Teknoloji

İPhone’da Gizli Klasör Oluşturma

Sıklıkla merak edilen konulardan biri de İPhone’da gizli klasör oluşturma konusudur. Fotoğraflarınızın, videolarınızın ve hatta uygulamalarınızın dahi gizli kalması gibi bir amacınız olduğunda haliyle hepimiz bunun nasıl yapılacağını merak ediyoruz. Bu gizlilik de kimi zaman saklanması bir hayli zor klasörlerde barınabiliyor. Bunun için önce gizli klasör oluşturma yollarını araştırmamız gerekiyor.

Gizli Klasör Nedir?

Bu konu hakkında söylenebilecek olan saklanmasını istediğimiz ve gizli kalması gereken birtakım verilerin korunması anlamına gelir. Bu araçlar arşivinizde, diğer albümlerinizde veya ekranınızdaki fotoğraflar kısmında görünmez. Dilediğiniz zaman tekrar bu albümleri görünür kılmanız mümkün.

İPhone'da Gizli Klasör
İPhone’da Gizli Klasör

Gizli Klasör Nasıl Oluşturulur?

Öncelikle bilmeniz gereken bu kısımda şifrelemenin olmadığıdır. Şifreleme yöntemini ancak belli başlı uygulamaları kullanırken yapacağınızı belirtmeden geçmeyelim.

Bununla beraber takip etmeniz gereken birkaç adım:

  • Fotoğrafları seçin.
  • Gizlemek istediğiniz fotoğraf ve videoyu seçin.
  • Paylaş düğmesine ve ardından Gizle butonuna basın.
  • Bunu onaylayın.

Bu adımları takip ettiğinizde istediğiniz klasörü gizleyebilecek ve saklı kalmasına dair koruma yapabileceksiniz. Üstelik bu albümü kolaylıkla bulabilir, yeniden görünebilir kılabilirsiniz. En büyük yararıdır.

Gizlenen Fotoğraflar Nasıl Görüntülenir?

Gizlediğiniz fotoğrafları görünebilir kılmak ve tabii en önemlisi bu konuya yanıt bulmak elbette fotoğrafları gizlemekten daha önemlidir. Çünkü bu gizlenen fotoğrafların görüntülenebilir olması gerekir.

Yine bunun için de uygulamanız gereken birkaç adım var:

  • Fotoğrafları açıp sol üst köşede bulunan kenar çubuğu simgesine basın.
  • İzlenceler butonunun altında Gizli ibaresini görene kadar aşağı kaydırın.
  • Göstermek istediğiniz fotoğraf veya videoya basın.
  • Paylaş düğmesine ve sonrasında da Gizleme butonuna basın.
  • Bütün bu adımlar takip edildiğinde de fotoğraf gizlilik kısmından ayrılacak ve artık görünebilir olacak. Gizlenmesi gereken fotoğraf veya video olduğunda ise gizle seçeneğine basarak görünmez kılabilirsiniz.

Gizli Klasörlerin Faydaları

Gizli klasörün faydalarının ne olduğu sorusu en önemlisidir. Elbette en önemli sorulardan biri İPhone’da gizli klasör oluşturma konusudur ve kimsenin görmesini istemediğiniz özel albümlerin arşivde saklı olarak kalmasıdır. Örneğin ofiste çalışan birisiniz ve gizli kalması gereken uygulamalar, fotoğraflar, videolar var. Bu özellik sayesinde gizliliğinizi koruyabilirsiniz. Çabuk uygulanabilirliği sayesinde bunun için uzun süre beklemeniz gerekmez.

Uygulamanız Gereken Birkaç Adım

Öncelikle bunun faydaları olarak bunları uygulamadan yalnızca tek tuşla bu özellikten faydalanabilmek. Yalnız farklı bir şey denemek isteyenlere önerilerimiz var. Örneğin ilk olarak duvar kağıdını beyaz ya da gri olarak ayarlamak. Gizli klasör kısa yolu yapabilmeniz için ilk olarak ana ekranınızın duvar kağıdını değiştirin. İkinci olarak şeffaflık ve kontrast ayarı yapmak. Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik bölümüne giriş yapın ve daha sonra kontrast değerini arttırın. Üçüncü olarak görünmez simge oluşturun. Uygulama indirip simge oluştur bölümüne giriş yapın. Daha sonra “Bağlantıya Git” kısmına basın.

Bu sayede gizli klasöre hiç basmadan birtakım yöntemlerle klasörü oluşturabilirsiniz. Gizli klasörün etiketini kaldırarak bu işlemlerin aynısını gerçekleştirebilmeniz mümkün. Bu özelliğin ise en büyük avantajı gizli klasörden mahrum kalmamanız. Üçüncü işlemde uygulamaları görünmez ikon olarak belirleyip gizli klasör şeklinde ayarladığınızda yeniden uygulamalarınız görünmez hale gelecek ve böylece eskisi gibi korunması gereken uygulama, video veya fotoğraflarınızı rahatlıkla koruyabileceksiniz. En önemli soru olan İPhone’da gizli klasör oluşturma sorusunun cevabını verdik.

Gizli Klasör Neyi Amaçlar?

Gizli klasör oluştuğunda en büyük amaç verilerimizin sonsuz koşulda ve devamlı olarak gizli kalmasını öngörebilmektir. Kullanıcıların güvenliği açısından son derece büyük önem taşımaktadır. Günümüzdeki en büyük eksiklerden birini gidermeyi amaçlar. Bu amaç doğrultusunda geliştirdiği birçok farklı telefondaki uygulamalarla güvenlik açığının doldurulmasını hedefler.

Ayrıca insanların teknolojiye olan güvenleri geliştirilir ve gelişen teknolojinin doğurduğu sonuçlar sayesinde kullanıcıların teknolojiye daha iyi bir gözle bakmalarını sağlamaktadır. Kişiye sağladığı bu kolaylık son zamanlarda oldukça sık tercih edilebilir ve rastlanabilir hale gelmiştir. En büyük hedefleri kullanıcıların bu verileri son derece etkin bir şekilde kullanabilir ve gizliliği esas kılabilir hale gelmesidir.

Gizli Klasör Oluşturma
Gizli Klasör Oluşturma

Kullanıcılar Neden Gizli Klasöre İhtiyaç Duyar?

Kullanıcılar tarafından en merak edilen sorulardan biri olan İPhone’da gizli klasör oluşturma konusu hakkında bütün bilinenleri söyledik. Sıra neden gizli klasöre ihtiyaç duyulur sorusuna geldi. Herkesin oldukça sık kullanmasının yanı sıra telefona başka bir kullanıcı tarafından giriş yapıldığında kişilerin verilerine ulaşılmasının engellenmesi sebebiyle gizli bir klasöre ihtiyaç duyulur. Bu açıdan bakıldığında kişilerin güvenlik ihtiyacı son derece mühim bir konudur.

Başkalarının verilerimize ulaşmamasını istediğimizde ya da oldukça önemli olan ve arşivimizde saklanması gereken fotoğrafların veya videoların saklanması gerektiğinde bunu gizli klasörü kullanarak gerçekleştiririz. En büyük amacımız budur ve kolayca yeni bir klasör açmamız mümkün hale gelmiştir. Son zamanlarda oldukça popüler olan ve cevabının merak edildiği bir konuya açıklık getirmiş olduk. Böylece kullanıcıların faydasına sunuldu.

iPhone ve Teknoloji

Günümüzde oldukça popüler olan iPhone ve modelleri, insanların teknolojiye bakış açılarında değişikliği oluşturabilmeyi amaçlar. Bu bakış açısıyla insanların teknolojiye güven duymaları sağlanır ve yeni teknolojilerin kapıları açılır. Yalnız bu noktada birçoğumuz gelişmeleri yakından takip etmekte ya da uygulamaların nasıl çalışacağını öğrenmekte zorluk çekeriz. iPhone açısından değerlendirmemiz gerekirse bazı klasörleri kullanmakta zorlanabiliriz.

Örneğin Android kullanıcıları iPhone kullanmaya çalıştığında bunu kolay bir şekilde öğrenemez. Bunun tam tersi için de geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Bu bakımdan değerlendirecek olursak eğer gizli klasör oluşturmada son zamanlarda artan bir kullanıcı kitlesi sayesinde çok rahat bir şekilde uyum sağlamak ve kullanış şeklini öğrenmek mümkün hale geldi. Kullanıcıların teknolojiyle arasındaki duvar kalktı. Bu konu hakkında ise cevap bulunmuş oldu. En büyük avantajlardan birisi de tabii sakladığınızı sadece kendiniz biliyor ve görüyor olmanız.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir