Bankacılık

Borsada Hisse Yükseltme

Borsada varlık gösteren kişiler, satın aldıkları hisselerin değer kazanmasıyla birlikte kazanmaya başlar. Burada hisseleri yükseltmenin belirli stratejik yolları vardır. Borsada spekülasyon ve manipülasyon adı verilen çeşitli kavramlar vardır. Spekülasyon adını verdiğimiz kavram borsada hisse yükseltme için kullanılan ve hisselerin değeri hakkında ileriye dönük tahmin yapmaktır. Manipülasyon ise borsadaki hisseler üzerinden önceden kurgulanan işlemler yapılmasıdır.

Bilhassa borsa uzmanlarını kullanarak değeri düşük olan hisseleri satın alarak, ileriye gerçekleşen artışlar üzerinden kazanç alabilirsiniz. Manipülasyon işlemi yapmaya çalıştığınız zamanlarda ise hisseleri bir başka kişiyle karşılıklı alım-satım yapabilir ve böylece değer kazanmasını sağlayabilirsiniz. Ancak unutmamak gerekir ki borsada spekülasyon yapabilmek serbest iken, her türlü manipülasyon işlemi yasaktır.

Borsa Hisse Senedi Nedir?

Hisse senetleri, şirket ortaklarının sahip olduğu sermaye payını belgelemek için verdiği kıymetli evraklardır. Söz konusu belgeler üzerinden; şirketlerin yaptığı ticari işlemler, bu işlemlerden doğan gelir ve şirketlerin kazanç durumuna ulaşılabilir. Bahsettiğimiz bu şirketler borsaya adım attıktan sonra, bu belgeler işlem görmeye başlar.

Yani bu şirketlerin hisselerini borsa üzerinden aldığınız zaman, şirketin elde ettiği kazançlardan siz de belirli pay almış olursunuz. Elbette bu süreçte şirketin yaşayacağı kayıplar dolayısıyla da aldığınız hisse senetleri, değerinin çok altına düşebilir. Bu bakımdan borsa işlemleri her anlamda belirli riskleri beraberinde getirir. Doğru araştırılmış hisse alımları ile beraber borsa, günümüzdeki en kazançlı yatırım araçlarından birisi olabiliyor.

Borsa Nedir?
Borsa Nedir?

Borsada Hisseler Nasıl Yükselir?

Borsada elinizde bulunan bir hissenin yükselmesi, ilk aşamada çeşitli spekülasyonlar ile mümkündür. Yani hisse satın almak isteyen kişiler, elinizdeki hissenin ilerleyen bir süreçte değer kazanacağını düşünürse alımlar hızlanır. Alımların hızlandığı her hissede belirgin bir yükseliş görünecektir. Bazı şirketler bu süreçte kendi şirket hisselerini göstermelik olarak alım-satım yapabiliyor.

Manipülasyon adını verdiğimiz bu işlemler olağan borsa piyasası içerisinde yasaktır ve SPK tarafından denetlenir. SPK tarafından borsada yapılan her işlem denetlenir ve gerçekliği araştırılır. Şayet usulsüz ya da kurgulanan bir alım-satım işlemi tespit edilirse, bu durumda çeşitli yaptırımlar uygulanır. Bu açıdan mevcut hisseleri yükseltmenin tek doğru yolu, spekülasyon üzerinden olacaktır.

Borsada Hisse Nasıl Alınır?

Yatırım aracı olarak borsa hisselerini kullanmak isteyen kişiler, belirli aşamalar halinde bu süreci yönettikten sonra hisselere sahip olabilir.

Bu süreçteki aşamaları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Alım için aracı kurum seçme
  • Aracı kurumda yatırım hesabı açma
  • Açılan hesaba para yatırma
  • İlk hisse senedi alımı için emir verme
  • İlk hisse senedi için satım emri verme

Borsa hisselerini almak isteyen kişilerin sırasıyla izleyeceği basamaklar bunlardır. Elbette öncelikle geniş bir ön araştırma yaparak borsanın temel kavramlarını ve piyasa içi dengeyi öğrenmek gerecektir. Özellikle bu aşamada hisseleri hangi kurum üzerinden alacağınız son derece önemlidir.

Borsada Hisse Senedi Alım Emri Nasıl Verilir?

Kendinize bir aracı kurum belirleyip söz konusu hesabınıza para aktardıktan sonra, bir sonraki aşamada ilk hisse alım işlemini yaparsınız. Yatırım hesabı için seçtiğiniz kurumun internet sitesinden ya da mobil uygulamasından, satışta olan tüm hisseler görünecektir. Buradan satın almak istediğiniz hisse senedini seçebilirsiniz.

Şayet alım işlemini seans saatleri içinde yapıyorsanız, hissenin güncel satış fiyatını görürsünüz. Seans saatleri dışında yapacağınız alımlarda ise en son satış fiyatı sizlere gösterilir. Seçtiğiniz hisse senedine alım emrini verdikten sonra işlem gerçekleşmiş olur. Bu işlem için bakiyenizde görünen tutarın, hisse senedinin en son ki satış fiyatını karşılayabiliyor olması gerekecektir.

Borsada Hangi Şirketler Hisse Senedi Çıkarabilir?

Ticari olarak varlık gösteren her şirketin, doğrudan borsa piyasasına giriş yaparak hisselerine işlem gördürme şansı yoktur. Buradaki ilk aşama, SPK izninin olmasıdır. Sermaye Piyasası Kurulu adını verdiğimiz bu kurumun gerekli yetkiyi vermediği hiçbir şirket, borsada hisse senedi çıkaramıyor. Ancak her şirketin SPK üzerinden hisse senedi çıkarma yetkisi de bulunmuyor.

Borsada hisse senedi çıkarma yetkisine sahip şirketler şunlardır:

  • Anonim şirketler
  • Sermayeleri paylara bölünmüş şekilde olan komandit şirketler
  • Özel kanunlarla kurulmuş olan kurumlar ( Sigorta şirketleri, Merkez Bankası vs.)

Adı geçen kurumlar ve bahsettiğimiz bu kriterlere uyan şirketler, hisselerini borsaya sürerek vatandaşların işlem yapmasını sağlayabilir.

Borsa
Borsa

Borsa Hisse Senetlerinin Takibi Nasıl Yapılır?

Borsada iyi bir yatırımcı olmanın en temel şartı, piyasayı yakından takip etmektir. Yatırım yapmak istediğiniz şirketlerin fiyat hareketlerini takip ederek hisselerin yükseliş ve düşüşlerine yönelik tahminlerde bulunabilirsiniz. Hisse senetlerini işleme sokan her kurum, web sitesi üzerinden fiyatlarını açık olarak gösterir. Ayrıca artık her kurumun özel bir mobil uygulama sunarak cepten hizmet verdiğini de görüyoruz.

Bu mecralardan kurumları yakın takip ederek hisselerdeki değerlenmeyi inceleyebilirsiniz. Elbette satın aldığınız hisselerdeki ani düşüş ya da ani yükselişleri hesap edebilmek için, bu süreçte borsa uzmanlarına da başvurmanız gerekecektir. Piyasayı her anlamda öğrendikten sonra atılacak doğru adımlar, elinizdeki hisse senetlerini aldığınız fiyattan çok daha yükseğe satmanızı sağlar.

Borsada Hangi Kurumlardan Hisse Alınır?

Borsaya giriş yapan kişiler için süreçteki ilk adımlardan birisi, hisse senedi alınacak kurumu seçmek olacaktır. Burada özellikle başlangıç aşamasında risk almak istemeyen kişiler, ticari hacmi yüksek kurumları tercih edebilir. Aldığınız bir hissenin değer kaybını belirleyen nokta; şirketin kazançlarının düşmesi ya da şirketin iflas etmesi durumu olacaktır.

Ticari hacmi yüksek olan bir şirket kısa vadede bu tarz bir düşüş yaşamayacağı için, alacağınız hisselerin değer kaybetme riski de düşük olur. Piyasa içerisinde yüklendiği ticari rol ile birlikte sürekli olarak ürünlerini satan bir şirketin hisseleri, belirli aşamalarda yükseliş gösterir ya da sabit kalarak sizleri zarardan kurtarır.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir