Teknoloji

Google Fotoğraf Yedekleme

Fotoğraflarının saklanmasına önem veren her insan, Google fotoğraf yedekleme hakkında araştırma yapmalı ve yedekleme yapmak için gereken bilgileri edinmelidir. Fotoğrafların yedeklenmesi; fotoğrafların silinmesi, saklanmaması, cihazlarda oluşan sorunlara bağlı olarak fotoğrafların kaybedilmesi, sorunları karşısında oldukça etkili bir çözüm olmuştur. Yedekleme yapılması İnternet üzerinden sağlanır ve sanal olarak fotoğraf arşivi oluşturulur

Gerek duyulduğu zamanlarda da yedeklemesi tamamlanan fotoğrafların kullanılabilir durumda olduğu bilinmelidir. Konu kapsamında; fotoğraf yedekleme için gerekenleri, yedekleme yapma sıralamasını, yedeklemenin nasıl tamamlanacağını bilmekte fayda vardır.

Google Fotoğraf
Google Fotoğraf

Google Fotoğraf Yedekleme İçin Neler Gerekiyor?

Saklanmak istenen ve daima kurtarılmış halde bulunan fotoğraflar isteyen insanlar, belirli aralıklar içerisinde fotoğraf yedekleme işlemi yapmalıdır. Yedekleme yaparken ise gerekenler söz konusudur ve her gereksinim yerine getirilmeden yedekleme yapılmayacağı bilinmelidir.

Bununla beraber, fotoğraf yedekleme yapmak için gerekenler şu şekildedir:

  1. Akıllı olarak ifade edilen ve saklamaya uygun, İnternet bağlantısı kurabilen, üzerinde mail hesabı oluşturmaya ve mail hesabına giriş yapmaya uygun cihazlar
  2. Kullanılmakta olan bir mail adresi gerekir. İlerleyen dönemler içerisinde sorun olmaması ve istenildiği her an fotoğraflara ulaşmak için; mail adresinin şifresini doğru bilmek, mail bilgilerini güncel tutmak gerekir.
  3. İnternet bağlantısı gerekir. Google üzerinden fotoğraf yedeklemesi yapılacağı için, ağ bağlantısı zorunlu olarak temin edilmesi gerekenler arasında yer alır.
  4. Kullanılmakta olan cihaz üzerinde hafıza kotasının olması gerekir. Çünkü yedekleme yapmak; cihaz üzerinde kayıtlı olacak şekilde, aynı fotoğrafın iki kez bulunması demektir. Bir tanesinin Google hesabı üzerine kaydedilmesi, fotoğrafın cihaz üzerinde yer almadığı anlamına gelmez. BU yüzden, yedekleme yapılan fotoğrafların büyüklüğüne uygun olacak şekilde cihazda hafıza alanının olması gerekir.
  5. Yedekleme yapacak süreye yeterli zaman olması gerekir.

Bu gerekenler, Google üzerinden fotoğraf yedeklemesi yapılacağı zamanlarda kesin olarak temin edilmelidir. Tek bir gereğin eksikliği dahi söz konusu olsa; fotoğraf yedekleme işleminin yapılmayacak olduğu bilinmelidir.

Google Fotoğraf Yedekleme İşlemi

Google üzerinden yapılacak olan fotoğrafların yedeklenmesi için, ilk önce kullanılan akıllı cihazın ağ bağlantısını tamamlamak lazımdır. Daha sonra, cihaz üzerine uygulamaların indirilmesi sağlanan alan bulunur ve bu alana ‘fotoğraflar’ yazılır. Arama sonucunda başta yer alan ve tüm fotoğrafların görüntülenmesini sağlayan kısma giriş yapılır. Burada, kullanılan mail hesabının; yedekleme yapılmak, fotoğrafların kayıt altında kalmasını sağlamak, cihaz değiştirme durumlarında fotoğrafları tekrar yüklemek amacıyla kaydedilmesi gerekir.

Mail hesabı da doğrulandıktan sonra, sol kısımda yer alan ‘yedeklemeyi başlat’ alanına girilir. Bu alan, ağ bağlantısının sabit olmasına ve hafızanın yeteri kadar olmasına bağlı olarak yedeklemenin başlatıldığı alandır. Daha sonra, fotoğraf boyutlarına bağlı olarak geçen süreden sonra yedekleme tamamlanır.

Google Fotoğraf Yedekleme Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

İnternet üzerinden ve akıllı olarak nitelendirilen cihazlar üzerinden yapılan işlemler, belirli süreler içerisinde tamamlanır. Benzer olarak, fotoğraf yedekleme işleminin ne kadar sürede tamamlanacağı, yedeklemenin bitme süresi de bazı faktörlerden etkilenir.

Fotoğraf yedekleme süresine etki eden etkenler şu şekildedir:

  1. İnternet hızının ne durumda olduğu
  2. Kullanılan cihaz üzerinde ne kadar hafıza miktarının kaldığı
  3. Yedekleme yapılacak olan fotoğrafların ne kadar büyüklüğe ve boyuta sahip olduğu
  4. Akıllı cihaz üzerinde yedekleme yapılırken, ağ bağlantısının kesilmesine veya yavaşlamasına neden olan etkenler olup olmadığı

Bu tür durumlar, fotoğrafların yedeklenme süresinin değişmesini sağlayan başlıca unsurlardır. Bunun yanı sıra; ağ bağlantısının yeterli durumda olması, cihaz üzerinde hafıza olması ve bağlantının kesilmemesi halinde yedekleme işlemi yaklaşık on beş dakika içerisinde tamamlanır. Fotoğraf sayısının artmasına bağlı olarak bu süre; beş dakika ile iki saat arasında değişik olarak görülebilir.

Fotoğraf Yedekleme
Fotoğraf Yedekleme

Google Fotoğraf Yedekleme Kimler Tarafından Yapılabilir?

Google üzerinden sağlanacak fotoğraf yedekleme işlemleri konusunda, yedeklemenin kimler tarafından yapılacağı öğrenilmesi gerekenler arasında yer alır. Fotoğrafların yedeklenmesini sağlamak isteyen insanlar, belirli özelliklere sahip olmalıdır. İlk olarak, mail hesabı kullanımına uygun olan her türlü şartın sağlanıyor olması gerekir. Çünkü fotoğraf yedekleme yapmak için gereken en temel gereç mail hesaplarıdır. Daha sonra, akıllı cihaz kullanım şartlarının yerine getiriliyor olması ve işlem hakkında bilgisi olan kimselerin bulunması gerekir. Bu tür özellikleri kendisinde bulunduran ve gerekli şartlara uyan insanlar, fotoğraf yedekleme yapabilecek olan insanlardır.

Google Fotoğraf Yedekleme Sıklığı Ne Olmalıdır?

Fotoğrafların yedeklenmesi; belirli zaman aralıklarıyla yapılacak olduğu gibi, manuel kurulum sayesinde otomatik olarak da yapılabilir. Bu sıklık; kişinin ne kadar zamanda bir fotoğraf çektiği, çekim yaparken kaç tane fotoğraf biriktirdiği ve bu fotoğraflardan kaç tanesini saklamak istediğine bağlı olarak değişir. Eğer; her gün fotoğraf çekiliyor ve gün içerisinde on taneden fazla fotoğraf saklanmak isteniyorsa, her gün fotoğraf yedekleme yapılması faydalı olacaktır. Ancak yalnızca haftada bir fotoğraf çekimi yapan insanlar ise; haftada bir veya ayda bir olacak sıklıkta yedekleme yapabilir.

Fotoğrafların yedeklenmesini sağlamak, kişinin isteğiyle olabildiği gibi otomatik olarak da yapılabilir. Fotoğraflar uygulaması üzerinde bulunan sol kısımda, uygulama ayarları ve fotoğraf yedekleme seçenekleri yer alır. Bu alana girilir ve ‘otomatik yedekleme yap’ veya yedekleme sağlama, alanları görülür. Eğer her fotoğraftan sonra, ağ bağlantısı olması ve şartların sağlanması halinde yedekleme yapılmak isteniyorsa; otomatik fotoğraf yedekleme, seçeneği girilir.

Ancak isteğe bağlı fotoğraf yedekleme olsun istenirse, yedeklemeden dolayı İnternet kullanımının çok olduğu düşünülürse; manuel olarak da fotoğraf yedekleme yapılabilir. Yedeklemelerin nasıl olacağı, ne sıklıkta tekrar edeceği; cihaz sahibi tarafından belirlenebilen sebeplerdir. Ayrıca, yedekleme yapılırken kullanılacak olan ağ bağlantısı da fotoğrafın sahipleri tarafından seçilebilir. Bu durumlar değerlendirilerek, fotoğraf yedekleme yapılabilir.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir