Para Piyasa

Coinbase’den 500 Milyon Dolarlık Bitcoin (BTC) Çekildi

Ünlü kripto para piyasası Coinbase’den 500 milyon dolarlık bitcoin (btc) çekildi. Pek fazla rakibi olmayan ve çok geniş bir kullanıcı ağı bulunan bir Bitcoin cüzdanı olarak kullanılmakta olan Coinbase, adeta bir yaprak dökümü yaşaması ile gündeme bomba gibi düştü.

Bu piyasada faaliyet gösteren pek çok kimsenin adını sıkça duyduğu CryptoQuant’ın verilerine göre tam tamına 500 Milyon Dolarlık Bitcoin (BTC) çekildi. Sayı yönünden bakıldığı zaman ise bu tam tamına 12.000 Bitcoin anlamına geliyor. Bu düşüşten evvel de son iki günde toplamda 30.000 Bitcoin çekilmişti.

Yatırımcıları Düşündürdü

Son dalgayla birlikte borsadaki rezervin düşüklüğü yepyeni bir hal alarak yatırımcıları düşündürmeye başladı. Ayrıca belirtmek gerekirse, bu denli bir düşüşün yaşandığı yegane kripto para borsası Coinbase değil.

Her ne kadar en derin düşüşlerden biri bu popüler kripto para borsasında yaşanmış olsa dahi Binance ve Bitfinex borsalarında da yaklaşık 1000 Bitcoin çekildi. Durum böyle olunca, güvenilir kaynaklara göre çekilen toplam Bitcoin miktarı 14.000’i aştı. Ancak bu iki kripto para borsası Coinbase kadar popüler olmadıklarından dolayı bu ikisi kadar yoğun bir şekilde gündeme gelmedi.

Coinbase’den 500 Milyon Dolarlık Bitcoin (BTC) Çekildi
Coinbase’den 500 Milyon Dolarlık Bitcoin (BTC) Çekildi

Gerçek Bir Para Çekimi mi?

Bunun gerçek bir para çekimi mi yoksa kripto para piyasasına dair bir yanılma mı olduğu da sıklıkla gündeme getirilen konular arasında. Ancak bu işin uzmanlarına göre para çekiminin gerçek olduğunu düşündüren pek çok neden var. Bunlar içerisinde en çok ifade edilenlerden bir tanesi ise rakamın büyüklüğü. Ne de olsa 500 Milyon Dolar tutarında ve toplamda 12.000 Bitcoin çekildi.

Daha Öncesine İlişkin Yorumlar

Coinbase bünyesinde, 2000 Bitcoin depozito ile finanse edilen bir cüzdan vardı. 12.000 gibi ciddi bir rakama ulaşan bu işlem ilk olarak yaklaşık 3 sene önce, 2018’in mart ayında gerçekleşti. Bu durum da cüzdanda yer alan meblağın tamamının zaman zaman çekildiğini ve bazı durumlarda yeniden doldurulduğunu düşündürüyor. Ancak her ne olursa olsun bu konu hakkında kesin bir yorum yapılması en azından şu an için olanaksız duruyor.

Cüzdanı Coinbase Hareket Ettirmiş Olabilir mi?

Düşünülen bir diğer ihtimal ise Coinbase’in bilinmeyen bir nedenle bu cüzdanı hareket ettirmiş olması. Ancak ne var ki pek çok yatırım uzmanı da böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde tüm paraların sistematik bir hareket halinde olması gerektiğini ifade ediyor.

Yani bu ihtimal de kripto para piyasalarının özellikleri dikkate alındığı zaman pek mümkün görünmüyor. Ancak bu yorum yapılırken elbette Coinbase hakkında halen daha çok az şey bilindiği ve gizemli bir soğuk cüzdan kurulumu olduğu yok sayılmamalı. Yorum yapmada henüz çok erken olduğunu ifade ettiren en önemli sebeplerden bir diğeri de bu.

Müşteri Profili Dikkate Alınmalı

Bu hareketlilik konusunda en çok dikkat çeken yorumlardan bir diğeri ise Coinbase piyasasının sayısız saygın ve kurumsal müşteriye hizmet ettiği gerçeğine dayanıyor. Hatta söylenene göre bu müşterilerin sayısı binleri buluyor. Bu durumun neticesinde de Coinbase piyasasında 1 milyara dek varan pek çok işlemin gerçekleştirildiği de biliniyor. Ancak bu bilinenler de Coinbase tarafından yapılan açıklamaya dayanıyor, yani henüz kesin ve net olarak ifade edilebilecek bir durum bu yorum yönünden de pek mümkün gözükmüyor.

Yorum Yapmak İçin Henüz Çok Erken

Bu hareketliliğin ne olduğuna dair yorumlara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Hangisine itibar edilmesi gerektiği ise bu işin uzmanları için dahi net değil. Durum böyle olunca da bu olay hakkında kesin ve net bir yorum yapabilmek için biraz daha beklenmesi ve piyasalardaki hareketliliğin gözlemlenmesi gerekiyor. Ayrıca Coinbase hakkında daha bilinmesi gereken pek çok şey var.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir