Para Piyasa

Elon Musk, Bitcoin ve Ethereum Fiyatlarını Değerlendirdi!

Geçtiğimiz günlerde Tesla’nın CEO’su Elon Musk ile Bitcoin’e en çok karşı çıkan isimlerden bir tanesi olarak ün kazanmış olan Peter Schiff arasında bir diyalog yaşandı. Peter Schiff, Elon Musk’ın kurmuş olduğu “Bitcoin, fiat paralar kadar saçmadır” cümlesine verdiği yanıtta altına yatırım yapmayı övdü. Musk’ın bu cevaba karşı tepkisi ise gecikmedi. Schiff ise altının her zaman için en iyi varlık tahsisi olduğunu ifade eden tam bir “kripto şüpheci”. Başka bir deyişle Elon Musk kripto para birimlerini eleştirdikten sonra Schiff bunu adeta fırsat bilerek bir yorumda bulundu.

Elon Musk Yorumuyla Düşündürdü

Elon Musk, sözlerinde altına sahip olunduğunu ifade eden bir e-posta almak ile altına fiziki olarak sahip olmanın birbirinden bütünüyle farklı şeyler olduğunu ifade etti. Bu benzetmede şüphe yok ki Bitcoin özelinde kripto paralar hedef alınmıştı.

Aynı zamanda paranın en büyük amacının takas sisteminin getirmiş olduğu rahatsızlığı ortadan kaldırmak olduğunu belirten Elon Musk, bu verilerin de diğer veriler gibi hem hataya hem de gecikmeye tabi olduğunu da sözlerine ekledi.

Sistemin her ikisini de en aza indirecek şekilde gelişeceğini söylemeyi de ihmal etmedi. Öte yandan kripto varlıkları artsa dahi Bitcoin ile Ethereum fiyatlarının halen daha çok yüksek seviyelerde yer aldığı da bir gerçek. Musk, bu durumu da Schiff’e verdiği yanıtta ifade etti.

Elon Musk, Bitcoin ve Ethereum Fiyatlarını Değerlendirdi!
Elon Musk, Bitcoin ve Ethereum Fiyatlarını Değerlendirdi!

Kripto Para Piyasasındaki Rekor Yükseliş

Kripto para piyasası geçtiğimiz gün 1.6 Trilyon Dolar’a ulaştı. Bu piyasa hacminin 1 Trilyon Dolar’lık kısmını ise en büyük kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) oluşturuyor. Bu piyasayı yakından takip edenler ise kripto para piyasasındaki bu ani değişimi Tesla’nın gerçekleştirmiş olduğu Bitcoin yatırımına bağlıyor.

Tesla’nın Bitcoin Yatırımı

Bilindiği üzere Tesla, 8 Şubat tarihinde çok ciddi bir yatırım gerçekleştirmiş ve Bitcoin’in değeri çok kısa bir süre içerisinde %16 dolaylarında artış göstermişti. Tesla’ya ait SEC yani Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu dosyasında açıklanan rakamlara göre şirket tam tamına 1.5 Milyar Dolar tutarında satın alım gerçekleştirmişti. Bu durumda kripto para meraklılarını hem heyecanlandırmış hem de meraklandırmıştı. Elbette bu durumu fırsat bilenler açıklamanın ardından Bitcoin’e hücum etmiş ve beklentilerinde haksız çıkmamıştı.

Twitter’da Yaptığı Paylaşımlar Olay Oluyor

Elon Musk, bilindiği üzere Twitter’ı son derece aktif kullanan bir iş insanı. Yapmış olduğu paylaşımların çok önemli bir kısmını ise kripto paralar hakkında olanlar oluşturuyor. Öyle ki geçtiğimiz günlerde Twitter Bio’suna Bitcoin yazarak bir kez daha Bitcoin’e hücum edilmesini sağlamıştı.

Bunun yanı sıra Elon Musk son günlerde en sık paylaşımları Dogecoin hakkında gerçekleştiriyor. Bu da doğal olarak yatırımcıların çok kısa bir süre içerisinde Dogecoin’e yönelmesine neden oluyor. Bu gibi durumlardan dolayı kripto para piyasasını yakından takip edenler sık sık Musk’ın paylaşımlarını takip ediyor.

Fiyatlar Geçen Aylara Göre Son Derece Yüksek

Musk’ın Ethereum ve Bitcoin fiyatları konusunda en çok dikkat çektiği konulardan bir tanesi de fiyatların geçen 2-3 ay ile mukayese edildiği zaman son derece yüksek seviyelerde olması. Ancak ihmal edilmemesi gereken bir diğer durum daha var ki her an bir düzeltme riski ile karşı karşıya kalınabilir.

Zira fiyatlar son 200 günlük aşırı dalgalı hareketten fazlasıyla uzak. Pek çok uzman analist de Bitcoin’in hayli kesin bir düzeltme riski ile karşı karşıya kalabileceğini ve yatırımcıların bu riske karşı gerekli tedbirleri alması gerektiğini söylüyor. Kripto para gündemine bomba gibi düşen “Elon Musk Bitcoin ve Ethereum fiyatlarını değerlendirdi!” cümlesinin ardında yatanlar şu an için bu şekilde.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir