Emlak-Mortgage

Emlak Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Emlak yatırımı yapmak isteyen yatırımcılar emlak yatırımı yaparken nelere dikkat etmeliyiz? sorusunun cevabını merak ederler. Öncelikle her yatırımda olduğu gibi bu süreçte de emek gerektiğini ve dikkat edilmesi gereken birçok ayrıntının bulunduğu unutulmamalı. Özellikle alıcı bu konuda yeterince bilgili değilse bazı ek zorlukların ortaya çıktığı da unutulmamalı. Yatırım sürecinde beklenmedik engellerle karşılaşmamak için bu konuda kapsamlı bir araştırma yapmak oldukça önemlidir.

Emlak Yatırımında Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Gayrimenkul uzmanları piyasayı sürekli olarak takip ettiği için hangi alanda dalgalanma olacağını bilecektir. Bu nedenle profesyonel bir destek almayı düşünebilirsiniz.

Yine de bu işi kendiniz başarmak istiyorsanız şu konulara dikkat etmelisiniz;

  • İlk olarak yatırım yapacağınız alanı iyi tanımalısınız. Yeterince donanıma sahip olana kadar araştırma yapın.
  • Satın alacağınız evin banka kredisine uygunluğunu ve deprem yönetmeliği doğrultusunda inşa edilmiş olmasına mutlaka dikkat edin.
  • Kira çarpanının bir yatırımda esas kriter olduğunu asla unutmayın. Kira çarpanı nerede düşükse yatırımı oraya yapmaya çalışın.
  • Kentsel dönüşüm gibi projeler yatırım yapmanız için iyi bir fırsat olur. Fakat dönüşümü henüz netleşmemiş eski binalara yatırım yapmayın. Bu yatırımınızı riske sokar.
  • Ev, arsa ya da dükkan yatırımı yaparken, standart olan yaşamınızı zora sokacak riskler almayın. Bu yatırımları, kenarda bir yerde duran veya değerlendirmek istediğiniz birikimleriniz ile yapın.

Yatırımın ilk aşamasında yapmanız gerekenlerden biri de yapacağınız emlak yatırımının güvenilirliğini kontrol etmektir. Bütün riskleri önceden değerlendirmeniz, olası risk faktörlerine karşı önlem almanızı kolaylaştırır.

Emlak Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Emlak Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Emlak Yatırımı Yapacağınız Bölgeyi Araştırın

Emlak yatırımı yapacağınız bölgeyi seçtikten sonra çok kapsamlı bir araştırma yapın. İlk olarak seçtiğiniz bölgenin demografik özelliklerini, okullarını, istihdam potansiyelini, suç oranını ve hava kirlilik durumunu öğrenenin. İlk araştırmanız bittiğinde, mevcut seçeneklerinizi en düşük suç oranı, en düşük işsizlik oranı ve en yüksek istihdam potansiyellerine göre daraltın. Bu şekilde yatırım yapmaya uygun olan bölgedeki gayrimenkul listesini doğru bir biçimde oluşturabilirsiniz.

Neye Yatırım Yapacağınıza Karar Verin

Yatırımcılar genel olarak paralarını hangi gayrimenkul için kullanacağına daha önceden karar vermiş olurlar. Yalnız bu, her zaman aynı tercihler ile olmak zorunda değildir. Eğer bir konut yatırımı yapmayı düşünüyorsanız ve karşınıza potansiyeli yüksek bir işyeri veya arsa çıkarsa fikrinizi değiştirmekten asla çekinmeyin. Fakat fikriniz değişirse araştırmanızın da buna göre olması gerektiğini unutmayın. Örnek olarak; bir konut yatırımı ile bir arsa yatırımında yapılması gereken araştırmalar birbirinden mutlaka farklı olur.

Emlak Yatırımınız İçin Ziyaret Planı Yapın

Bazı yatırımcılar ilk ön araştırmayı ücretsiz ilan siteleri üzerinden yapıyor. Ancak ilan sayfalarında bulunan bilgiler ya da kullanılan gayrimenkul fotoğrafları her zaman gerçeği yansıtmıyor olabilir. Gayrimenkulün ücretsiz ilan sayfalarındaki açıklama ve fotoğraflara uyduğundan emin olmak adına her birini mutlaka ziyaret etmeniz gerekir. Bu aşama için de uygun olduğunuz bir zamanda ziyaret planlaması yapabilirsiniz. Eğer birden fazla gayrimenkul ziyareti yapmanız gerekiyorsa, aynı bölgede ya da şehirde yer alan, mesafe olarak yakın olan taşınmazları listeleyerek işe başlayabilirsiniz.

Emlak Yatırımı Yapacağınız Bölgedeki Hizmetlere Dikkat Edin

Çöp toplama, kanalizasyon, su, internet veya kablolu hizmetlerin bölgede olup olmadığını mutlaka öğrenenin. Kablolu hizmetler ve internet özellikle de son yıllarda gayrimenkul alım ya da kiralaması için bir tercih sebebidir. Bazen Büyükşehir merkezlerinde bile “port yetersizliği var” deniliyor ve bu sebeple internet hizmeti sağlanamayabiliyor.

Sadece bu sebeple bile mükemmel evler bulmalarına rağmen bu hizmeti alamayacakları için ev almaktan veya kiralamaktan vazgeçen alıcılar var. Ayrıca bu durum yalnızca konutlar için geçerli değildir. Öyle ki bu durum bir işyeri için de oldukça önemlidir. Bu sebeple bu gibi hizmetleri göz önünde bulundurmak kusursuz yatırımı yapmanıza yardımcı olur.

Emlak Kontrolünü Yapın

Bu işlemi, bir ücret karşılığında yapan emlak firmalarıyla çözüme ulaştırabilirsiniz, fakat bir ücret ödemeden kontrol yapmak da mümkündür. Örnek olarak; bir konut yatırımı yapacağınızı düşünün. Bu konutu kendiniz oturmak için aldığınızı varsayın ve mevcut eksiklere göz atın.

Bunun için şunlara öncelik verebilirsiniz;

  • Su veya elektrik tesisatının durumunu kontrol edin,
  • Hasar görmüş veya tamir gerektirecek bir şey var mı diye kontrol edin,
  • Eve boya badana yaptırılması gerekiyor mu diye kontrol edin.

Kısacası bu konuta siz taşınmaya karar verseniz ne gibi tadilatlar yapmanız gerekecek ve bu tadilatlar için ne kadar ücret ödeyeceksiniz. Bu konuları hesaplayarak not edin. Bu şekilde kontrolü sağlamış olacaksınız.

Emlak Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Emlak Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Teklif Vermeden Önce Masrafları Değerlendirin

Hasar görmüş ve tadilat gerektiren tüm durumları belirleyin. Bu konut veya iş yeri için size masraf çıkarabilecek tüm detayları göz önünde bulundurun. Daha sonra bu masrafları hesaba dahil ederek teklifinizi verin. Ayrıca satıcıya masrafları karşılaşmasını ya da mevcut problemleri çözmesi için de teklifte bulunabilirsiniz. Birçok satıcı, satma aşmasında olduğu gayrimenkulde bu gibi sorunlarla uğraşmak istemez. Böyle bir durumda da satış fiyatını düşürecektir. Bu durum siz alıcılar için iyi bir fırsat olacaktır.

Emlak Değerini Arttırarak Satmanız Gerektiğini Unutmayın

Emlak yatırımı yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ne kadar parayla yatırım yapacağınızdır. Ayrıca satın alacağınız gayrimenkulün daha sonra size ne kadar zamanda ve ne kadar kazanç sağlayacağını da göz önünde bulundurmalısınız. Genelde emlak yatırımlarında kısa bir zamanda fazla kazanç elde etmek beklenir, ancak bu çoğu zaman oldukça riskli bir beklenti olur. Bu nedenle de gayrimenkulün değeri ile geçen süre doğru orantılı olarak artmalıdır. Kısacası gayrimenkulü aldığınız fiyatın üzerinde satmanız gerektiğini unutmayın ve bu konuyu alıcılar açısından değerlendirin.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir