Bankacılık

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır? Kredi Kayıt Bürosuna bağlı şekilde çalışan Findeks, çeşitli bileşenlerin oranlarına bağlı olarak kişilere bir kredi notu çıkarır. Kredi notu hesaplamaları da bu bileşenlere bağlı olarak ortaya çıkarılır. Kredi notu hesaplamalarında dikkate alınan hususlar; bireysel kredi ödemeleri, mevcut borç durumu, kredi kullanma yoğunluğu ve yeni kredi alınmış olması durumudur.

Bu faktörler kredi notu hesaplamalarının %91’lik bileşenini oluşturur. Findeks, %9’luk bir oranı da diğer etkenlere ayırmıştır. Bu faktörleri göz önünde bulundurarak kredi notunuzun risk durumunu belirleyebilirsiniz. Kredi notuna ait tüm veriler Findeks tarafından oluşturulur ve yine Kredi Kayıt Bürosu altında saklı tutulur.

Findeks Kredi Notu
Findeks Kredi Notu

Findeks Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, kişilerin finans sektöründeki yerini gösteren en belirgin işaretlerden birisidir. Bankalarla yaptığınız her ticari işlem için kredi notunuzda belirli hareketler gerçekleşir. Böylece, özellikle geri ödemelerde nasıl bir performansa sahip olduğunuz gözler önüne serilir. Bankalarla yapacağınız yeni ticari işlemlerde söz konusu kredi sicili ve kredi notu incelenir, kişilerin uygunluk durumu değerlendirilir.

Bu açıdan bilhassa kredi başvurularında bankalar, kişilerin öncelikle kredi notuna bakar. Kredi notu beklenen risk grubunda değilse, başvurular olumsuz değerlendirilebilir. Yine alacağınız kredi kartlarının toplam limitlerini belirleyen ana faktörlerden birisi de kredi notudur. Kredi notunuz düşük olsa bile belirli bir kredi kartı alabilirsiniz ancak limitler her daim düşük seviyelerde olacaktır.

Findeks Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunda aşağı yönde hareketlenme yaratacak en temel etken, mevcut ödemelerin geciktirilmesidir. Kredi kartı ve kredi ürünlerinin aylık ödemelerini geciktiren kişilere uygulanacak ilk yaptırım, kredi notunu düşürmek olacaktır. Elbette buradaki oranlama, borç durumuna göre değişkenlik arz eder. Borçları ödemediğiniz ilk ay için kredi notunuz yüksek oranlarda düşürülmeyecektir.

Ancak sonrasında borcun çoğalması, yasal takip başlatılması ya da kara liste kararı çıkarılması gibi durumlarda kredi notu daha düşük seviyelere gelecektir. Tüm bunların haricinde kredi notunun düşük olması, bankalarla hiçbir ticari ilişkiye girilmemesi nedeniyle de olabilir. Yani bankalardan daha önceden herhangi bir kredi çekmediyseniz ya da kullandığınız bir kredi kartınız olmadıysa, kredi notunuz sıfır olarak görünecektir.

Findeks Kredi Notu Aralıkları Nedir?

Findeks kredi notu, sistem tarafından belirli aralıklara bölünmüştür. Bu aralıklar, çeşitli risk gruplarını gösterir. Puanınız hangi aralıkta ise, risk durumunuz da buna göre belirlenir.

Kredi notu risk aralıkları şunlardır:

  • 1 ile 699 arası En Riskli
  • 700 ile 1099 arası Orta Riskli
  • 1100 ile 1499 arası Az Riskli
  • 1500 ile 1699 arası İyi
  • 1700 ile 1900 arası Çok İyi

Kredi notunuzu öğrendikten sonra hangi risk aralığına dahil olduğunuz son derece önemlidir. Özellikle en riskli grup olarak değerlendirdiğimiz aralık, en riskli durumdur. Ayrıca kredi notu sıfır olan kişilerin bankalarla hiçbir ticari ilişkisi olmadığı için, bu durum da oldukça risklidir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunu öğrenmek için en iyi kanallardan birisi, doğrudan Findeks sistemine üye olmaktır. Findeks’e kayıt olduktan sonra kredi notunuzu, kara liste durumunuzu, borç durumunuzu ve kredi sicilinizi sorgulayabilirsiniz. Bunun haricinde banka üzerinden ya da kredi notu SMS hizmeti üzerinden de puanınızı öğrenebilirsiniz.

Son zamanlarda yeni geliştirilen hizmetler kapsamında e-devlet üzerinden de kredi notu sorgulaması yapılabiliyor. Kredi notu sorgulama işlemleri için sizlerden ortalama 4-5 TL gibi bir ücret alınacaktır. SMS üzerinden kredi notu sorgulaması yapıyorsanız, bu ücret cihazdan TL bakiyesi olarak alınır ya da aylık faturanıza yansıtılır.

Findeks Kredi Notu Kaç Günde Bir Güncellenir?

Kredi notunun güncellenmesi konusunda net şekilde belirlenen tarih aralıkları yoktur. Özellikle her banka müşterisinin kredi notunu aynı dönemde güncelleme gibi bir durum söz konusu olmuyor. Buradaki temel nokta, kişilerin ödeme hareketleri olacaktır. Bankalardan aldığınız krediler ya da kredi kartları için belirli ödeme günleri söz konusudur.

Kredi puanının hareketlenme göstereceği günler de bu ödeme günleri olacaktır. Yani bankaya yaptığınız bir ödeme, direkt olarak kredi notuna yansır ve ödeme gününde yapıldıysa yukarı doğru hareketlenme olur. Aynı şekilde yapmadığınız ödemeler de direkt olarak kredi puanına yansıtılır ve belirli bir düşüş gösterilir.

findeks
findeks

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu düşük olan kişilerin, daha sonradan belirli işlemlerle kredi notunu yükseltmesi mümkündür. Ancak bir an düşük seviyelere gelmeyen kredi notu, yine bir anda yüksek seviyelere de gelmeyecektir. Yapılmayan ödemeler için düşen kredi notu, sonrasında tekrardan oturtulan ödeme düzeni ile yükseltilir. Özellikle kredi notunuz çok düşükse, düşük limitli kredilere ya da kredi kartlarına başvurabilirsiniz.

Bu ürünlerin aylık ödemelerini düzenli olarak yaptığınız zaman, belirli bir süre sonra kredi notunuz yükseliş gösterecektir. Bunun yanı sıra bankalara otomatik ödeme talimatı vermek, bankacılık alanında aktif olmak ve mobil bankacılık sistemlerini kullanmak; kredi notunda yukarı yönde bir hareketlenme olmasını sağlayacaktır.

Findeks Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Çekebilir mi?

Kredi notu düşük olan kişiler, geri ödeme konusunda güvensiz görüldüğü için bankalardan kolayca kredi çekemiyor. Özellikle kredi puanı orta değer olan 1500’ün altında olan kişiler için risk durumu oldukça fazladır. Ancak yine de belirli şartları sağlayarak bu kişiler de kredi çekebilir. Burada öncelikle bankaya bir geri ödeme teminatı belirtmek gerekir.

Yani borcun ödeneceğini temin ettiğiniz zaman, kredi notunuz düşük olsa bile başvuru onaylanır. Bunun için en geçerli yollar; ipotekli ya da kefilli kredi başvuruları oluyor. Üzerinize kayıtlı bir taşınmaz malı bankaya ipotek ettiğiniz zaman geri ödeme garanti altına alınır. Aynı şekilde kredinize bir kefil bulduğunuz zaman, geri ödeme için bankaya teminat sunmuş olursunuz.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir