Emlak-Mortgage

Emlak Vergisi Nereden ve Nasıl Ödenir?

Çok sayıda kişi emlak vergisinin nasıl ve nerede ödeneceği ile ilgili bilgiye sahip olmamaktadır. Bu yüzden emlak vergisi nasıl ödenir? Emlak vergisi nereden ödenir? Gibi soruların cevaplarını inceleyelim. Emlak vergisi hakkında muafiyet, istisna ve diğer bilgileri alabilmek için öncelikle emlak vergisine ait olan ilk taksitini Mayıs ayında yatırması beklenmektedir.

Emlak vergisinin ilk taksit tutarı Mayıs ayında, diğer taksit tutarı da Kasım ayında olmak üzere yılda iki kez ödenmektedir. Peki, emlak vergisi borcu nasıl sorgulanır? Emlak vergisi nereden ve nasıl ödenir? Emlak Vergisi Nasıl Ödenir? Emlak vergisini ödemek isteyen kişiler ilk olarak belediyelerin onlar için vermiş oldukları beyannameyi doldurması gerekmektedir.

Beyanname alabilmek içinse başvuru sırasında kişilerin yanında şu belgelerin olması gerekmektedir:

 • Tapu
 • Nüfus cüzdanı
 • Söz konusu binaya ait kullanım izni

Gibi belgelerin aslının veya fotokopilerinin bulundurulması gerekmektedir. Beyanname için konutun yer aldığı adres ve mükellefe ait olan vergi numarası ile ikamet adresi de kesinlikle bildirilmesi gereken hususlar içerisinde yer almaktadır. Bu şekilde emlak vergisi ödeme kanallarından birini kullanarak, emlak vergi borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Emlak Vergisi Nereden Ödenir?
Emlak Vergisi Nereden Ödenir?

Emlak Vergisi Ne Demektir?

Tüm taşınmaz malların yıllık bir biçimde toplandığı vergiye emlak vergisi adı verilmektedir. Emlak vergisi bazı bölgelerde varlık vergisi adını da almaktadır. Emlak vergileri bina ve araziler olmak üzere iki çeşide ayrılmaktadır.

Ülkemizin toprak sınırları içerisinde yer alan her türlü taşınmaz bina ve arsalar emlak vergisi ve bina vergisine tabi tutulmaktadır. Emlak vergisi Hazine ve Maliye Bakanlığı adına devletin belirlemiş olduğu çeşitli kamu kurum ve kuruluşları aracılığı ile ödenmektedir.

Emlak Vergisi Ödeme Zamanı Nedir?

Emlak vergisi ödeme zamanları kanunda iki eşit taksit şeklinde belirlenmiştir. Bu durumda emlak vergisinin birinci taksiti Mayıs ayında ödenirken ikinci taksiti ise Kasım ayında ödenmektedir. Ayrıca kişiler isterlerse emlak vergilerini tek seferde ödeyebilmektedir.

Bu durumda emlak vergileri o yıl için tamamen kapanmış olmaktadır. Yani bireyler emlak vergilerini hem 2 eşit taksit ile ödeyebilir hem de tek seferde emlak vergisi borcunu ödeyerek vergi yükünden tek seferde kurtulabilirler.

Emlak Vergisi Ödeme Yeri Neresidir?

Emlak vergisi borcu olup olmadığını öğrenmek ve görmek isteyen kişilerin izlemesi gereken ve başvurmaları gereken 3 adet yol bulunmaktadır. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir; belediyelere başvuruda bulunarak, e-devlet internet sitesi üzerinden, Gelir İdaresi Başkanlığının internet sayfası üzerinden Kolay ve hızlı bir şekilde gerekli bilgilerinizi girmeniz halinde sisteme girerek emlak borcunuzun olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Emlak vergisi ödeme yerleri şu şekilde sıralanabilir:

 • E-devlet üzerinden ödeme yöntemi
 • PTT kurumu aracılığı ile ödeme
 • Gayri menkulün bağlı bulunduğu belediyeye giderek
 • Taşınmazın bağlı bulunduğu belediyenin çalıştığı bankalar aracılığı ile
 • Anlaşmalı kamu banklarına
 • Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı olan internet sayfası üzerinden

Emlak vergisi ödemelerinizi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. Ödemelerinizi yukarıda belirtmiş olduğumuz kurumlar aracılığı ile yapabilirsiniz. Emlak vergisi borcunuzu ödemeniz halinde o yıla ait olan emlak vergisinden kurtulmuş olursunuz.

Emlak Vergisini Ödemekle Yükümlü Kişiler Kimlerdir?

Taşınmaz mala ait olan tapuda kimin ismi veya isimleri yazıyor ise emlak vergisini ödemekle yükümlü olan kişi onlardır. Ülkemizde oldukça fazla sayıda kayıt dışı gayrimenkul bulunmaktadır. Bu nedenle de noter aracılığı ile bu gayrimenkullerin kayıt dışılıkları giderilir ve belge ile ibraz edilir. Daha sonra kişi, emlak vergisi ödemek ile yükümlü hale gelir. Miras aracılığı ile taşınmaz mal sahibi olan kişilerde de benzer durum söz konusu olur.

İsminiz bir vasiyet aracılığıyla taşınmaz mal üzerinde olabilir. Bu vergi yükümlüsü olduğunuz anlamına gelmemektedir. Verginin yükümlüsü olabilmeniz için taşınmazın asıl sahibi olan kişinin vefat etmesi gerekmektedir. Bu durumda miras kalan kişiler vergi yükümlüsü sayılır. Eğer miras kalan kişiler birden fazla ise bu durumda emlak vergisi, emlak vergisi ödeme zamanında eşit olarak ortak bir şekilde paylaşılarak ödenir.

Yeni Ev Alan Kişi Emlak Vergisini Ne Zaman Ödemeye Başlar?

Evi satın alan kişi, aldığı yıl itibari ile bağlı bulunduğu belediyeye bildirmesi halinde o yıl için herhangi bir vergi ödemekle yükümlü olmamaktadır. Bu durum ile karşı karşıya gelindiğinde ise evin daha önceki sahibi o yıl için emlak vergisini ödemekle yükümlü olmaya devam eder.

Örneğin 2020 yılında ev satın alan bir kişi emlak vergisini ödemeye bir sonraki yıl olan 2021 yılında başlamaktadır. Yani o yılın emlak vergisinden muaf tutulmaktadır. Fakat o yıla ait emlak vergisini ise evi satan kişinin ödemesi gerekmektedir.

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?
Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Emlak Vergi Borcu Nasıl Hesaplanmaktadır?

Emlak vergisi konusu içinde yer alan taşınmazlara her yıl yeniden değerleme oranı yardımı ile yeniden bir emlak vergisi değeri hesaplaması yapılmaktadır. Emlak vergisinin hesaplanması taşınmazın bağlı olduğu belediye tarafından hesaplanmaktadır.

Ayrıca dikkate alınan hususlar şu şekildedir:

 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı tarafından binanın metrekare inşaat maliyeti
 • Belediye meclisince belirlenecek olan arsanın metrekare değeri

Esas alınarak belediye tarafından net bir emlak vergisi tutarı bulunmaktadır. Ayrıca bu durum her belediye tarafından ve ev tarafından da değişiklik gösterebilen bir durumdur. Bu yüzden belediyeler emlak vergisi hesaplamalarını birbirlerinden bağımsız bir şekilde yürütmektedir. Ayrıca emlak vergileri hesaplamasında cadde, sokak ve diğer unsurlarında etkisi bulunur.

Emlak Vergisi Oranı Ne Kadardır?

Emlak vergisi oranı her yıl değişiklik göstermektedir. 2020 yılı için belirlenmiş olan emlak vergisi artış oranı % 22 olmaktadır. Bu oran göz önünde bulundurularak emlak vergisi hesaplaması yapılır.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir