Bankacılık

Hsbc Bankası Açılış Saati Kaçta Açılıyor ?

Hcbs Bankası Açılış Saati Kaçta Açlıyor 
Başlıktaki hatayi düzeltmek gerekir; bankanın adı HSBC. Bu bankanın isminin açılımı Hong Kong and Shangai Banking Corporation olarak bilinir. Yani bankanın kuruluşu Hong Kong ve Şangay’daki iki dev bankanın birleşiminden bir araya gelmiştir.

HSBC Kurucusu Kimdir?

Bu banka Thomas Sutherland isminde İngiliz asıllı biri tarafından kurulmuştur. 150 yıllık bir çalışma hayatına sahip olan bu banka HSBC adını 1991’de almıştır. Adı değiştikten sonra Londra merkezli olarak çalışmaya devam etmiştir. 2014 verilerine göre 266.000 çalışana ve 13.68 milyar dolarlık net bir kârı vardır. Bu bankanın toplam mal varlığı ise 2.66 trilyon dolar civarındadır. 2 yıl geriye giderek 2012 yılı verilerine göre hareket edersek HSBC, Forbes dergisi tarafından toplam mal varlığı kriterine göre dünyanın en büyük bankası ve 6. en büyük şirketi unvanını kazanmıştır. Bunun dışında elde edilen verilere göre Londra Borsasındaki en büyük 2. şirkettir. En büyük şirket ise Royal Dutch Shell’dir.

Thomas Sutherland Kimdir?
İskoçya’nın Aberdeen bölgesine mensup bir kişidir. Aberdee ‘de üniversitesini tamamlayıp “P.O” adında bir şirkette, Londra’da, çalışmaya başlamıştır. Şirketteki performansı çok geçmeden dikkat çeken Sutherland, Asya bölgesindeki operasyonları yönetmek üzere terfî almayı başarmıştır. Burada Çin ile Amerika arasındaki ticaret hacmini keşfeden Sutherland, Hong Kong and Dhangai Banking Corporation’u kurmuş ve bu girişiminde başarılı olmuştur. Çok daha ileriki zamanlarda hedeflerini daha da yükselterek HSBC’yi kurmuştur.

Bugün HSBC Sahibi Kimdir?
Kıymetli arkadaşlar;
Bu tür çok uluslu ve trilyonlarca dolar mal varlığı hacmine sahip şirket veya bankaların tek bir sahibi olmaz. Bu tür oluşumları bir kişi veya küçük bir grup idare edemez. Bu tür oluşumlar belki de binlerce kişilik hissedarlara sahiptirler. O yüzden bu soru hakkında net cevap vermek mümkün değildir.

HSBC Çalışma Saatleri
Bugün yaklaşık 7 kıtada, 80 ülkede 6600 şubesi bulunan HSBC, bu başarısını disiplinli çalışma kriterlerine borçludur. HSBC bankası sabah açılış saati 8.30’dur. Genel çalışma saatleri; 8.30 – 12.00 , 13.00-17.00 olarak hizmet sunar.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir