Teknoloji

Chrome’da Masaüstü Bildirimleri Devre Dışı Bırakma

Chrome kullanımı yapan ve bildirim alan her insan, chrome’da masaüstü bildirimleri devre dışı bırakma işlemiyle bildirimleri engelleyebileceğini bilmelidir. Chrome kullanımı; internet bağlantısı sağlanmak istendiğinde, sitelere bakmak için araç olan bir bağlantıdır. Giriş yapılan siteler sonucunda ise, belirli bildirimlerin geleceği ifade edilir ve bu bildirimler masaüstünde görüntülenir. İnsanların; masaüstünde bu bildirimleri görmek istememesi, İnternet bağlantısı sağlanır sağlanmaz reklam almak istememesine bağlı olarak, bildirimlerin devre dışı bırakılması gerekir.

Masaüstü Bildirimleri Devre Dışı Bırakma
Masaüstü Bildirimleri Devre Dışı Bırakma

Chrome’da Masaüstü Bildirimleri Devre Dışı Bırakılır Mı?

Chrome kullanımı esnasında, sitelere giriş yapıldıktan sonra bildirimlerin alınmasına izin vermek; yalnızca kullanıcı olan kişiye ve siteye giriş yapan kişiye bağlı olan bir durumdur. Bu yüzden de masaüstü bildirimleri devre dışı bırakmak için de yine kullanıcı olan kişinin işlem yapması gerekir.

Özet olarak, bilinmesi gerekir ki; Chrome’da masaüstüne gelen bildirimlerin devre dışı bırakılması sağlanabilir. Hatta isteğe bağlı olarak bazı sitelerden gelen bildirimlerin devre dışı bırakılması veya tüm bildirimlerin devre dışı bırakılması sağlanabilir. Yapılması gereken masaüstü bildirimleri devre dışı bırakma adımları, cihaza virüs aktarımı olmadan ve doğru adımlarla uygulanmalıdır.

Chrome’da Masaüstü Bildirimleri Devre Dışı Bırakmak İçin Gerekenler

Chrome kullanan insanlar, masaüstüne gelen bildirimleri kapatmaya karar verdiklerinde; kullanmakta oldukları cihaza tekrar ihtiyaç duyar. Bu cihaz üzerinden, chrome bağlantısı yapmaya yardımcı olan ağ bağlantısına bağlanılır.

Ağ bağlantısının aktif olmasının ardından gerekenler ise; cihazın güncel halde olması, bağlantının zayıf olmaması ve masaüstü bildirimlerini devre dışı bırakma adımlarını izleyecek bir kişinin olması gerekir. Daha sonra devre dışı bırakma işlemlerine başlanabilir.

Chrome’da Masaüstü Bildirimlerini Devre Dışı Bırakma Adımları

Bildirimleri devre dışı bırakmak için, gerekenler ve ağ bağlantısı olan cihaz temin edilir. Daha sonra cihaz açılır ve bağlantının iyi olacak şekilde sağlandığına emin olunur. Bu aşamada, bildirimlerin nasıl devre dışı bırakılacağına karar vermek gerekir. Çünkü; yalnızca bazı sitelerden gelen bildirimlerin kapatılması ve engellenmesi mümkün olurken, tüm bildirimlerin kapatılması da mümkündür.

Eğer sitelerden gelen bazı bildirimler kapatılmak isteniyorsa; chrome girişi yapılır ve sağ üst kısımda bulunan seçenekler kısmına girilir. Bu seçenekler içerisinde yer alan ‘bildirimler, izinler’ alanı tercih edilir. Bildirim alınan tüm sitelerin ve bu sitelerden hangilerinden gelen bildirimlerin kapatılmak istendiği; chrome ayarlarındaki bu kısımda bulunur. İstenmeyen siteler için bildirimlerin devre dışı bırakılması sağlanarak çıkış yapılır. Eğer masaüstüne gelen tüm bildirimlerin kapatılması isteniyorsa da; bu aşamada doğrudan ayarlar kısmına gidilmesi gerekir.

Kullanılan cihazın ayarlar kısmında bulunan ‘bildirimleri yönet’ seçenekleri tercih edilir. Daha sonra, cihaz üzerine alınan tüm bildirimlerin kaynakları burada görüntülenir. Chrome tarafından gelen bildirimlerin devre dışı bırakılması amaçlandığı için, chrome bildirimlerini engelleme seçeneği tercih edilir. Daha sonra çıkış yapılır ve işlem tamamlanmıştır. Her iki işlem sonrasında da masaüstüne gelecek bildirimler; cihaz kullanan kişinin talebine bağlı olarak, belirli oranda veya tamamen olacak şekilde kapatılır.

Chrome’da Masaüstü Bildirimleri Neden Devre Dışı Bırakılır?

Kullanılan cihaz üzerine gelen bildirimler, bazı durumlarda kişinin yeni bildirimlerden doğrudan haberdar olmasına yardımcı olurken; bazı durumlarda yanlışlıkla onaylama yaparak istemsiz masraflar yaşamasına neden olabilir.

Bildirimlerin kapatılması halinde, gelen onaylama beklentileri de iptal edileceği için, chrome kullanımı sağlayan insanların istemsiz masraflara girişmesi önlenir. Benzer şekilde, bazı sitelerden alınan bildirimler; cihaza virüs taşınmasını sağlayacak özellikte olup, cihazdaki verilerin zarar görmesine neden olacak düzeyde olabilir.

Bildirimlerin devre dışı bırakılması, virüs koruma programı bulunmayan cihazların korunmasını sağlamak için önemlidir. Ayrıca, masaüstü bildirimlerin açık olması halinde; cihaz üzerinde yapılan işlemler esnasında, film izleme gibi cihazın tam ekran kullanılmak istendiği zamanlarda, ekran üzerinde bildirimlerin bulunarak kullanılan alanı azalttığı görülür. Bildirimlerin devre dışı olması halinde ise bu alan da cihaz kullanıcısının tasarrufuna geçer. Bildirimlerin devre dışı bırakılmasına neden olan temel unsurlar böyledir.

Chrome’da Masaüstü Bildirimleri Devre Dışı Bırakma Zararlı Mıdır?

Chrome kullanıcısı olan ve masaüstüne alınan bildirimleri devre dışı bırakan insanlar için, her zaman bir zarar olduğunu söylemek doğru değildir. Benzer olarak, bildirimlerin alınmıyor olması da her zaman için faydalı bir durum değildir. Eğer; bir site tarafından yapılan değişikliklerin, indirimlerin, her türlü haberin takibi yapılıyorsa, bildirimler devre dışı bırakıldığında bu verilere geç ulaşım sağlanabilir.

Çünkü siteler tarafından yapılan her türlü değişim ve yenilik, bildirimlerini açık halde tutan kişiler için masaüstü aktarımı olarak paylaşılır. Devre dışı bırakma sağlandığı zaman ise, yeniliklerin siteye girilerek öğrenilmesi gerekir. Ancak; bildirimlerin önemsenmemesi, hatta bazı durumlarda bildirimler dolayısıyla ekranı tam olarak kullanamamaktan şikayet edilmesi halinde bildirimler devre dışı bırakılmalıdır. Bu konudaki zarar veya fayda olarak nitelendirmeye tabi tutulan durumlar, kişinin chrome’u nasıl kullandığına veya cihaz üzerinde beklentilerinin neler olduğuna bağlıdır.

Chrome'da Masaüstü Bildirimleri
Chrome’da Masaüstü Bildirimleri

Chrome’da Masaüstü Bildirimleri Devre Dışı Bırakma Süresi

Yapılan cihaz işlemleri ve bu cihazlardaki değişimler, işlemin nasıl yapıldığına göre değişen zaman dilimlerini zorunlu kılar. Chrome kullanan ve masaüstüne bildirim almakta olan insanlar için de süreci değiştiren unsurların çeşitli olduğu bilinmelidir. Eğer işlemi yapacak kişi, chrome kullanımını nasıl yapması gerektiğini biliyorsa ve ağ bağlantı gücü yeterliyse; yaklaşık olarak on dakika ile yirmi beş dakika süre içinde masaüstü bildirimlerini devre dışı bırakabilir.

Ancak; yönlendirmelere uyarak ilerleme kaydedilecekse, işlemi yapan kişinin bilgisi yoksa ağ bağlantısı kurulduktan yaklaşık olarak yirmi dakika ile kırk beş dakika sonrasına kadar devre dışı bırakma işlemi devam edebilir. İnternet gücünün iyi olması halinde sürenin daha kısa olduğu veya masaüstü bildirimi alınan sitelerin az olması halinde işlemin daha kolay tamamlandığı bilinmelidir.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir