Borsa Haberleri

Borsa Tahvil Nasıl Temin Etme?

Yatırımcılar borsa tahvil nasıl temin etme konusunda bilgi edinerek yatırımlarını yapmalıdırlar. Elbette, öncelikle tahvil hakkında her detayın araştırılması gerekir. Bilindiği gibi her kıymetli evrakın kendine has özellikleri vardır. Yatırımcılar, tahvil temin ederken bu bilgiler ışığında hareket etmelidir.

Tahvil Nedir?

Yatırım amaçlı değerli evraklardır. Yüksek riskler içermeyen bu değerli evraklar, borçlanma senedi olarak görülürler. Özellikle yatırımcıların portföylerindeki risk dengesini sağlamalarında tercih edilirler. Borsada tahvil temin etmek isteyenlerin tahvil çeşitlerini de bilmeleri gerekir.

 • Devlet Tahvilleri; Adından da anlaşılacağı üzere devlet tarafından çıkarılan tahvillerdir. Hazine tahvilleri adıyla da bilinirler. Diğer tahvil çeşitleri arasında en risksiz tahvil çeşididir. Getirisi düşük olan devlet tahvilleri güvenilirliği nedeniyle tercih edilirler.
 • Özel Sektör Tahvilleri; Anonim şirket ve bankların çıkardığı tahvillerdir. Tahvil çeşitleri arasında en yüksek riske sahip olan özel sektör tahvillerine yatırım yapılacağında söz konusu şirketlerin güvenilirliğine dikkat edilir.
 • Primli ve Başa Baş Tahviller; Tahvillerin üzerindeki değerle piyasaya arz edilen tahvillere başa baş tahviller denir. Tahvilin üzerinde yazılı olan değerden daha düşük bir miktara piyasaya arz ediliyorsa bunlara da primli tahvil adı verilir.
 • Hamiline ve Nama Yazılı Tahviller; Tahvillerde isim belirtilmişse nama, isim belirtilmemişse hamiline yazılı tahvil denir. Nama yazılı ise o kişiden başkası ciro ettiremez. Hamiline ise kimin elindeyse o kişinin tahvili bozdurma hakkı vardır.
 • Paraya Çevrilme Kolaylığı Olan Tahviller; Vade sonu beklenmeden paraya çevrilebilen tahvillerdir.
 • İkramiyeli Tahviller; Finansman gelirine devamlılık kazandırmak, daha fazla satış yapmak için kullanılan tahvillerdir.
 • Sabit ve Değişken Faizli Tahviller; Arz ve talebe göre belirlenen tahvillerdir. 3,6 aylık ve 1 yıllık dönemlerde sabit faiz getirirler.
 • Garantili ve Garantisiz Tahviller; Banka ya da başka bir özel kurumca çıkartılırlar. Güven veren tahviller garantili tahvillerdir. Normal şartlarda işleyen borç senetlerine garantisiz tahvil adı verilir.
 • Endeksli Tahviller; yatırımcıları faize karşı koruyan tahvillerdir. Tahvilin anaparasının döviz, altın gibi yatırım araçlarına göre arttırılarak kişiye ödenir. Tahvil vadesi süresince yatırım aracında gösterilen değişkenler üzerinden hesaplama yapılır.

Yatırımcı borsada istediği tahvili temin ederek yatırımın gerçekleştirebilir. Elbette, hangi tahvili temin edeceği yatırımcının porftföyüne ve beklentilerine göre belirlenir. Söz gelimi; riskin en az olduğu yatırım araçlarını tercih edenler devlet tahviline yönelebilirler. Ancak; riskten kaçınmayan, borsada deneyimli yatırımcılar özel sektör tahvilleri gibi tahvilleri temin ederek yatırımlarını yapabilirler.

Borsa Tahvil Nasıl Temin Etme?
Borsa Tahvil Nasıl Temin Etme?

Tahvilin Özellikleri

Tahvilin özellikleri şöyle sıralanabilir;

 • Tahvil sahibi olan yatırımcı tahvili çıkartan kuruluşun uzun vadeli alacaklısı durumundadır.
 • Şirketler hariç devlet ve belediyeler gibi tüzel kişiliğe sahip olan kamu kuruluşları tahvil çıkarabilir. Tahvil vadesi sona erdiğinde tahvil sahibi ile şirket ya da kurum arasındaki hukuki ilişki biter.
 • Tahvili çıkaran anonim şirket çıkardığı tahvilin nominal değerinin alt ve üst sınırını belirler.
 • Tahviller, nominal değerlerinin altında bir değerle yani, iskontolu olarak ihraç edilebilirler.
 • Tahvil sahibinin, anapara ve faiz alacağının dışında şirket üzerinde her hangi bir hakkı yoktur. Şirket yönetiminde söz hakkı da bulunmaz.
 • Şirket kar dağıtımı yapmadan önce tahvil sahiplerinin alacaklarını öder.

Özellikleri ve güvenilirliği ile borsada yatırımcıların sıklıkla yatırım yaptığı kıymetli bir evraktır.

Borsada Tahvil Yatırımı Nasıl Yapılır?

Yatırımcılar, devlet ya da şirketlere ait tahvilleri portföylerine ekleyebilirler. Böylece bir risk dengesi oluşturulur. Bunun için borsa aracılığı ile yatırım gerçekleştirilebilir. Borsada tahvil yatırımın gerçekleşmesi için yatırımcıların atması gereken adımlar var.

Hesap Açmak

Borsada yatırım için öncelikle bir aracı kurum seçilerek hesap açılır. Aracı kurum seçiminde de dikkatli ve özenli olunması gerekir. Güvenilir aracı kurumlar tercih edilmelidir.

Hesabın açılması için yatırımcı kurumun istediği belgeleri eksiksiz bir şekilde kuruma teslim eder. İşlemler tamamlanıp yatırımcının hesabı aktif hale getirilir.

Tahvil Yatırımı Yapmak

Borsada alım satım işlemleri için para tutarında her hangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Yani; yatırımcı bu konuda bir kısıtlamaya tabi tutulmaz. Ancak; yatırımcının açmış olduğu hesapta tahvilin minimum değeri kadar para bulunması gerekir. Zira tahvil alımı hesapta var olan parayla gerçekleşir.

Borsada Tahvil Temin Etmenin Avantajları Nelerdir?

Borsada tahvil yatırımı yapmak yatırımcısına pek çok avantaj sağlar. Tahvil, borsada en güvenilir yatırım aracıdır. Tahvil, hisse senetlerine oranla çok daha düşük maliyetlere sahiptir ve bu da avantaj sağlayan bir özelliktir.

Borsa Tahvil Nasıl Temin Etme?
Borsa Tahvil Nasıl Temin Etme?

Borsada Tahvil Temin Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlk olarak yatırımcı borsayı iyi tanımalıdır. Bunun içinde borsa hakkında en detay bilgiler edinilmeli ve borsa işleyişi, dalgalanmalar gibi her konuya hakim olunmalıdır. Bunun olabilmesi için yatırımcıların borsa eğitimi almaları şarttır. Borsa eğitimi temelden başlayan bir eğitimdir. Yani; yatırımcı borsanın tanımından işleyişine kadar her bilgiyi, eğitimle edinir.

Borsa eğitimi için izlenecek birçok yol mevcut. Borsa hakkında okumak, araştırmak, seminerlere katılmak gibi birçok adım atılabilir. Bunun yanı sıra; borsada açılacak demo hesaplarda yatırımcıların eğitiminde önemli bir yere sahiptir. Bu hesaplarla tahvil temin etme ve tahvil ile yatırım yapma konularında deneyim sahibi olmak mümkün.

Tahvil temin etmek isteyen yatırımcı kısa vadede nakit ihtiyacı içindeyse tahvil yatırımı yapmaları önerilmez. Zira tahvil gibi uzun vadeli bir yatırım aracıdır ve bu beklentiye sahip yatırımcıların beklentilerini karşılamaz. Uzun vadeli kazanç elde etmek isteyen yatırımcılar için en uygun yatırım tahvil yatırımıdır.

Piyasa koşulları iyi analiz edilmelidir. Borsadaki risk faktörleri gözden kaçırılmamalıdır. Eğer piyasada risk algısı yüksekse böyle koşullarda tahvil gibi uzun vadeli borçlanma senetleri tercih edilmemelidir. Eğer piyasada risk algısı düşükse o zaman tahvile yönelmek daha doğru olur.

Tüm bu hususlar borsada, tahvil temin eden yatırımcılar için önem taşır.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir