Bankacılık

Ev Kredisi Veren Bankalar

Ev kredisi veren bankalar, sürekli olarak çeşitlilik göstermektedir ve bankalarca faiz oranları, kredi şartları gibi hususlarda değişiklik göstermektedir. Bu bağlamda bankalar ev kredisini, konut kredisi adı altında vermektedir. Özellikle pandemi sürecinde yaşanan ekonomik sıkıntılar, ev kredisi kredilerine olan talebin azalmasına neden olmuştur.

Bu sebeple bankalar çeşitli kampanyalar düzenleyerek, müşterilerini ev kredisine yönlendirmektedir. Bu hususta ev kredisi almak isteyen kişiler, bankaların kampanyalarını mutlaka takip etmelidir. Bu sayede bankaların düzenlemiş olduğu fırsat kampanyalarının kaçırılması ihtimalinin önüne geçilmiş olur.

Kredi Veren Bankalar
Kredi Veren Bankalar

Ev Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Ev kredisi almak isteyen kişilerin özellikle araştırdığı bu hususta, dikkat edilmesi gereken unsur, ev kredisi kampanyalarının bitiş tarihidir.

Bu bağlamda hali hazırda ev kredisi veren bankalar şunlardır;

 • Akbank
 • ING Bank
 • ICBC Bank
 • Halkbank
 • Ziraat Bankası
 • TEB
 • Türkiye İş Bankası

Yukarıda belirtilen bankalar, özellikle ev kredisi veren bankalar hususunda oldukça önemli kampanyalar yürütmektedir. Bu bağlamda yukarıda belirtilen bankaların kampanya süreçleri pandemi boyunca devam edecektir.

Akbank Ev Kredisi Şartları Nelerdir?

Akbank 120 ay vade seçeneğiyle ev kredisi sunmaktadır. Bu bağlamda bankanın ev kredisi için belirlediği faiz oranı ise %1,19’ dur. Vade seçenekleri hususunda, Akbank 60 ay, 96 ay ve 120 ay olmak üzere üç farklı vade seçeneğini müşterilerine sunmaktadır. Akbank’dan ev kredisi almak isteyen kişiler, bankanın resmi sitesinde bulunan konut kredisi şartları kısmından istenilen belgeleri öğrenebilir. Aynı zamanda bankanın müşteri hizmetleriyle görüşülerek de kredi belgeleri ve diğer hususlar hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Son olarak Akbank’ın söz konusu kredisi, pandemi sürecince devam edecektir.

ING Bankası Ev Kredisi Şartları Nelerdir?

Ev kredisi veren bankalar, hususunda ING Bankası 120 ay vade seçeneğiyle müşterilerine konut kredisi adı altında, ev kredisi sunmaktadır. Bu bağlamda bankanın ev kredisi için belirlediği faiz oranı %1,14’tür. Bu bağlamda ING bankasının ev kredisi için, müşterilerinden istemiş olduğu belgeler, bankanın resmi sitesinde mevcuttur. Aynı zamanda bankanın müşterileri, mobil bankacılık yolunu kullanarak, ev kredisine başvurabilir.

ICBC Bank Ev Kredisi Şartları Nelerdir?

Türkiye pazarına henüz yeni yeni adım adam ICBC bankasının bilinirliği düşük olsada, ev kredisi hususunda en düşük faiz oranını belirleyen bankadır. Bu bağlamda bankanın ev kredisi için belirlemiş olduğu faiz oranı %0,99’dur. Aynı zamanda ICBC bankası 120 ay vade seçeneği sunmaktadır. ICBC bankasının müşterileri telefon bankacılığı ve mobil bankacılık seçenekleriyle bankanın ev kredisine başvurabilir. Bankanın ev kredisi için belirlediği şartlar ve evraklar, bankanın resmi sitesinde yer almaktadır. Bu bağlamda banka, ev kredisi için standart evraklar istemektedir.

Halkbank Ev Kredisi Şartları Nelerdir?

Ev kredisi veren bankalar içerisinde Halkbank en uzun vade seçeneğini sunan bankadır. Bu bağlamda Halkbank’ın belirlediği vade süresi 180 aydır. Bankanın belirlemiş olduğu faiz oranı ise %1,00’ dır. Tüm bu bilgiler ışığında bankanın ev kredisine başvurmak isteyen kişiler, şube veya mobil bankacılık yoluyla başvurularını gerçekleştirebilir. Bankanın kredi için istemiş olduğu evraklar ise standart kredi evraklarıdır.

Ev Kredisi
Ev Kredisi

Ziraat Bankası Ev Kredisi Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası, devlet bankası olması sebebiyle genel itibariyle çok daha düşük faiz oranları ve fırsatlar sunuyor olsa da, ev kredisi bağlamında bankanın belirlemiş olduğu faiz oranı diğer bankalar nazarında çokta farklı değildir. Tüm bu bilgiler ışığında Ziraat bankası, %1.09 faiz oranı uygulamaktadır.

Aynı zamanda bankanın ev kredisi için belirlemiş olduğu vade seçeneği ise 180 aydır. Ziraat bankasının ev kredisine başvurmak isteyen kişiler, bankanın müşterileri olmaları halinde mobil bankacılık yolunu kullanabilir. Bankanın müşterisi olmayan kişiler ise şube yoluyla başvuruda bulunabilir. Bankanın ev kredisi bağlamında istemiş olduğu başvuru evrakları, resmi sitesinde yer almaktadır.

TEB Ev Kredisi Şartları Nelerdir?

Ev kredisi veren bankalar, içerisinde bulunan TEB diğer bankalarda olduğu gibi ev kredisini konut kredisi adı altında vermektedir. Bu bağlamda bankanın belirlemiş olduğu faiz oranı %1,34’dür. Aynı zamanda bankanın belirlemiş olduğu vade süresi ise maksimum 120, minimum 3 aydır. Tüm bu bilgilere ek olarak ev kredisi içerisinde ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti ve tahsis ücreti olmak üzere 3 farklı masraf bulunmaktadır. Bu bağlamda ekspertiz ücreti satın alınmak istenilen eve göre değişiklik göstermektedir. Son olarak bankanın ev kredisine başvurmak isteyen kişiler mobil bankacılık ve şube yolunu tercih ederek başvuruda bulunabilir. Başvuruların sonuçlanması ise başvuru yoluna bağlı olarak 12 ile 24 saat içerisinde gerçekleşmektedir.

Türkiye İş Bankası Ev Kredisi Şartları Nelerdir?

Türkiye İş Bankasının ev kredisi hususunda belirlemiş olduğu faiz oranı %1,25’tir. Bu bağlamda belirlenen vade seçenekleri ise minimum 3 ay, maksimum 120 aydır. Kredi masrafları içerisinde 1150 TL, ekspertiz ücreti, 147,5 TL, taşınmaz rehin ücreti ve kredi tutarı üzerinden belirlenen %0,5 oranında tahsis ücreti bulunmaktadır.

Aynı zamanda Türkiye İş Bankası, ev kredisinden yararlanmak isteyen müşterilerine hayat sigortası yaptırmayı zorunlu hale getirmiştir. Tüm bu bilgiler ekseninde başvuru evrakları Türkiye İş Bankasının resmi sitesinde mevcuttur. Bankanın müşterileri mobil bankacılık ve şube yolunu kullanarak ev kredisine başvuruda bulunabilir.

Kimler Ev Kredisi Kullanabilir?

Ev kredisi kullanmak isteyen kişilerde aranan bazı şartlar mevcuttur. Bu bağlamda bankaların genellikle aradığı şartlar şöyledir;

 • Reşit Olanlar
 • Gelirini Belgeleyebilenler
 • Aylık Geliri Kredi Taksit Miktarının %60’ını Aşmayanlar
 • Kredi Notu Düşük Olmayanlar
 • Peşinat Tutarını Yatıranlar
 • 3’den Fazla Kredisi Bulunmayanlar

Peşinat tutarı son düzenlemelere göre satın alınmak istenilen evin %10’unu peşin ödeme zorunluluğu getirmiştir. Bu bağlamda peşinat tutarını yatıramayan kişiler, bankaların ev kredisi kampanyalarından yararlanamamaktadır.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir