Borsa Haberleri

Borsada Devre Kesici Ne Demektir?

Son zamanlarda borsada devre kesici ne demektir soruları almış başını gidiyor. Özellikle borsayla ilgilenen ve alakası olan kişiler ‘devre kesici’ kelimelerinin anlamıyla ilgileniyor. Gerçekten de bu iki kelime, borsayla alakalı önemli şeyleri ifade ediyor.

Borsada küçük ya da büyük insanlar, yatırım ile alakalı bir güvensizlik problemi yaşarlar. Bu her yatırımcının hemen hemen başına gelen bir şeydir. Aşırı dalgalanmalar çoğunlukla yatırımcıları oldukça güç duruma düşürüyor.

Böyle anlarda can simidi olarak ‘devre kesici’ adı verilen uygulamalar devreye giriyor. Mesela bu anlamda, Borsa İstanbul bu uygulamayı aktif olarak yapıyor. Bu kuruluş bu uygulamayı devreye sokarak işlemleri kısa süreliğine durduruyor. Böylece yatırımcının aşırı dalgalanmalarda büyük zararlar etmesi önleniyor.

Borsada Devre Kesici Ne Demektir?
Borsada Devre Kesici Ne Demektir?

Devre Kesici Nedir?

Yatırımcılar için ‘devre kesici’ kavramı mutlaka öğrenilmesi gereken bir kavramdır. Bu kavram ile yatırımcılar, borsayla ilgili bir işlemde kaybetme olasılıklarını azaltırlar. Böylece yatırımcı kendini oldukça güvende hisseder. Türkiye’de bu uygulamanın fikir babası Borsa İstanbul’dan başkası değildir.

Aslına bakarsanız, bu uygulamanın hemen öncesinde başka bir uygulama mevcuttu. Bu uygulamanın ismi ‘Otomatik Seans Durdurma Sistemi’ şeklindeydi. Bu sistemin mimarı da yine aynı şekilde Borsa İstanbul’du. Yine bu metotla yatırımcının kaybetme olasılığının en aşağıya düşürülmesi hedeflendi.

Fakat bu uygulamanın yerine daha yararlı bir başka uygulama düşünüldü. Bu yüzden, 2015 yılında resmen eski uygulamanın işletimi durduruldu. Bunun yerine daha faydalı bir sistem geldi ve yeni uygulamanın işletimi başladı. Bu da tam olarak 30 Kasım 2015 tarihinde gerçekleşti.

Elbette ki eski ile yeni uygulamanın arasında, birbirine benzer taraflar var. Fakat yeni sistemle birlikte eski sisteme ait birçok unsur da değiştirilmiştir. Bunun dışında alma satma konularında değişiklikler meydana gelmiştir.

Şunu da belirtmek gerekiyor ki iki sistem de az yatırım yapanları koruyor. Bu da kuşkusuz oldukça iyi bir şeydir. Böylece de yatırımcıların, kendilerine olan güvenleri ve sisteme güvenleri artıyor.

Devre Kesici Nasıl Çalışıyor?

Bu konuda borsada işlem yapanların, bilmesi gereken önemli şeyler bulunuyor. Bu önemli şeylerden biri devre kesicinin işlem sırasında aktif olmasıdır. Aksi durumda devreye girme söz konusu olmuyor. Herhangi bir şekilde seans sonu işlemlerde yine uygulamanın devreye girmesi imkansızdır.

Ancak bir dalgalanma durumunda ve sürekli işlem halinde sistem devre girer. Bu durumlarda da zaten ilgili olumsuz dalgalanma kesme yöntemiyle durdurulur. Tabi ki de Borsa İstanbul, belli bir fiyat eşiği ile dalgalanmanın önüne bir set koyar. Ardından da ilgili kesme zaten gelir.

Fakat tüm bunlar için bazı kurallar bulunuyor. Bunlardan biri, fiyat eşiğinin bir hisse senedinin son tek fiyatına belirleniyor oluşudur. Bu fiyat bazında %10 diye bir durum söz konusudur. Bu oran üzerinden ilgili fiyatın artı ve eksisi hesaplanır. İşte bu da eşik fiyat oluyor. Dalgalanma bu fiyatlara geldiğinde resmen kesme işlemi başlatılır.

Devre Kesici Hangi Özellikleri Barındırıyor?

Devre kesicinin uygulanması hakkında, bilinmesi gereken birçok şey vardır. Bireyler eğer bu konuda yeterli bilgiye sahip olurlarsa daha bilinçli olabilirler. Buna göre aşağıdaki özelliklere göz atarak daha bilinçli olabilirsiniz.

Devre kesici şu özellikleri barındırıyor;

  • Devre kesici sistemi sadece işlem yöntemi durumlarında ortaya çıkar.
  • Referans fiyat en son tek fiyat ile belirlenen fiyattır.
  • Kullanıcılar bu sistemle çok daha az zarar ederler.
  • Borsa İstanbul’un bir ürünüdür.
  • Eşik fiyat tam olarak sistemin aktifleşmesine neden olur.
  • Gereksiz dalgalanmaların önüne geçilmiş olunur.
  • BISTECH yazılımı ile birlikte ortaya çıkmıştır.

Özellikler bakımından gerçekten insanları memnun eden ve hitap eden birçok şey vardır. Bu sistemin, çok orijinal ve çok yararlı bir model olduğunu söylemek gerekiyor. Şu anda Türkiye’de bu sisteme benzer bir sistem maalesef yoktur.

Devre Kesici Tam Olarak Ne İşe Yarıyor?

Hisse senetlerinde meydana gelen ani dalgalanmalar, devre kesicinin sayesinde engelleniyor. Bunun yanında sığ hisselerde bu uygulamadan bolca faydalanır. Bu sayede sığ hisselerde de gereksiz dalgalanmalar engellenmiş olunur.

Bu sistemin, yatırımcılara büyük katkıları olmuştur. Eğer ki bu sistem ortada bulunmasaydı yatırımcı bireyler çok zor durumda kalacaklardı. Özellikle küçük yatırımcılar olumsuz dalgalanmalardan büyük zararlar görecekti.

Hatta belki bir daha borsayla ilgili bir yatırımda bulunamayacaklardı. Uygulamayla bunun önemli ölçüde önüne geçilmiş olundu. Mesela TUCLK diye bir hisse vardır. Bu hissede oluşan dalgalanmalar oldukça risk teşkil eder.

Neredeyse saliseler veya saniyeler içinde olan fiyat dalgalanmaları bireyleri riske sokabilir. Öyle ki bireyler, bir anda dibi gören hisse senetleriyle baş başa kalırlar. Onları satmak için bile zamanları olmaz. Bunun gibi durumlar için işte bu sistem düşünülmüştür.

Kullanıcılar kesme işleminden sonra, 5-6 belki daha fazla süreyle bir aşamaya girerler. Bu aşama emir toplama aşamasıdır. Kendilerine verilen süre zarfında kullanıcılar gerekli alım satım işlemlerini yaparlar. Elbette ki hisseleri dibi görmediği için bunu daha rahat ve baskısız yaparlar.

Devre Kesici Ne Kadar Sürüyor?

Çeşitli hisse senetlerinde belli sürelerle anı değişimler gözlemlenir. Bu durumda, devre kesici resmen devreye girer. Aktif olma durumundan sonra 5-6 dakikalık süre zarfında emir toplama aşaması başlar. Sonraki 2 dakika zarfında ise tek fiyat denilen durum belli olur.

Tüm bu işlemler bu 7-8 dakikalık zaman diliminde gerçekleşir. Bu durma noktasında, işlemler engelleneceği için daha fazla kaybetme ve kazanma olmaz. Tabi ki de şöyle bir şey vardır. 7-8 dakika Borsa İstanbul’un tahmini kesim süresidir. Değişik pazar yerlerinde bu sürenin rahat bir şekilde 25-30 dakikayı bulduğu görülür.

Borsada Devre Kesici Ne Demektir?
Borsada Devre Kesici Ne Demektir?

BISTECH Ne Demektir?

BISTECH, borsada işlem halindeki değişik piyasaları bir ortamda buluşturmak için oluşturulmuştur. Bunun yanında dünyadaki piyasalara iyi uyum sağlama adına bu modele geçilmiştir. Bu yazılımla local bir borsa olmak yerine uluslararası bir borsa olma hedeflenmiştir. Otomatik Sistem Durdurma bu sistemle son bulmuştur. Yerine yeni sisteme geçilmiştir.

Sürekli İşlem Yöntemi Nedir?

Aslına bakarsanız bu yöntem olmaz ise herhangi bir kesme işlemi uygulanamaz. Bu daha önce belirtilmiştir. Bu yöntem, borsaya bildirilen alma satma faaliyetlerinin seans süresince değişik fiyat seviyelerinden eşleştirilmesidir. Denildiği gibi borsada inanılmaz derecede önemli rolü bulunur.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir