Teknoloji

Huawei Garanti Sorgulama

Cihaz kullanımını Huawei markasından sağlayan insanlar, huawei garanti sorgulama konusunu bilmelidir. Cihazlar, kullanım sıklığına bağlı olacak şekilde ve kullanım esnasında yapılan hatalar sonucunda hasar sahibi olabilir. Cihazların; belirli zaman içerisinde hasar alması ve bu hasarın, cihazı üreten firma tarafından giderilmesini sağlamak amacıyla garanti hizmeti verilir. Garanti koşullarından fayda sağlamak ve cihazın orijinal haline en uygun parçalar kullanılarak onarılmasını sağlamak amacıyla garantiye yollanması gerekir. Konu hakkında; garanti sorgulamanın nasıl yapılacağı, garanti sorgulama yerlerinin nereler olduğu öğrenilmelidir.

Huawei Garanti Sorgulama
Huawei Garanti Sorgulama

Huawei Garanti Sorgulama Neden Yapılır?

Cihazın satın alınması sağlandıktan sonraki belirli süreler, garanti koşullarının geçerli olduğu ve bu sürede onarım sağlanacağı zaman aralıklarıdır. Cihazı üreten firma tarafından yapılan onarımlar, cihazın uzun süre kullanılmaya devam etmesini sağlamaya yöneliktir.

Bununla birlikte, garanti sorgulama yapılmasının nedenler:

  1. Cihazda oluşan hasarlar, eğer garanti kapsamı içerisinde yer alan hasarlar arasında ise; cihazı üreten firma tarafından ücretsiz olarak onarılır. Garanti sorgulama sonucunda hala zamanın olduğunun öğrenilmesi, cihazın ücretsiz olacak şekilde tamir edilmesini ve kullanılmasını sağlamak için gereklidir.
  2. Garanti sorgulama yapıldıktan sonra, cihaz için kasko yapılmak istenebilir. Yapılan kaskolar, garanti süresi sonlansa dahi hasarların karşılanması için gereklidir ve sorgulama sonucuna bağlı olarak ne zaman işlemlerin başlatılacağına karar verilebilir.
  3. Garanti sorgulama yapılmasının önemli olarak görülen bir diğer nedeni ise, cihaz satım aşamasında ne kadar ücret talep edileceğini belirlemektir. Bir cihazın garanti süresinin devam ediyor olması, o cihazın çok uzun olmayan zaman dilimleri içerisinde aldığını gösterir. Bu da satım aşamasında daha yüksek fiyat talep edilmesi için bir nedendir.

Bu nedenler, Huawei cihazları kullanan ve cihazları için garanti sorgulayacak kişiler adına önemlidir.

Huawei Garanti Sorgulama Nerelerden Yapılır?

Garanti sorgulama işlemleri, gelişen teknoloji imkanlarına bağlı olarak; insanlar için kolaylık sağlamak amacıyla ve eldeki imkanların değerlendirilmesi öngörülerek farklı yerlerden yapılabilen bir işlemdir. Garanti sorgulamak için yapılan en kolay işlem, cihaz alım esnasında doldurulan garanti formudur. Garanti formlarının üzerinde yer alan tarihler; cihazın ne zaman alınmış olduğunu, garanti süresinin ne zaman başladığını, cihaz için belirlenen garanti süresinin ne kadar olduğunu ve ne zaman sürenin dolacağını belirten tarihlerdir. Bu belgenin kontrol edilmesi sağlanarak garanti sorgusu yapılabilir.

Bir diğer yöntem ise Huawei satışlarını sağlayan mağazalara başvuru yapmaktır. Bu mağazalar içerisinde yer alan görevliler, sahip oldukları teknolojik imkanları kullanarak; garanti süresinin ne kadar kullanıldığını, ne zamana kadar daha geçerli olacak garanti kapsamı olduğu konusunda bilgilendirme yapabilir. Huawei cihazları kullanan insanlar, bu şekilde de garanti sorgulama işlemini yapabilirler. Garanti sorgulama yapılabilen bir diğer yöntem ise Huawei markasının İnternet sitesidir. İnternet sitesi üzerinde yer alan ve sayfanın orta kısmında bulunan ‘cihazımın garantisini sorgula’ alanı, kullanılan cihaz için geçerli olan tüm garanti bilgilerine erişimi sağlamak için kullanılabilir.

Huawei Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

Huawei cihazı kullanımı sağlanırken garanti sorgulanmak istendiğinde; hangi yöntem uygulanarak garanti sorgulama işinin yapılacağına karar verilir. Bu kapsamda, cihazın alımı esnasında doldurulan garanti belgesinden sorgulama yapılacaksa; her tarih ve bu tarihlerin ne için olduğu incelenir. Satın alma tarihinin ne olduğu tespit edildikten sonra, garanti belgesi üzerinde yer alan garanti süresinin ne olduğuna bakılır. Bu süre, satın alma zamanına eklenerek; ne zamana kadar garantinin geçerli olduğu, sürenin dolup dolmadığı öğrenilir.

Eğer Huawei satış mağazalarına gidilerek garanti sorgulama yapılacaksa da; cihazın sahibi olan kişi, satış ofislerine başvuru yapar. Burada çalışan görevlilere garanti sorgulamasının yapılmak istendiği belirtilir. Görevliler tarafından; cihazın mail adresi kontrol edilir, cihazın çalıntı olmadığı ve kişiye ait olduğu saptanır. Daha sonra sistem üzerinde ne zamana kadar garanti olduğunu gösteren sayfa, sorgulama yapan kullanıcıya aktarılarak işlem tamamlanır. Son yöntemde ise ilk olarak Huawei İnternet sitesine giriş yapılır. Bu sitesin, yasal ve güvenilir olan resmi site olduğuna emin olunur.

Daha sonra, sayfanın tam orta kısmında yer alan ve garanti sorgulama bilgilerini verecek olan kısma giriş yapılır. Cihazın sahip olduğu IP adresinin doğru olarak kodlanmasının ardından, tamam seçeneği tercih edilir ve garanti bilgileri ekran üzerine yansır. Burada; cihazın alınmış olduğu tarih ve garantinin ne zaman sona ereceği, garanti kapsamına giren hasarlar gibi bilgiler bulunur. Bilgilendirmeden faydalanan kullanıcı, bu şekilde de garanti sorgulaması yapıldığını gözlemleyecektir. Hangi yöntem seçilirse seçilsin, kullanılan cihaz için garanti süresinin ve garantinin sonlanacağı zamanın aynı olduğu bilinmelidir.

Huawei
Huawei

Huawei Garanti Sorgulama Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cihazlar için yapılması beklenen garanti sorgulama işlemleri; gereken dikkatin verilmemesi ve yapılan hataların olmasına bağlı olarak cihaz kullanıcısı için zararlı olan sonuçlara neden olabilir. Cihazların sahip olduğu IP adresleri, cihazların satılmasında geçerli kabul edilen kodlardır. Benzer şekilde, bir cihazın çalıntı olduğunu anlamak için de bu kodlar kontrol edilir. Doğal olarak da cihazlar için garanti sorgulama yapılırken; IP adresinin güvenilir olmayan insanlarla, lisans sahibi ve yasal olmayan sitelerle paylaşılması halinde sorunlar yaşanabilir.

Cihaz satımı sağlanmış gibi gösterilmesi ve IP kodunun bir başka insanın üzerine tanımlanması halinde cihaz; çalıntı olarak gözükür ve garanti sorgulama amacı taşıyan insanın zarar görmesine neden olabilir. Bu yüzden güvenlik olaylarına oldukça önem vermek ve dikkat etmek gerekir. Bunun yanı sıra, garanti sorgulama yapılmak istenen cihazın; genel olarak alım tarihinden sonraki iki sene içerisinde kontrol edilmesi önerilir. Bu şekilde süre dolmadan ve hala garanti kullanım imkanları bulunurken cihazın onarılması veya kontrol edilmesi sağlanabilir.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir