Para Piyasa

Goldman Sachs, Bitcoin’e (BTC) Yatırım Sağlayan Bir Ürün İçin ETF Başvurusunda Bulundu

Goldman Sachs, bitcoin’e (btc) yatırım sağlayan bir ürün için etf başvurusunda bulundu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu olan SEC gönderilmiş olan bir belgeye göre, bankacılık devi olarak bilinen goldman sachs, Bitcoin’e (BTC) yatırım yapabilme seçeneği içeren yeni bir Borsa Yatırım Fonu (ETF) için dilekçe onayına da sahip. Peki, Bitcoin’e yapılan bu yatırım aslında ne anlama geliyor?

Goldman Sachs’tan Bitcoin’e Başvuru

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC’e gönderilen yeni bir belgeye göre, bankacılık devi Goldman Sachs, Bitcoin’e yatırım yapabilme seçeneği içeren yeni Borsa Yatırım Fonu (ETF) için bir dilekçe onayına sahip oluyor. ARK inovasyon yapısıyla ve 19 Mart 2021 dosyalama tarihi ile bağlantılı bir senet olarak isimlendirilen ürün hakkında detaylar da belgede belirtiliyor.

ETF, normal şartlarda (varlıklarının en az %65’i) ETF’nin yıkıcı bir yenilik yatırımının temasıyla ilgili olan şirketlerin yerli ve yabancı hisselerin senetlerine bazı yatırımları yapacak, aktif biçimde yönetilen bir borsa yatırım fonudur. “ETF, Bitcoin gibi çeşitli kripto para birimlerine, bağışlar vermekte olan bir trust’a yapılan bir yatırım yoluyla dolaylı olarak yatırım sağlayabiliyor. ETF’nin kripto para birimlerinden en bilineni Bitcoin yatırımı süreç içerisinde birtakım değişiklikleri de gösterebiliyor.

Goldman Sachs, Bitcoin’e (BTC) Yatırım
Goldman Sachs, Bitcoin’e (BTC) Yatırım

Bitcoin’e Yatırım Sağlayan Ürün İçin ETF Başvurusu

Fonun birincil olan yatırım stratejisi, şirketleri ya da yıkıcı teknolojileri geliştirilmekte olan ürünlere ya da hizmetlere güvenen ve verilmekte olan bu hizmetlerden yararlananlar olarak kabul eder. Aynı zamanda bu şirketler, kendilerini desteklemiş olan bilimsel araştırmalarla pek çok çok sektöre yani enerji, ulaşım ya da genomik sektörlere gibi ait olabilir. Belgede şu ifadelere de yer veriliyor: “ETF, Bitcoin gibi kripto para birimlerine, bağış vermekte olan bir trust’a yapılan bir yatırım yolu ile dolaylı olarak yatırımlar sağlayabilir.

ETF’nin kripto para birimlerine yatırımı zaman içerisinde değişiklik gösterebilir ve bu gibi değişikliklere göre bu tür bir risk her zaman ETF portföylerinde de temsil edilmeyebilir.” Bitcoin‘e ek olarak, bankanın önerdiği ürün Fintech inovasyon şirketlerine, bu ”yeni nesil” internet şirketlerine, geliştirilmiş olan yapay zeka ürünlerine, enerji dönüşümü ve otomasyon dönüşüm varlıklarına yatırım yapacak. ETF, belgede belirtildiği üzere Bitcoin’i üçüncü taraflara da maruz bırakabiliyor.

Bankacılık Kurumları Bitcoin’deki Paylarını Artıyor

Bitcoin‘in yanı sıra, bankanın önermiş olduğu ürün Fintech inovasyon şirketine, “yeni nesil” internet şirketlerine, yapay zeka, enerji dönüşümü ve otomasyon dönüşümü varlıklarına yatırım yapacaktır. ETF, belgede belirtildiği şekilde Bitcoin’i üçüncü taraflara da maruz bırakabilmektedir “ETF, arbitraj fırsatları ya da riskten korunma stratejileri ya da diğer benzer amaçlarla işlemleri tamamlayabilme amacı için menkul kıymetleri ödünç almayı talep eden aracılara, bayilere ve diğer tüm finansal kuruluşlara portföy menkul kıymetlerini ödünç verebilme hakkına sahiptir. Bu tür olan kredilerle bağlantılı olarak ETF, ödünç verilmiş olan portföy menkul kıymetlerinin değerlerinin en az %102’sine eşit likit teminatı alıyor. Bu teminatı günlük olarak piyasaya işaretlenir.”

Bankacılık Kurumları Bitcoin’de Olan Paylarını Artırmaya Devam Ediyor

Yalnızca birkaç gün önce Morgan Stanley, müşterisi olan kişilere Bitcoin imkanları sunacağını çeşitli platformlar aracılığıyla duyurdu. Bu konuyla ilgilenmekte olan yatırımcıların ise, bankada bulunan bir hesabında en az 5 milyon dolar olması gerekiyor. Kripto para şirketinin devi olan Galaxy Digital ve FS NYDIG ile ortaklaşa üç fona erişim sağlanıp yatırım sağlanacak ve FS NYDIG eseri etkinleştirecek.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir