Teknoloji

İPhone Restore İşlemi

Gün geçtikçe, yeni sürümler geldikçe ve bir üst modeli piyasaya çıkınca cihazlarımızı performans düşüklüğü yaşar. Bu sebeple de arada restorasyon işlemine büyük ihtiyaç duyarız. İPhone kullanıcıları tarafından da İPhone Restore İşlemi çok merak edilen bir konudur. Çünkü bazen telefonu tamamen sıfırlamamız, restore etmemiz gerekebilir.

Cihazının eskisi kadar hızlı olmadığını düşünenler ya da telefonu başka birisine verecek, el değiştirecek olanların telefonu restore etmesi gerekir. Bu yüzden de restore işlemine başvurulur. Restore işlemi aslında bir kurtarma, onarma işlemidir. Cihazı ilk günkü haline kavuşturur ve zararlı şeylerden cihazı arındırır.(Örneğin virüsler, zararlı belge ve dosyalar.) Bunun için de çok önemli bir işleve sahip olan işlemdir.

Ancak yaparken de bir o kadar dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Yedekleme işlemi. Bu restore işlemi; cihazda yer alan tüm veriler, fotoğraflar vb. gibi bireysel kayıtlarınızı sileceği için, restore işlemini gerçekleştirmeden önce mutlaka yedeklemenizi yapın. Aksi taktirde özel verilerinize geri ulaşmanız mümkün olmayacaktır.

İPhone Restore
İPhone Restore

Restore İşlemi Ne Demektir?        

Belli bir süreden sonra her cihaz performans düşüklüğü yaşar ve eskir. Yenisini almak gibi bir durumda değil isek başvuracağımız yol farklıdır. Böyle durumlarda başvurulan ilk işlem restore işlemidir. Bu işlem telefonu hızlandırmaya yarar ve telefonu ilk günkü haline çevirir. Bir nevi sıfırlama işlemidir. Cihazın içerisindeki belgeleri, fotoğrafları, uygulamaları vb. gibi size ait olan şeyleri siler. Telefonu sıfır hale getirir.

Bu yüzden işleme başlamadan önce sizin için önemli olan her şeyi yedeklemeyi ya da başka cihaza aktarma yapmayı unutmayınız. Aksi taktirde geri dönüşü mümkün olmamaktadır. İPhone Restore İşlemi de bir kurtarma ve onarma işlemidir. Telefonu zararlı virüs, dosyalardan da arındırır. Hasarları da onarır. Bu işlem için, orijinal veri kablosu, İtunes tarafından en son çıkarılan sürümün yüklü olduğu bir bilgisayara ihtiyaç duyacaksınız. İşleme başlamadan önce de yedeklemenizi yapmayı asla unutmayın. Çünkü işlem sırasında tüm özel veriler silinmektedir.

İPhone Restore İşlemi Nasıl Yapılır?

İPhone Restore İşlemi için orijinal veri kablosu, İtunes tarafından en son çıkarılan sürümün yüklü olduğu bir bilgisayara ihtiyaç duyacaksınız . İhtiyaçları temin ettikten sonra da aşağıdaki yönergelere uyarak restore işleminizi gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz. Yedekleme işlemini dikkatli bir şekilde yapmanız tavsiye edilir.

Çünkü cihazda yer alan her şey silinmektedir;

 • İşlemi gerçekleştirirken kullanacağınız bilgisayarda yüklü değil ise itunesin en son çıkarmış olduğu sürümü indiriniz.
 • Daha sonra iTunesin bu son sürüm programını, indirmiş olduğunuz bilgisayardan açın ve cihazınızı orijinal cihaz kablosu aracılığı ile bilgisayara bağlayın. Bu işlem ile cihazınız otomatik olarak tanımlanacaktır.
 • Kısa bir süre bekledikten sonra, cihazınız tanımlanacaktır. Tanımlamadan sonra iTunes programının sol üst kısmında İPhone‘nun simgesi çıkacak. O simgenin üzerine tıklayın
 • Ardından bilgisayar üzerinde yeni bir sayfa açılacak ve karşınıza iki seçenek gelecek: “Güncellemeleri Denetle” ve “İPhone’ a Geri Yükle” .
 • İPhone’ a Geri Yükle seçeneğini seçmemiz gerek. Ancak ondan önce ‘‘İPhone’umu bul’’ ayarını cihazınızdan kapatınız. Bu işlemi de telefon ayarları kısmına girerek kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
 • Yedekleme işlemi yapmanız için size bir sayfa gelecek. iTunes tarafından ‘‘İPhone’uma Geri Yükle’’ kısmına gelerek istediğiniz şeylerin yedekleme işlemi yapabilirsiniz.
 • Yedekleme işlemi bittikten sonra ‘‘Geri Yükle’’ kısmına basın.
 • Geri yükleme işlemi biraz vakit alabilir. Bilgisayar ile telefonun bağlantısını asla kesmemelisiniz, yoksa restore işlemi tamamlanamaz. İşlem yarıda kalır.
 • Restore işlemi başarı ile tamamlandıktan sonra ekranınıza kurulum sayfası gelecektir. Cihazın kurulumunu yaparak işleminizi tamamlayabilirsiniz.
  İPhone Restore
  İPhone Restore

İPhone Restore İşlemi Ne İşe Yarar?

Yeni sürümler geldikçe, bir üst modeller piyasaya çıktığında telefonumuz eski hızını ve özelliklerini kaybeder ve bu durum da can sıkıcı olmaya başlar. Böyle bir durumda karşılaştığımız zaman restore işlemi devreye girer. Oldukça faydalı ve sağlıklı bir işlemdir, cihazı onarmaya yardımcı olur. Telefonu ilk günkü haline kavuşturur. Yeni telefon almış gibi oluruz. İPhone Restore İşlemi ile cihaz sıfırlanır.

İşlem ile cihaz zararlı belgelerden, virüslerden arındırılır. Ancak bu işlem sırasında telefondaki her şey sıfırlandığı için yedekleme yapmayı unutmayınız. Aksi taktirde özel veri ve belgeleriniz geri dönüşü olmaksızın silinecektir. Bu yüzden işleme başlamadan mutlaka yedeklemenizi yapınız. Kısaca restore işlemi, telefonunuzu ilk günkü haline kavuşturur. Cihazın performansını arttırır. Oldukça da faydalı bir işlemdir.

İPhone Restore İşlemi Ne Kadar Sürer?

İPhone Restore İşlemi, bilgisayarınızda iTunes sürümü yüklü iste 5 ile 10 dakika arasında tamamlanacaktır. Aksi taktirde iTunes sürümü indirmeniz gerekecektir ve bu işlemle de birlikte restore işlemi 10 – 15 dakika sürebilir. Bu işlem süresince bilgisayar ile telefonun bağlantısını kesmemeniz gerekir.

İPhone Restore İşlemini Kimler Yapabilir?

İPhone Restore İşlemini, bütün İPhone kullanıcıları yapabilir. Telefonunun yavaşlamasından rahatsız olan ya da cihazı sıfırlamak isteyen İPhone kullanıcıları restore işlemine başvurarak cihazı eski haline kavuşturur.

İPhone Restore İşlemi Ücretli Midir?

İPhone Restore İşlemi, tamamen ücretsizdir. Bu işlemi gerçekleştirmek, telefonunuzu sıfırlamak için herhangi bir para ödemeniz gerekmez.

İPhone Restore İşlemi Zararlı Mıdır?

İPhone Restore İşleminin cihaza herhangi bir zararı yoktur. Aksine cihazınızı kurtarır. Zaten restorasyonun anlamı da kurtarma- onarmadır. Bu işlem cihazı kötü virüslerden kurtarır. Fazla yer kaplayan gereksiz dosyaları siler. Sizin yedekleme istemediğiniz her şeyi cihazından siler ve cihazınıza büyük bir alan açar. Bu sayede yavaşlayan cihazınız eski hızına kavuşacaktır. Adeta yeni alınmış gibi olacaktır. İşlem sonrasında telefonunuzu yeniden kurmanız gerekecektir. Kısaca restore işlemi cihazınıza herhangi bir zarar vermez aksine büyük faydası vardır.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir