Teknoloji

Facebook’ta Planlanmış Gönderi Oluşturma

Facebook’ta planlanmış gönderi oluşturma işlemi nasıl yapılır? Ne işe yarar? Facebook firması ülkemizde kurulmuş olan çoğu sosyal medyanın tabanını oluşturmakla birlikte mesajlaşma uygulamalarının da temelini oluşturuyor. Facebook ülkemizde kullanılmaya başlandığı ve yaygınlaştığı ilk günden beri hummalı bir çalışma ile kendini geliştiriyor.

Facebook’a güncellemeler getiriyor. Facebook’un kullanıcıları için geliştirmiş olduğu çok sayıda hayat kolaylaştırıcı kısa yollar ile insanlar teknolojinin nimetlerinden faydalanıyor. İşte geliştirdiği sistemlerden bir tanesi de planlanmış gönderi paylaşabilme özelliği. Bu özellik en çok sosyal medyada sayfa işleten çeşitli sektördeki kişilerin işine yarıyor. Peki, bu özellik nasıl kullanılabilir? Kullanılma şartı var mı? Ne işe yarar?

Facebook'ta Planlanmış Gönderi
Facebook’ta Planlanmış Gönderi

Planlı Gönderi

Nedir?

Planlı gönderi dediğimiz Facebook sistemi şudur, kişi Facebook hesabından bir içerik paylaşmak istediğinde bu içeriğe otomatik paylaşılacağı bir saat ekler, seçtiği saat geldiğinde istediği içerik ve açıklaması paylaşılır. Bu sisteme ise planlı gönderi oluşturma adı veriliyor.

Peki, bu sistemi en çok kimler kullanıyor?

  • Mizah (komik içerik) sayfaları
  • Haber sayfaları
  • Blogger
  • Giyim, kozmetik gibi sayfalar
  • Ünlü kişiler
  • Medikal ürün tanıtıcıları

Bu sayfalar gün içerisinde planlı gönderi yapmaya ihtiyaç duyuyor. Bunun sebebi ise gün içerisinde çok kez gönderi paylaşmak zorunda olmaları. Düzenli olarak bu gönderileri paylaşarak sayfalarını takip eden kişilere kaliteli bir hizmet sunma imkanı elde ediyorlar. Bu gibi sebepler onları planlı gönderi paylaştırmaya yöneltiyor.

Planlı Gönderi Neden Önemlidir?

Planlı gönderi çoğu Facebook kullanıcısı için büyük bir kolaylık sağlıyor. Günlük hayatta gün içerisinde sabahtan akşama kadar içerik paylaşımı yapan Facebook sayfaları bulunuyor. Bu sayfalar paylaşacakları mesajları bir ortamda topluyorlar. Sonrasında bu içerikleri sırası ile paylaşıyorlar. Böyle bir görev planlaması içerisinde olan sayfalar için altın değerinde bir geliştirme oluyor. Gün içerisinde belli zaman aralıkları ile sayfalarına girip paylaşmak yerine bir süre uğraşıp içerikleri sırası ile paylaşmasını sağlıyorlar. Elbette ki gün içerisinde sürekli müsait olamayabiliriz. İşimize gitmiş olabiliriz, dinleniyor olabiliriz, telefon veya bilgisayar gibi teknolojik aletlerden uzak kalmak istiyor olabiliriz.

Bu tür durumlar için çok değerli bir geliştirilmiş sistemdir Facebook’ta planlanmış gönderi oluşturma. Örneğin sabah erken saatte bir içerik paylaşımı yapmak istiyorsunuz bunun için uykunuzu bölüp gönderi kısmına gelmeli ve işlemlerinizi halletmelisiniz. Böyle bir sistem ile uğraşmak yerine bu harika teknolojik yol ile rahat bir nefes alabilirsiniz. İşte diğer site yöneticileri de bu yüzden bu kolaylığı memnuniyetle karşılıyor. Çünkü sistem pratikliği kolaylığı sağlıyor.

Planlı Gönderiyi Kullanım Şartları

Planlı gönderiler sadece sayfalarda kullanılıyor. Normal kişisel Facebook hesaplarında kullanımı mümkün değil. Facebook ilerleyen günlerde kişisel hesaplarda da aktif eder mi bilinmez ama şuanda sayfaların kullanabildiğini söylemek mümkün. Zaten kişisel hesaplarda değil sayfalarda kullanımı gerek oluyor. Bu yüzden aslında tam olarak kişisel hesaplara gelmesi çok daha gerekli görülmese gerek.

İkinci bir diğer planlı gönderi şartı ise işlemin bilgisayar üzerinden yapılması. Telefon uygulaması üzerinden henüz yapılmıyor. Sayfanıza planlı olarak koyacağınız gönderileri telefon üzerinden değil, bilgisayar üzerinden yükleyebilirsiniz, bu iki şart dışında başka bir gereksinime gerek yok, tüm Facebook kullanıcıları planlı gönderi oluşturabiliyor.

Planlı Gönderi Nasıl Yapılır?

Facebook’ta planlı gönderi paylaşmak çok basit bir işlemdir. Facebook size, saat ayarlama sistemini paylaş butonunun hemen dibine koyarak sunar. Pratik ve kolay olması iç yan yana getirilmiştir. Yapmanız gereken çok kolay birkaç işlem bulunuyor. Kısacası düzenlediğiniz gönderinizi, içeriğinizi; tarihini, zamanını ayarlayarak kolayca paylaşabilirsiniz. Planlı bir gönderi paylaşmak için planlı gönderi paylaşacağınız sayfanıza giriş yapın, arından orta kısımda bulunan gönderi oluştur kısmına girin, bu alanda düzenlediğiniz gönderinizi yerleştirin.

Sonra ise aşağı kısımda bulunan paylaş büronun hemen yanında aşağı bakan küçük bir ok bulunuyor. Bu oka tıklayın. Tıkladığınızda aralarında planla yazan 3 farklı seçenek açılıyor. Planla seçeneğine tıkladıktan sonra gelen sayfada zaman tarih gibi planlamaları istediğiniz saate kadar ayarlayabiliyorsunuz. Ardından yine aşağıda yer alan paylaş butonuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Paylaştığınız gönderi ayarladığınız günde ve saatte paylaşılır.

Facebook > Gönderi oluştur > Paylaşma seçenekleri > Planla > Tarih ayarla > Paylaş

Facebook
Facebook

Planlanmış Gönderi İptal Etme

Facebook’ta planlanmış gönderi oluşturma sonrası gönderinizi elbette ki iptal etmeniz mümkündür. Planlayıp paylaştığınız gönderi ekranın orta kısmında yer alan gönderi oluştur kısmının hemen altında beliren planlı gönderiler seçeneğinde karşınıza çıkıyor. Bu alandan gönderinizin paylaşılacağı saati tekrardan değiştirebilirsiniz. İsterseniz gönderinizi iptal de edebilirsiniz karar sizin elinizdedir. Facebook bu planlı sistem ile Facebook kullanıcılarına kolay bir kullanım imkanı sunuyor. Her geçen gün bu gibi çalışmalarına devam ediyor.

Sosyal medyayı kullanması kolay ve zevkli bir yer haline getiriyor. Teknolojinin nimetlerinden faydalanıyor. Facebook ülkemizde çoğu sosyal medya uygulamasının zaten altyapısını yönetmektedir. Bu yüzden bu tür konularda tecrübe sahipliği bulunuyor. Bu gibi geliştirdiği sistemler ile sosyal medya kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştırıyor.

Planlanmış Gönderi Hizmeti Ücretli Mi?

Facebook bu hizmeti verilen acaba ekstra bir ücret istiyor mu sorusu en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. Facebook firması sayfa yöneticilerine bu hizmeti verirken ekstra bir ücret talep ettiği söylenemez. Zaten Facebook firmasının bu tür para tuzakları ile uğraşma gibi bir vizyonu da bulunmuyor. Bazen bu tür özellikler “premium” olarak hizmete sunulabiliyor. Facebook ise öyle bir para kaynağı elde etmektense hizmet vermeyi tercih ediyor. Facebook’ta planlanmış gönderi oluşturma hizmetlerinin ücretsiz olması büyük bir hizmet örneği teşkil ediyor. Facebook’un kullanıcılarına değer verdiğini gösteriyor.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir