Borsa Haberleri

Borsada Yatırım Fonu Nasıl Alınır?

Borsada Yatırım Fonu Nasıl Alınır? Yatırımcıların en sık sordukları sorulardan biri de yatırım fonları ile ilgilidir. Borsa yatırım fonları gerek özellikleri gerekse sağladığı avantajlarla küçük büyük yatırımcıların ilgi odağıdır. Borsa hakkında bilgisi yeterli olmayan yeni yatırımcılar ve borsa yatırımı fonuna ilk kez yatırım yapacak olan yatırımcılar uzmanlardan da destek alabilirler. Portföy danışmalığı hizmetleri yatırımcılara gereken desteği sağlar. Böylece daha bilinçli adımlar atılabilir.

Borsada Yatırım Fonu
Borsada Yatırım Fonu

Borsa Yatırım Fonu Nedir?

EFT olarak adlandırılan borsa yatırım fonu; yatırımcıya endeks ya da endeks ürünlerine yatırım kolaylığı sağlayan, seçilen borsa endeksinin performansını yansıtan ve borsalarda fiyat marjıyla işlem gören fonlar olarak tanımlanır.

Borsa yatırım fonu, baz aldığı endeksin içinde yer alan bütün ürünleri aynı oranda korur. Bu sebeple, birebir olarak endeks getirisini bu ürünlere yansıtır. Yatırım fonlarının özelliklerini taşımalarının yanı sıra hisse senedi özellikleri de taşırlar. Alım satım işlemleri son derece basittir.

Borsa yatırım fonları, diğer yatırım araçlarına nispeten daha güvenlidir. Bu güvenilirlik yatırımcıların dikkatini çeken ilk özelliktir. Çoğu yatırımcı için yatırım araçlarında ilk aranan özellik güvenilirliktir. Aynı zamanda yatırımcılar, borsa yatırım fonları sayesinde birikimlerini yasal bir şekilde değerlendirip kazanç elde etme fırsatı yakalarlar. Yatırımcılar tek bir yatırım aracına yatırım yapmaktansa yatırım fonlarına yönelirler.

Özellikle yüksek riskler içeren yatırım araçlarına yatırım yapmak isteyen yatırımcılar borsa yatırım fonlarını tercih ederler. Bunun nedeni; risk seviyesi yüksek yatırım araçlarına yönelen yatırımcılar borsa yatırım fonlarını portföylerine eklediklerinde risk dağılımı sağlanır. Bu da riskin önemli ölçüde düşmesi anlamına gelir. İstenildiği zaman fona iade yapılarak kıymetli kağıt nakite çevrilebilir. Bu da yatırımcılar için önemli bir avantajdır.

Bireysel ya da kurumsal olarak borsa yatırım fonlarına yatırım yapılabilir. Bu noktada önemli olan yatırımcının beklentilerini tespit etmesidir. Yatırımcı beklentilerinin karşılanma oranına göre yatırımlar yapmalı ve kararlarını bu yönde vermelidir. Uzun vade ya da kısa vadede yatırım yapılabilir. Fonun gösterdiği performansa göre beklentilerin karşılanması mümkündür.

Borsa Yatırım Fonu Özellikleri Nelerdir?

Borsa yatırım fonu özelliklerine genel olarak bakıldığında;

 • Bir endeksi takip ederler.
 • Aracı kurumlar aracılığıyla alınıp satılırlar.
 • Borsa yatırım fonlarında uzun pozisyon alınabilir. Aynı zamanda açığa satış imkanı sayesinde kısa pozisyon da alınması mümkündür.
 • Takas işlemleri hisse senetleri gibi gerçekleşir.
 • Katılma belgeleri tıpkı hisse senetleri gibi BIST’ de işlem görür.
 • Kredili işlemlere konu edilebilme özelliğine sahiptirler.

Özellikleri bakımından yatırımcıların tercihi olurlar.

Borsa Yatırım Fonlarının Avantajları Nelerdir?

Avantajları;

 • İşlem kolaylığı vardır. Bu da yatırımcılara rahatlık sağlar.
 • Şeffaftır. Bu yönüyle yatırımcılar nereye yatırım yaptıklarını bilirler.
 • Düşük maliyetli olmaları yatırımcılara cazip gelir.
 • Riskin dağıtılabilir. Bu da yatırımcılar için en büyük tehlike olan riskin azalması anlamına gelir.
 • Katılma belgesi karşılığında hisseler Takasbank’ta saklanırlar. Bu da yatırım fonlarının güvenliğini sağlar.

Tüm bu avantajlar yatırımcıların borsa yatırım fonlarına eğilim göstermelerine neden olur.

Borsa Yatırım Fonlarının Riskleri Neler?

Öncelikle az risk içerdiğinin belirtilmesi gerekir. Risk olarak ürün konusunda seçici değildir. Birebir endeksi meydana getirir. Bunun meydana gelmesine bağlı olarak endeks düşüşleri yaşandığında yatırımcılar da değer kaybı yaşarlar.

Borsa
Borsa

Borsa Yatırım Fonu Alımı

Borsa yatırım fonları bankalar aracılığı ile alınabilir. İsteyen yatırımcılar aracı kurum vasıtasıyla da yatırım fonu alabilirler. Bunun için banka ya da aracı kurum üzerinde yatırım hesabı açtırılır. Daha sonra hesaba para yatırılır ve alıma başlanır.

Borsa Yatırım Fonu Alımı Öncesi

Yatırımcı, yatırım fonu nedir sorusundan başlayarak yatırım fonlarına ilişkin her detay hakkında bilgi edinmelidir. Bilgi edinilmeden yatırıma başlanması başarısızlık getirir. Öncelik bilgi edinimidir. Bilgi edinmek için internetten ücretsiz bir şekilde yararlanılabilir. İnternet üzerinde arama yapıldığında borsa yatırım fonlarına ilişkin pek çok kaynak mevcut. Uzman görüşleri, konuya dair makaleler, haberler yatırımcılar için iyi birere kaynaktır. Başlangıçta karmaşık gibi görülebilir. Ancak; yatırım g-fonlarının alım ve satımı, özelliklerinin öğrenilmesi son derece kolaydır.

İkinci önemli husus ise deneyimdir. Deneyimin elde edilmesi için yatırımcıların demo yani sanal hesaplar kullanmaları önerilir. Demo hesaplar yatırımcıların bilgilerini uygulamaya geçirebilmeleri için çok yararlıdır. Yatırımcı kendine bir demo hesap açar. Bu hesap üzerinden alım ve satım yapmaya başlar. Böylece para kaybetme riski olmadan rahatlıkla işlemlerini yapabilir ki bu da zaman içinde yatırımcıya deneyim kazandırır. Yatırımcı borsada yatırım bilgisini test etme imkanı elde eder. Borsa yatırım fonlarıyla nasıl alım satım yapacağını, riski nasıl dağıtacağını, alım satımdan nasıl kazanç elde edeceğini öğrenir. Yeterli deneyim kazanıldıktan sona gerçek hesaplar ile borsa yatırım fonu alımı yapılarak işlemlere başlanır.

Borsa Yatırım Fonu Alımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Borsaya adım atıldığı andan itibaren dikkat edilecek pek çok husus sayılabilir. Dikkat edilecek bu hususlar yatırımcıların başarısında oldukça önemlidir. Borsa yatırım fonu alımında da bu hususlar göz ardı edilemez.

Yatırımcı, bankalar dışında bir aracı kurum vasıtasıyla borsa yatırım fonu alabilir. Bu noktada tercih edilecek aracı kurum önem taşır. Tercih edilen aracı kurumun yetkili olması gerekir. Bununla beraber, güvenilir bir aracı kurum olması da ayrı bir öneme sahiptir. Bunun için yatırımcının aracı kurumlar hakkında detaylı bir araştırma yapması ve yetkili aracı kurumlara yönelmesi gereklidir.

Diğer önemli husus ise işlem komisyonudur. Borsa yatırım fonu maliyet açısından, diğer yatırım fonlarıyla karşılaştırıldığında çok daha fazla avantaja sahiptir. Ancak; BIST üzerinden yapılan bütün işlemlerde hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılardan işlem komisyonu alınır. Dolayısıyla yatırımcının dikkatini işlem komisyonlarına çevirmesi gerekir. Bu gibi hususlar başarılı olunabilmesi ve kazanç elde edilmesi bakımından göz önünde bulundurulmalıdır.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir