Teknoloji

iPhone 11 Deep Fusion Nedir?

Apple’ın İOS 13.2 güncellemesinin gelmesiyle kullanıcılara açılan yeni teknoloji iPhone 11 Deep Fusion nedir, özellikleri nelerdir, bizlere neler sunuyor, tüm detaylarına bakıyoruz. Apple, Eylül ayının ikinci haftasında gerçekleştirilen iPhone 11 etkinliği ile Deep Fusion adındaki yeni bir inovasyonel teknolojisini tanıttı.

Kısa süre önce daha yeni yayınlanan Apple’ın İOS 13.2 sürümü ile birlikte bizlere sunulan bu yeni inovasyonel teknoloji, çok daha detaylı bir şekilde ve kaliteden ödün vermeden fotoğraflar çekmek isteyen herkes için oldukça büyük önem taşıyor. Yeni gelen güncelleme daha çok iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modellerini oldukça yakından ilgilendiren Deep Fusion teknolojisi ile oldukça farklı yenilikler ve özellikleri de beraberinde getiriyor.

iPhone 11 Deep

iPhone 11 Deep Fusion
iPhone 11 Deep Fusion

iPhone 11 Deep Fusion Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Daha kaliteli ve profesyonel fotoğraflar çekmek isteyen fotoğraf tutkunlarını neler bekliyor? Deep Fusion teknolojisi çok daha iyi dokuya, ayrıntıya ve düşük ışıkta daha az kumlanmaya sahip daha kaliteli görüntüler yakalamak amacıyla A13 Bionic Neural Engine kullanan bir ileri düzeydeki görüntü işleme sistemi ile birlikte bize daha az hataya sahip, daha profesyonel ve eksiksiz fotoğraflar çekmemize yardım ediyor.

Deep Fusion, fotoğraflardaki ayrıntı düzeylerini arttırmasının yanında düşük ışık altında çekilen fotoğrafların performansını ve kalitesini de iyileştirmek amacıyla kullanılmaktadır. Üstelik bu özellik ile videolardaki gürültüyü de önlemesi göze çarpıyor. Bu sistemde aslında kullanıcı fark etmeden arka planda fotoğraf çekiliyor ve görüntü kalitesini arka planda iyileştiriyor.

Deep Fusion’ı Kullanmak İçin Ne Gerekiyor?

Deep Fusion’ı kullanmak için gereken herhangi bir ek detay bulunmuyor. Sadece Kamera uygulamasını açıp fotoğraf çekmek yetiyor. Bu özellik bahsettiğimiz gibi İOS 13.2 güncellemesi ile birlikte geliyor. Doğal olarak da bu özelliği kullanabilmek için Ayarlar/Yazılım Güncelleme seçeneği ile güncellemeyi indirmek gerekiyor.

Deep Fusion’ın Farkı Nedir?

Deep Fusion desteği ile çekilen görüntülerin normal fotoğraflardan farkını anlayabilmek için Ayarlar/Kamera/Çerçeve Dışı Çekilen Fotoğraflar aktifken bir fotoğraf çekmek gerekmektedir. Çünkü Apple bu moddayken Deep Fusion teknolojisinin çalışmadığını belirtiyor.

Deep Fusion’ın Çalışma Modları Nelerdir?

Deep Fusion’ın kamera, ışık seviyeleri ve objektiflere göre otomatik açılabilen 3 çalışma modu bulunuyor:

Standart geniş açılı mercek, orta veya düşük ışıkta Deep Fusion ile birlikte karanlık olan sahneler için Gece Modu öne çıkarılıyor.

 • Tele lens, çoğunlukla Deep Fusion’ı kullanacağı ve Smart HDR ile çok parlak sahnelerde beraber görev alacağı belirtiliyor.
 • Ultra geniş açı, Deep Fusion ve geniş açıyı desteklemediği için devamlı Smart HDR özelliğiyle birlikte kullanılıyor.

iOS 13.2 Güncellemesi Yenilikleri Neler?

Apple’ın yeni güncellemesi İOS 13.2 ile birlikte gelen Deep fusion teknolojisi ile birlikte gelen diğer ek özellikler içerisinde güncel ve yenilenmiş emojiler, AirPods için mesajları seslendirme özelliği, HomeKit güvenliği video özelliği, AirPods Pro desteği, HomeKit özelliğine sahip yönelticiler ve yenilenmiş Siri gizlilik ayarları gibi birçok yenilik karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte, kararlılık iyileştirmeleri ve sorun gidermeler gibi yenilikler de yeni gelen güncelleme ile birlikte bizlere sunuluyor.

İOS 13.2 güncellemesiyle birlikte gelen yeniliklerin listesi şu şekildedir:

Kamera

 • Deep Fusion, özellikle orta ve düşük ışık olan ortamlardayken daha az kumlanmaya ve çok daha iyi dokuya ve ayrıntıya sahip fotoğraflar oluşturmak amacı ile çeşitli pozlamalardan birden çok görüntü yakalamak, piksel piksel analizler oluşturmak ve görüntülerin en yüksek kalitede olan parçalarını bir araya toplamak amacı ile A13 Bionic Neural Engine kullanmaktadır.
 • iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max için direk olarak Kamera uygulaması vasıtasıyla videoların çözünürlüğünü değiştirme seçeneği.

Emoji

 • Hayvanlar, yiyecekler, etkinlikler, yenilenmiş erişilebilirlik emojileri, cinsiyet ayrımı yapmayan emojiler ve çift emojiler için ten renkleri de dahil olmak üzere yaklaşık olarak 70’in üzerinde yenilenmiş ve güncellenmiş emojiler.

AirPods Desteği

 • Gelen mesajlarınızın AirPods ile birlikte okunabilmesi için Siri ile Mesajları Seslendirme özelliği
 • AirPods Pro desteği.

Ev Uygulaması

 • HomeKit Güvenli Video, güvenli kameralarınız ile birlikte gizli bir şekilde videolar çekmeniz, saklamanız ve şifreli olan videoları görüntüleyebilmenize izin vermektedir ve kişileri, hayvanları ve araçları saptama özelliğine de sahiptir.
 • HomeKit özelliğine sahip yönelticiler, HomeKit aksesuarlarınızın internet vasıtasıyla veyahut evinizde bulunan etkileşimlerinizi kontre edebilmenizi sağlar.

Siri

 • Apple’ın Siri ve Dikte ile olan iletişimlerinizin seslerini saklayabilmesine izin vermesiyle Siri’yi ve Dikte’yi daha çok iyileştirmeye yardımcı olup olmadığını denetlemek amacı ile gizlilik ayarları
 • Siri Ayarları’nda Siri ve Dikte’nin geçmişinin tamamını silme özelliği

Ayrıca bu güncelleme ile kararlılık iyileştirmeleri ve sorun gidermeler de bulunmaktadır:

 • Üçüncü parti uygulamalarda yer alan parolaların otomatik olarak doldurulabilmesini engelleyen bir sorunu gidermektedir.
 • Ara özelliği kullanır iken klavyenin görünebilmesini engelleyen bir sorunu çözmektedir.
 • iPhone X veya daha yeni olan cihazlarda ana ekrana gidebilmek için kaydırmanın çalışmadı bir sorunu gidermektedir.
 • Uyarıları yenileyebilme seçeneği etkin iken Mesajların sadece tek bir bildirim göndermesine yol açan bir sorunu çözmektedir.
 • Mesajların kişi adı yerine telefon numarasını görüntüleme sorununu gidermektedir.
 • Kişiler ’in kişiler listesi yerine en son açılmış olan kişiyi açmasına neden olan bir problemi çözmektedir.
 • İşaretleme açıklamalarının kaydolmasını engelleyen bir sorunu çözmektedir.
 • Kayıt edilen notların geçici olarak kaybolan bir sorunun çözümünü içerir.
 • Ayarlarda Şimdi Yedekleye basıldıktan sonra iCloud Yedeklemenin başarılı bir şekilde tamamlanmamasına neden olan sorunu çözmektedir.
 • Uygulama Değiştiriciyi etkinleştirebilmek amacıyla AssistiveTouch kullanırken performansın iyileştirilmesini sağlamaktadır.
Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir