Borsa Haberleri

Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır?

Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır? Yatırımcıların hakkında soru sordukları konulardan biride borsa yatırım fonlarıdır. Genel olarak borsa yatırım fonlarına ilişkin bilgi kirliliği olduğu bir gerçektir. Yatırımcıların bu bilgi kirliğine maruz kalmamaları için doğru bilgileri edinmeleri önemli. Zira, yanlış bilgiler atılacak doğru adımların önüne geçer. Bu noktada yatırımcı ilk olarak doğru bilgi kaynaklarında bilgi edinmeli ve yatırım fonlarına ilişkin her detaya hakim olmalıdır.

Yatırım fonları, sağladığı pek çok avantaj ve cazip özellikleriyle çoğu yatırımcının tercihidir. Yatırım fonları genel olarak uzun vadeli yatırımlar için tercih edilebilirken kısa vadeler için de tercih edilebilir. Bu fonlar her vadedeki yatırım ihtiyaçlarına yanıt verebilir. Borsa yatırım fonlarına yatırım yapılabilmesi için yüksek miktarda birikimin olması gerekmez. Yatırımcılar küçük miktarlardaki birikimlerini de borsa yatırım fonlarına yönlendirebilirler.

Bu yönüyle de hem küçük hem de büyük yatırımcılara hitap eder. Genel olarak yatırım fonlarının alım ve satımından her hangi bir komisyon alınmaz. Ancak; yatırımcı, fon katılma paylarına sahip olduğu süreç içinde yönetim ücreti ödemek durumundadır. Elbette, bu yönetim tarzına ve aynı zamanda fon türüne göre değişir.

Yatırımcıların bilmesi gereken önemli hususlardan biri de; fonlardan alınan ücretlere konulan sınırdır. Sermaye. Piyasası Kurulu, fonlardan alınan ücretlere bir tavan sınır koymuştur. Yatırımcılar bu tavan sınırı aşamazlar. Böylece, aktif olarak yönetilen fonlarda yatırımcılar, bireysel işlem komisyonlarına oranla daha az ücret öderler.

Vergi avantajları bakımından da dikkat çekerler. Hisse yoğun fonlar dışında kalan fonların % 10’luk stopaj oranı, mevduat ve O/N’ye uygulanmakta olan % 15 oranından daha düşüktür. Borsa yatırım fonları, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından sıkı bir denetime tabidir. Buna ek olarak fonlara dair tüm önemli bilgiler periyodik bir şekilde açıklanır. Dolayısıyla, yatırım fonları son derece şeffaftır. Yatırımcı neye yatırım yaptığını bilir.

Borsa Yatırım Fonu
Borsa Yatırım Fonu

Borsa Yatırım Fonu Nedir?

Belirli bir endeksi baz alan ve içinde hisse senedi, kıymetli madenler, emtialar, tahvil bono gibi yatırım ürünlerinin endeks performansını yatırımcılara yansıtan, payları borsa piyasalarında işlem gören yatırım fonlarıdır.

Borsa yatırım fonları, basit bir şekilde alınıp satılabilir Kolay işlem yapılabilmesi de yatırımcılar için bir avantajdır. Bunun yanı sıra; düşük işlem maliyetlidir. Düşük maliyetler de yatırımcılara cazip gelir. Bu fonların kolay takip edilebiliyor olmaları da önemli özelliklerindendir. Yatırımcıların fonları rahatlıkla takip etmeleri ayrı bir avantaj anlamına gelir. Tüm bunlar yatırımcıların borsa yatırım fonlarını sıklıkla tercih etmelerini sağlar.

Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır? Özellikleri Nelerdir?

  • Borsa yatırım fonlarının da diğer yatırım enstrümanları gibi kendine özgü özellikleri vardır.
  • Her yatırım fonunda olduğu gibi borsa yatırım fonlarında da risk dağıtma özelliği vardır.
  • Borsa yatırım fonlarını kullanan yatırımcılar eş zamanlı olarak farklı yatırımlar da yapabilirler.
  • Kolay erişilebilir yatırım fonları kolay takip edilme özelliğine sahiptir.
  • Borsa yatırım fonları belirli bir endekse göre ilerler. Dolayısıyla bu fonlar düzenli bir şekilde hareket ederler. Söz konusu sektörün performansına uyum sağlarlar.

Bütün bunların yanı sıra; borsa yatırım fonları yapılan yatırımlarda yatırımcılarına katkı sağlamaya çalışırlar.

Borsa Yatırım Fonu Alma Aşamaları

Borsa yatırım fonu almak isteyen yatırımcılar belli adımları atarak fonlarını alabilirler. Borsa yatırım fonları ilgili bankalardan kolaylıkla ve hızlı bir şekilde alınabilir. Bunun yanı sıra; isteyen yatırımcılar banka yerine aracı kurum da tercih edebilirler.

Bunun için ilgili bankalara yatırım hesabı açılması gerekir. Yatırımcı bankada yatırım hesabını açar. Bu adımla birlikte yatırım fonu alınır. Yatırım fonunun alınması ve aynı zamanda satılması işlemleri için belirlenen seans saatleri olduğu unutulmamalıdır. Yatırımcılar bu seans saatlerinde işlem yapabilirler.

Borsa Yatırım Fonunun Getirileri

Borsa yatırım fonları sağladığı getiriler;

  • Yatırımcıların, yatırım fonunun getirilerinden yararlanmaları için doğru zamanı yakalamaları gerekir.
  • Borsa yatırım fonları düzenliliği ile doğru zamanı yakalamak oldukça kolaydır.
  • Alınan yatırım fonları nakit problemlerinin var olduğu zamanlarda hızlı bir şekilde nakite dönüştürülebilir.
  • Borsa yatırım fonlarının en önemli getirilerinden biri de yönetim ücretidir. Yatırım fonlarında yönetim ücreti diğer fonlara oranla çok daha düşüktür.
  • Yatırım fonlarının getirilerinden bir diğeri de yatırım fonuna katılan kişilerin kazanacakları bazı vergi avantajlarıdır.

Bu getiriler sayesinde yatırımcıların ilgisini çeker.

Yatırım Fonu Almadan Önce Atılması Gereken Adımlar

Bilindiği gibi borsaya giriş yapılmadan önce bilgi edinilmesi gerekir. Yatırımcıların başarılı olunabilmesi için bu olmazsa olmazlardandır. Borsa yatırım fonu alınmadan önce de yatırımcının bu fonlarla ilgili yeterli bilgiyi edinmesi gerekir. Bunun yanı sıra; yatırımcının yatırım becerisini test etmesi de çok önemli.

Yatırımcılar, borsa yatırım fonu almadan yani işlemlere başlamadan önce sanal hesaplar kullanarak deneyi kazanabilirler. Sanal paralarla alım satım yaparak işleyişi görmek ve tecrübe kazanmak mümkündür. Yeterli bilgi ve tecrübe sonrası borsa yatırım fonu alım satım işlemlerine geçilmesi doğru olacaktır.

Borsa
Borsa

Yatırım Fonu Alımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yatırımcıların her yatırımlarında dikkat etmeleri gereken hususlar vardır. Bu durum borsa yatırım fonları için de geçerlidir. Eğer yatırımcı bankalar dışında bir aracı kurum ile çalışacak ve yatırım fonu alacaksa fon alınacak kurumu çok dikkatli bir şekilde seçmelidir. Söz konusu kurumun yetkili olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Yetkili bankalar ve kurumlardan alınacak borsa yatırım fonları Takasbank aracılığı ile saklanır.

Dolayısıyla bu sayede güvenlidir. Maliyet açısından ele alındığında diğer yatırım fonlarına oranla borsa yatırım fonları nispeten daha avantajlıdır. Ancak; hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılardan BİST üzerinden yapılan işlemlerde belirli bir işlem komisyonu alınır. Bu noktada yatırımcıların işlem komisyonlarını dikkate almaları oldukça önemlidir.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir