Emlak-Mortgage

Emlak Vergisi Nereden Ödenir?

Emlak vergisi ödeme dönemleri gelen vatandaşlar ‘emlak vergisi nereden ödenir?‘ sorusunu yöneltmektedir. Bilindiği üzere kişilerin sahip olduğu arsa ve bina yapıları için ödediği vergi türüne, emlak vergisi adı verilir. Her vatandaş, ilgili emlak vergilerini söz konusu yapının bağlı bulunduğu belediye üzerinden öder.

Vergi ödemeleriniz için doğrudan belediyeye giderek işlem yapabilirsiniz. Bunun haricinde son yıllarda belediyelerin kendine ait oluşturduğu e-belediyecilik sistemleri bulunuyor. Bu sistemler üzerinden online olarak da vergi ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz. Emlak vergilerini bankalar üzerinden ödeyebilmek söz konusu olmuyor. Yalnızca belediyenin size verdiği ilgili banka hesapları üzerine havale olarak gönderebilirsiniz.

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Emlak vergisi ödemelerini belediyelerden, e-devlet sistemi üzerinden ve ayrıca PTT şubeleri üzerinden ödeyebilirsiniz. Bunun yanı sıra belediyeden alacağınız hesap numaraları üzerinden havale olarak da ödeme yapabilirsiniz. Ödeme işlemlerini 1 dakika gibi kısa bir sürede yapabilmek mümkündür. Söz konusu taşınmaz malın ait olduğu kişiye dair TC kimlik numarası ve taşınmaza dair gerekli tapu bilgisini girdiğiniz zaman, dönemsel emlak vergisi borcunuz görünecektir.

Sonrasında seçtiğiniz ödeme yöntemine göre vergi ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. Tüm vergi türlerinde olduğu gibi emlak vergilerinde de belirli ödeme dönemleri vardır. Bu dönemlerin dışında ödeme sistemi aktif olmayacağı için vergi ödemek mümkün değildir. Özellikle bu konuda vergilerini erkenden ödemek isteyen kişiler için, erken ödeme yapabilmenin mümkün olmadığını söylemek gerekecektir.

Emlak Vergisi Nereden Ödenir?
Emlak Vergisi Nereden Ödenir?

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Emlak vergisi ödemelerini yılın belirli dönemlerinde ödemek mümkün oluyor. Söz konusu süreler devlet tarafından belirlenmiştir ve kişiye özel bir ödeme tarihi belirlenmez. Emlak vergisi ödemeleri için senede 2 ödeme dönemi mevcuttur. Ancak arzu eden kişiler, ödemelerini yılda tek taksit olarak da gerçekleştirebiliyor.

Emlak vergisi ödemelerinde ilk taksit, Mart ayında başlar. Birinci ödeme dönemi yaklaşık 3 ay sürer ve Mayıs ayının sonuna kadar, taşınmazın bağlı bulunduğu belediye üzerine verginizi ödeyebilirsiniz. Emlak vergilerindeki ikinci taksit ise Kasım ayı içerisinde gerçekleşir. Kasım ayının 1’i ile 30’u arasında ödemeleri yapabilirsiniz.

Emlak Vergileri Online Olarak Nereden Ödenir?

Online ödeme sistemlerinin geliştirilmesiyle birlikte artık tüm vatandaşlar, vergi ödemelerini kolayca internet üzerinden yapmak istiyor. Buna uygun olarak emlak vergilerinde de çeşitli iyileştirmeler yapılmış ve online ödeme kolaylığı sağlanmıştır.

Emlak vergisi ödemelerinde online ödeme kanalları şu şekildedir:

  • Gelir İdaresi Başkanlığı Web Sitesi
  • Banka Havale ya da EFT
  • E-devlet
  • E-belediye sistemleri

Yukarıdaki online ödeme kanalları üzerinden emlak vergilerini kolayca ödeyebilirsiniz. Özellikle yurt dışında yaşayan ve Türkiye’de taşınmaz malı bulunan kişiler, ödemelerini bu online ödeme kanallarından yaparak hiçbir gecikme olmadan işlemlerini tamamlayabilir.

Emlak Vergisi Türleri Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ödenen emlak vergileri, iki türlüdür. Daire, apartman, iş yeri, dükkan ve müstakil ev gibi yapılar için ödenen emlak vergileri; bina vergisi olarak geçer. Diğer bir emlak vergisi türü ise arsa ve arazi sahiplerinden alınan arazi vergisidir. Söz konusu her iki vergi türü de emlak vergisi kanunlarına bağlıdır. Arazi ya da bina vergisi kapsamına dahil olabilecek mallardan en az birine sahip olan kişiler, belirlenen yönetmeliğe uygun olarak emlak vergisini ödemek zorundadır. Emlak vergilerinde ilgili borç yalnızca, tapuda ismi geçen kişi üzerinden tahsil edilir. Yani aile içindeki diğer fertlerin sahip olduğu taşınmazlar için ödemediği vergilerden, hiçbir şekilde diğer aile fertleri sorumlu tutulamıyor.

Emlak Vergisi Ödemelerinden Kimler Muaftır?

Emlak vergisi ile ilgili olarak yürütülen kanunlara bağlı olarak, bu vergiden muaf tutulan çeşitli kişiler mevcuttur. Emlak vergisi ödemelerinde gaziler, şehit aileleri, dullar ve yetimler doğrudan muaf tutulmuştur. Yani bu kişilerin, üzerine kayıtlı olan taşınmazlar için belediyeye herhangi bir vergi ödemesi gerekmiyor. Bahsettiğimiz bu kişilerin haricinde emlak vergisinden belirli şartlarla muaf tutulacak kişiler de vardır.

Üzerinize kayıtlı olan mülkten başka herhangi bir geliriniz yoksa ve aktif olarak çalıştığınız bir işiniz yoksa bu durumda belediyeye başvurarak emlak vergisi ödemesi yükümlülüğünden kurtulabilirsiniz. Bu tip durumlarda söz konusu kişinin bizzat belediyeye müracaat ederek dilekçe vermesi gerekiyor.

Belediyeye tarafından yapılan incelemenin ardından gelir yetersizliğiniz görülürse emlak vergisi ödemeniz ortadan kalkacaktır. Ancak ilerleyen dönemde sigortalı olarak herhangi bir işe girdiğiniz tespit edildiği zaman, tekrardan emlak vergisi muafiyeti başlayacaktır.

Emlak Beyanı Nasıl Yapılır?

Emlak vergilerinin ödenebilmesi için, kişilerin üzerine olan mülklerin beyanını yapması gerekiyor. Aksi durumda söz konusu mülk, kaçak yapı olarak geçecektir. Yeni inşa edilen ya da yeni satın alınan bir yapının direkt olarak belediyeye beyanının yapılması gerekiyor. Söz konusu beyan yapıldıktan sonra bir sonraki vergi döneminde emlak vergisi ödemeniz görünecektir.

Beyan işlemi için şu evraklar gerekecektir:

  • Mülk sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Adres ve telefon bilgisi
  • Yapıya ait ruhsat
  • İskan fotokopisi
  • Emlak bildirim formu

Yukarıdaki bilgileri temin ederek bağlı bulunduğunuz belediye üzerinden emlak beyanı yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra e-devlet sistemi üzerinde oluşturulan Tapu Taşınmaz Beyan sayfasından da satın aldığınız mülkleri, bağlı bulunduğunuz belediye üzerine kaydedebilirsiniz.

Emlak Vergisi Nereden Ödenir?
Emlak Vergisi Nereden Ödenir?

Emlak Vergisi Ödenmezse Ne Olur?

Emlak vergileri, tıpkı banka borçları gibi belirli faizlerle artan bir yapıya sahiptir. Dönemsel borçlarını geciktiren her kişi, aylık olarak uygulanan faizlere bağlı tutulur ve böylece borç daha da katlanmış olur. Şu an için emlak vergilerine getirilen aylık faizler %1,40 dolaylarındadır. Borcun ödenmemesi halinde belirli bir süre boyunca söz konusu faiz işleyecektir. Borcun ödenmemeye devam etmesi gibi durumlarda ise sahip olduğunuz taşınmaz mal üzerinde devletin haciz işlemi uygulama yetkisinin olduğunu unutmayın.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir