Borsa Haberleri

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa, büyük küçük tüm yatırımcıların dikkatini çeker. Borsa oynamak kazanç ve kar elde etmek bütün yatırımcıların hayali. Ancak; borsa oynamak için atılması gereken adımlar unutulmamalıdır. Özellikle ilk kez borsa oynayacak yatırımcıların bir kat daha fazla dikkatli olmaları gerekir. Yatırıcıların borsa bilgilerine hakim olmaları, belli bir deneyim kazanmaları ve kendi rotalarını çizebilmeleri gerekir. Aksi halde, yatırımcılar için birçok risk faktörü vardır. Borsa risk demektir. Bu risklerin en aza indirilmesi için doğru adımlar atılması gerekir.

Borsa Bilgi Edinme
Borsa Bilgi Edinme

Bilgi Edinmek

Borsa oynamak için yatırımcının öncelikle borsaya dair her konuda kapsamlı bilgi edinmesi gerekir. Basit bir tanımla; ticarete konu olan kıymetli evrakların ve malların bir aracı vasıtası ile el değiştirdiği kurumsal bir piyasadır. Bu tanımda dahi anlaşılamayan noktalar olabilir. Dolayısıyla, bir yatırımcının borsa oynamak için öncelikle bilgiye ihtiyacı olacaktır.

Borsa ve borsaya ilişkin tüm terimler bilinmelidir. Bunun için yatırımcının bol bol okuması gerekir. Borsa hakkında kitaplar, uzmanlardan makaleler, borsa haberleri gibi her kaynaktan yararlanılabilir. Aynı zamanda, uzmanların yorumları da bilgilendirici olmakla birlikte yol göstericidir. Başlangıçta çok yabancı gelse de zaman içinde bu bilgilere hakim olmak mümkün.

Deneyim Edinmek

Sadece bilgi edinmek yeterli olmayacaktır. Zira, uygulamada öğrenilmesi gereken pek çok husus var. Bunun için yatırımcının sabırlı olup deneyim kazanması gerekir. Bu konuda izlenecek en etkili yöntem demo hesaplardır. Demo hesaplar yani sanal hesaplar, yatırımcılara sanal paralarla işlem yapma imkanı sunar.

Yatırımcı kar ya da zarar etmeden kolaylıkla borsa oynamaya başlayabilir. İşlemler yapabilir. Bu da işlemlerin nasıl yapıldığı, işleyişi, fiyat dalgalanmaları, risk faktörleri, karlı yatırımlar, doğru zamanlama gibi her hususta tecrübe edilir. Bu tecrübeler yatırımcıya borsa oynamasında başarı getirir. Bu hesaplar sayesinde işlemleri uygulamalı olarak gerçekleştirmek borsanın mantığını kavramayı sağlar.

Strateji Geliştirmek

Borsa oynanması için her yatırımcının kendi stratejisini geliştirmesi gerekir. Her yatırımcının piyasaya bakışı farklıdır. Bu nedenle; başka yatırımcıların stratejilerini benimsemek yatırımcıyı başarısızlığa götürür. İşlemleri yaparken belli bir strateji uygulanmalıdır. Strateji uygulanması, belirtilen adımların atılmasıyla mümkün olur. Yatırımcı bilgi ve deneyimleri sayesinde kendi stratejisini kolaylıkla belirler.

Psikolojik Hazırlık

Borsa oynayarak kazanç ve kar elde etmek için sağlam bir psikolojinin olması gereklidir. Yatırımcı kendini borsaya hazırlamalıdır. Borsada duyguların hiçbir önemi yoktur. Akıl ve mantıkla ilerlenmesi gerekir. Son derece sabırlı, sakin ve soğukkanlı olunmalıdır.

Borsada yaşanacak dalgalanmalar karşısında sakin kalınmalı, ani kararlar almamak ve panik hallerinden sıyrılmak çok önemli. Bunun yanı sıra; daha fazla kazanç elde etmek için gereksiz hırslara kapılmak da yatırımcıyı yanlışlara götürür. Tüm bunlar göz önüne alınarak hareket edilmeli ve oynanmalıdır.

Nasıl Çalışır?

Borsa oynamak için borsanın nasıl çalıştığının yani mantığının anlaşılması gerekir. Borsanın prensibinin anlaşılması yatırımcıya başarı sağlar. Alıcı, satıcı ve aracı üçgeninde çalışır.

  • Aracılar, alıcı ve satıcılardan gelen emirleri toplar.
  • Topladığı emirleri borsaya gönderir.
  • Bu emirlerin hepsi bir emir havuzunda toplanırlar.
  • Aynı nitelikleri taşıyan emirler burada eşleşirler.
  • Böylece yatırımcıların yapmak istedikleri işlemler gerçekleşir.
  • Aracı da bu gerçekleşen işlemler üzerinden komisyonunu alır.

Fiyatlar, arz ve talep prensibine göre belirlenirler. Dolayısıyla, en büyük faktörlerden ikisi alıcılar ve satıcılardır. Borsa oynayarak kazanmanın en temel mantığı; düşük fiyattan alım yapıp yüksek fiyattan satmaktır. Yatırım araçlarının fiyatları dalgalanmalar yaşar. Yaşanan bazı olaylardan dolayı bu dalgalanmalar meydana gelir.

Gelişen olaylar arz ve talebi değiştirdiği için fiyatlarda dalgalanarak düşebilir ya da yükselebilir. Bu durumda yatırımcının iyi bir takipçi olması gerekir. Söz gelimi; hisse senedi fiyatlarının nasıl değiştiği bilinmelidir. Eğer bu fiyatların nasıl değiştiği bilinirse doğru ve karlı işlemler yapmak mümkün olur. Yaşana değişimlerin analiz edilmesi yani doğru yorumlanması önemlidir.

Sıkı takip altında tutulmalı ve analizler incelenmelidir. Borsa oynamak için küçük başlamak her zaman doğru olacaktır. Deyim yerindeyse bebek adımlarıyla borsa oynamaya başlanması önerilir. Portföyü çeşitlendirmek gerekir. Olası risklerin bilinmesi ve buna göre önlem alınması da oldukça önemli.

Borsa

Borsaya Nasıl Girilir?

Borsaya giriş yapılabilmesi için öncelikle yatırım hesabı açılması gerekiyor. Yatırım hesabı iki farklı kurum üzerinden açılabilir. Bunlardan birincisi yatırım hesabını banka aracılığı ile açmaktır. Diğer yöntem ise bir aracı kurum aracılığıyla borsa hesabı açmaktır.

Banka vasıtasıyla yatırım hesabı açılması için çalışılan bankaya müracaat edilerek talepte bulunulur. Bankanın müşteri hizmetleriyle görüşülüp konu hakkında daha detaylı bilgi alınabilir. Hemen her bankanın borsa ve türevleriyle ilgili bir yatırım kuruluşu bulunur. Banka müracaat sonrası gereken evrakları yatırımcıya imzalatır. İmzalar atıldıktan sonra banka işlemleri yapar ve yatırım hesabını açar.

Aracı kurum ile yatırım hesabı açılacaksa yatırımcının kendisi için bir aracı kurum tercih etmesi gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; güvenilir bir aracı kurum seçilmesidir. Pek çok aracı kurum mevcut. Ancak; bu aracı kurumların bazıları lisanslı değil. Aracı kurumun Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanmış ve lisansı verilmiş bir kurum olması son derece önemlidir. Bunun için SPK lisanslı aracı kurumlar araştırılarak seçim yapılması gerekir. Bu bilgilere internet üzerinden kolayca ulaşılabilir.

Hisse Senedi Almak

Yatırım hesabı açıldıktan sonra ilk olarak yatırım hesabına nakit aktarılması gerekir. Yatırım yapıldıktan sonra yatırımcıya bir platform sunulur. Yatırımcı bu platform üzerinden al sat işlemlerini yapar. İstenilen hisse senedi al butonuna tıklanarak alınır. Daha sonra gönder butonuna tıklanarak hisse senedi yatırımcın portföyüne düşer. Bu adımla birlikte yatırımcı artık bir şirkete ortak olmuş olur.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir