Teknoloji

En İyi Tabletler ve Fiyatları

Son zamanlarda oldukça sık konuşulan konulardan biri de en iyi tabletler ve fiyatları konusudur. Tabletlerin en ilgi çekici özelliklerinden biri şarjın dayanıklı olması ve camların hemen kırılmaması. Kullanıcıların temelde en rahatsız oldukları konunun bu olduğu söylenebilir.

Bu konu hakkında düşüncelerimiz tabii ki tabletlerin aslında telefonlarımız kadar faydalı ve kullanışlı olduğu yönünde. Tabletler dosya veya veri aktarımı, günlük hayatımızda sıkça kullandığımız fotoğrafların arşiv edilmesi, hızı ve çabuk şarj edilebilir özelliğiyle oldukça yarar sağlamaktadır. Bunu günlük hayatımıza çabuk bir şekilde uyarlamamız mümkün hale geldi.

Tablet Nedir?

Günümüzde oldukça kullanışlı hale gelen popüler bir teknolojik araçtır. Kullanıcıların bütçesine uygun olarak tablet bulmak mümkün hale geldi. Her kullanıcıya uyum sağlayabilecek türden fiyatlar mevcut. Tek bir ünitede ekran devresi ve batarya bulunan bir bilgisayar olma özelliği taşıyan tabletler, dokunmatik ve kablosuz klavyeye sahiplerdir. Bu nitelik satın alırken tercih edilen belli başlı özelliklerden biridir. Ayrıca 7 inç veya daha büyük ekrana sahip cihazlardır ve altındaki cihazlar telefonları içerir.

En İyi Tabletler
En İyi Tabletler

Hangi Tabletleri Kullanmalıyız?

Günümüzde yararını daha fazla gördüğümüz tabletler niçin bu kadar popüler olduğunun az çok cevabını veriyor. Farklı tablet çeşitleri vardır.

Bunlar:

Booklet Tabletler: Fiziksel klavye kullanılmaz. Kitap şeklinde olup son derece yararlı bir opsiyonel teknolojik araçtır. Apple iPad bilindik Booklet cinsinden biridir. Hibrid ve Konvetribl Tabletler: Hem sanal klavyeye hem de fiziksel klavyeye sahiplerdir. ASUS Transformer Book örnektir.

Kullanmanız gereken tabletler arasında tabii bakmanız gereken belli başlı özellikler vardır. Bunları yazımızın devamında anlatacağız. Bu bahsettiğimiz tabletler oldukça kullanışlıdır dolayısıyla evde, arabada, trende veya okulda kısacası her yerde güvenle taşıyabilirsiniz. Ekranının inceliği ve çabuk şarj edilebilir olma özelliğiyle hiçbir zorluk yaşamayacaksınız.

Son Zamanlarda Popüler Olan Tablet Modelleri

Günümüzde teknolojinin epey artmasıyla insanlar da günlerini geçirebilecekleri, verileri saklayabilecekleri ve notebook cinsinden bir bilgisayar arayışına itti. Bu arayış tabletleri meydana getirdi, böylece evde, arabada, işte her yerde dilediğince sunum hazırlayıp bunları kullanabildiler.

Günümüze uyarlandığında faydalı olabileceğini düşündüğümüz birkaç tablet ve özellikleri bunlar:

  • Apple iPad: Liquid Retina teknolojisine sahip olan iPad Pro, kullanıcılarına eşsiz bir ekran deneyimi ve şarj ömrü sunuyor. Tablete yüklenen bazı oyunları da oldukça ilginç hale getiriyor ve ekran canlılığıyla bir keyif yaratıyor. Başlangıç fiyatı olarak 7499 gibi bir fiyat aralığı sunuluyor.
  • Samsung Galaxy Tab S6: 10.5 inç büyüklüğünde OLED ekrana sahip olan Samsung Galaxy Tab S6, günümüze uyarlanan en yaratıcı ve etkili bir deneyim yaratmak üzere tasarlandı. Neredeyse daha ilgi çekici bir ekran bulunmaz diye düşüneceğiz. Başlangıç fiyatı olarak 5.699,00 gibi bir fiyat sunuluyor.
  • Huawei MediaPad T5: 2 GB RAM ve 16 GB dahili hafızaya sahip olan bu tablet modeli, diğer tabletlerin aksine RAM ve depolama alanını daha düşük kalıyor. Tercih edilmesi epey artsa da özelliklerine bakmadan aldığınızda hüsranla karşılaşmanız mümkün. Fakat yeterli düzeyde kamera çözünürlüğünün olması ve şarj ömrünün uzun olması seçilebilirler listesine girmeyi başarıyor. Başlangıç fiyatı olarak 1279 TL olarak belirleniyor.
  • Samsung Galaxy Tab S5e: 10.5 büyüklüğünde bir ekranla karşılaştığımız bu tablet modelinde ise S pen özelliğinin olmaması dışında her şey gayet olumlu. 4 GB RAM ve 64 GB depolama alanı sunulan bu cihaz, çok iyi bir ses sistemine sahip diyebiliriz. Bu modelin fiyatı ise 2919 TL olarak belirlendi.

Tabletlerin Fiyatları

Her bütçeye uygun tablet bulabildiğiniz gibi bütçeyi aşan tabletleri de görmeniz mümkün. Örneğin; Nexus 7 650 TL gibi bir fiyattan satışa sunulabiliyorken bunun yanı sıra Samsung Galaxy Tab serisinin 1000-2000 TL aralığında sunulabiliyor. Diğer ucuz modellerin aksine Kobo Arc modeli 1000 TL olarak belirlendi. Bunların yanı sıra iPad Mini beklenenden daha uygun bir fiyat olan 700 TL’ye satılıyor.

Tablet Kullanımı Son Zamanlarda Neden Arttı?

Telefonlarımızdaki videolarımızda, arkadaş ortamımızda ve en önemlisi caddeler boyunca sürekli denk geldiğimiz bu teknolojik aletin popülerliğini korumasının belli başlı nedenleri var. Bunlardan en önemlisi elbette özendirilmesi. Karşılaştığımız her insanda ve her fotoğrafın çekim aşamasında tabletten yardım alındığını görüyoruz.

Hal böyle olunca küçük yaştaki çocuklarda bile bir tablet sevdasıdır almış başını gidiyor. Elbette bu kullanımdan kendini faydalı amaçla sıyıranlar da mevcut. Örneğin gününüzü güzelleştirmek için bir fotoğraf çekebilir, verilerinizi depolayabilir, nerede olursanız olun bir video açabilirsiniz.

Tabletler ve Fiyatları
Tabletler ve Fiyatları

Teknolojiye Neden Önem Vermeliyiz?

Teknoloji günümüz itibariyle çok çeşitli ürünlerin piyasaya sunuldukları market haline geldi. Bu alanın yeterince tanıtılabilmesi için teknolojiye gereken önemin verilmesi şart. İnsanların teknoloji dostu olmaları, teknolojinin ilerlemesini kolaylaştıracak bir etken olarak görülebilir. Ayrıca çocukların bu alanda teknolojiyi tam olarak faydaları için kullanabilmesinde ailelerin büyük öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Yeterince faydalı kullanıldığında da zarardan çok yararını konuşabildiğimiz bir ortam yaratacağımıza inanmak zorundayız.

Bununla beraber teknolojinin bizlere getireceği güzellikleri görebilmek için önyargılı davranmamaya, teknoloji karşıtı hareketler sergilememeye özen göstermeliyiz. Ancak bu şekilde toplumu aydınlatabilir, şahsi olarak da elimizden geleni yapmış bulunabiliriz. Ne denli uyumlu olabilirsek teknolojiden de yeteri kadar faydalanabiliriz. Çünkü teknoloji bireysel olarak da bizlere avantaj sağlar.

Teknolojinin Yanlış Kullanımı Nasıl Sorunları Ortaya Çıkarıyor?

Günümüzde yanlış haberlerin daha çok kitlelere yayılması, paylaşılan içeriklerin yanlış anlaşılması, iletişim problemlerinin ortaya çıkması, platformların yanlış kullanılması gibi problemlerin yol açtığı sorunlar sebebiyle günümüzde teknoloji oldukça faydasız konularda kullanılabilmektedir. Bu da kişilerin bilinçli bireyler olmalarıyla doğru orantılı. Tablet kullanımlarının ise iyi anlamda ve kişiye fayda getirecek biçimde kullanılması günümüzde daha doğru bir seçim olacaktır.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir