boğa eğilimi olarak açıklanır. Yatırımcılar, bu eğilimleri dikkate alarak alım ya da satımlarını gerçekleştirirler.

Borsa Nedir
Borsa Nedir

Borsada Ayı ve Boğa Eğilimleri

Borsanın nasıl çalıştığına ilişkin olarak ayı ve boğa eğilimleri hakkında da bilgi edinilmelidir. Boğa eğilimleri mevcut olduğunda, fiyatlara ilişkin iyimser bir tavır söz konusu olur. Yani; bu eğilimde, yatırımcılar ileride fiyatların daha fazla yükseleceğine inanırlar. Bu iyimserlik psikolojik etkenleri tetikler. Buna bağlı olarak fiyatlar yükselir.

Ayı eğilimi söz konusu olduğunda ise kötümser bir hava vardır. Buna bağlı olarak da fiyatların, ileride daha fazla düşeceğine inanılır. Bu baskı oluşturan bir durumdur ve fiyatların düşmesine yol açar.

Borsada Risk

Risk faktörü borsanın bütünü için geçerlidir. Yani; büyük ya da küçük her yatırımcı için risk söz konusudur. Her yatırım bir risk içerir. Burada önemli olan yatırımcıların bu riskleri en aza indirmeleridir. Bunun için her yatırımcının atması gereken adımlar olduğu unutulmamalıdır. Disiplinli ve bilinçli bir şekilde hareket edilirse risklerden etkilenmeden yatırımlar yapılabilir.

Borsa hakkında tam bilgi edinmek olası riskleri de bilmek anlamına gelir. Bu da yatırımcının daha temkinli olmasını sağlar.

Tecrübeli yatırımcı risk faktörlerine karşı dikkatlidir. Bu da birçok riskten kaçınmasını sağlar. Tecrübe edinilmesi için de zaman gereklidir. Bu zaman içinde demo hesaplar kullanılarak borsanın işleyişi ve risk faktörleri gibi önemli hususlar da öğrenilmiş olur.

Her yatırımcının stratejisi olmalıdır. Yatırımcılar yatırımları öncesinde kendilerine özel bir strateji geliştirmeleri gerekir.

İyi bir takipçi olmak riskleri büyük ölçüde azaltır. Zira riskli durumlar hemen fark edilip buna göre adımlar atılması mümkün olur.

Yatırımcıların psikolojik olarak kendilerini borsaya hazırlamaları gerekir. Yatırımcıların dalgalanmalar karşısında paniklemeleri ve kaygıları genelde riskli işlemler yapmalarına ya da risk içeren adımlar atlamalarına yol açar.

Riskin en aza inmesi için yatırımcının soğukkanlı olması, duygularından arınarak mantıklı kararlar vermesi gerekir. Böylece risklerden uzaklaşmak mümkün olur.

Bunların yanı sıra; umanların yorum ve analizleri de dikkate alınmalıdır. Özellikle borsaya yeni girmiş yatırımcılar için uzmanların yorum ve analizleri büyük önem taşır.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir