Sigorta - BES ve Hayat

Kasko Sigortası Nedir?

Araba sahibi olunması durumunda mutlaka bilinmesi gereken konu kasko sigortası nedir? Sorusuna aranan cevaptır. Kasko otomobil grubunda sigorta türlerinden biridir. Sigortanın amacı aracın uğrayacağı zararların karşılanmasını sağlamak amacı ile yapılır. Sigortalı kendi irade dışındaki hasar karşısında sigorta sahibine yapılan ödemedir.

Kasko sigortası nedir? Detaylı olarak incelenmesi gereken önemli konudur. Kasko otomobil sigorta türünden biridir. Sigortalı araç uğranılacak hasar sonrası zararın karşılanması amacı ile poliçe işlemi gerçekleşir. Hasarın sigortalı iradesi dışında gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Bu neden dışında yanma veya çalınma gibi sebeplerde sigortalı kişi için tazminat ödeme gerekçesidir.

Kasko Sigortası Neden Gereklidir?

Araç sahibi olunma dönemlerinde trafik sigorta işlemi ile tamamlandığı düşünülmektedir. Aslında her araç sahibi olan her birey için bu konuda bilgilendirmede bulunulmalıdır. Detaylı anlatım ile bilgilendirmek amacı ile kasko sigortası nedir? Sorusuna cevaplar aranacaktır. Kasko sigortası olmadan çıkma durumlarında büyük riskler ile karşılaşma olunabilir. Zorunlu trafik sigortası yeterli gibi düşünülür.

Aracınızı koruduğunuzu düşünürsünüz peki ne kadar yeterli? Evinizin önünde duran araca biri çarparsa? Tüm belirtisiz durumlarda kasko poliçeniz yanınızda olacaktır. Kasko sigortası isteğe bağlı olmaktadır. Kasko sigortası aksi belirtilmediği sürece sadece Türkiye yani ülke içerisinde geçerli olan sigortadır. Zorunlu trafik sigortası ile arasındaki ayrım aracın güvence altına alınmak istenmesidir. Kasko sigorta kapsamı olarak yanma ve çalınma gibi teminatlar genel olarak bulunulan teminatlardır. Kasko sigortası oluşturulurken ek teminatlarda bulunulur. İstenilen teminatlar gereği şirketlere göre farklıklar oluşabilir.

Kasko Sigortası Zorunlu Mudur?

Kasko sigortaları isteğe bağlı yapılan sigorta türüdür. Araç sahibinin haklarına koruyan, kendi kusuru dışında gerçekleşmiş kaza durumlarında ödenen tazminattır. Sigorta içeriği olarak yanma ve çalınma gibi durumlarda sabit teminatlarına ek istenilen teminatlarda eklenebilmektedir Kasko sigortasının hiçbir zorunluluğu olmamasına rağmen aracı koruyan sigorta türüdür. Kasko sigortası ile aracın durumu korunmakta olacaktır.

Kasko Sigortası
Kasko Sigortası

Kasko Sigorta İle Trafik Sigortası Farkları Nelerdir?

Trafik sigortası zorunlu yapılan sigorta türüdür. Kara yollarına çıkan her araç zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekmektedir. Kaza oluşumunda hasar karşılanması için yapılan uygulamadır. Kasko sigortası isteğe bağlı olarak gerçekleşir.

İçerik farklılıkları olarak;

  • Trafik sigortası zorunlu yapılan sigorta iken, kasko sigortası isteğe bağlı yapılan sigorta türüdür
  • Trafik sigorta teminat limiti devlet tarafından belirlenir iken, kasko sigortasında limit dışındaki bedeli karşılar
  • Trafik sigortası karşı tarafın hasarını karşılar iken, kasko sigortası kendi aracınızı koruma altına alır
  • Trafik sigorta kapsamı belirli iken, kasko sigortasında teminatlar belirlenebilir

Aradaki farklılıklar ile aracın güvence altında olması amacı olmaktadır. Trafik sigortası ile karşı tarafın hakları korunur iken kasko sigorta ile kendi aracınızın durumu korunmuş olacaktır.

Kasko Sigortası Yenilenmesi

Kasko sigortası isteğe bağlı sigorta türüdür. Kasko poliçelendirme aşamasında çeşitli teminatlar eklenerek aracın durumunu korumasını arttırılır. Kasko sigortası onayı gerçekleştirildikten sonra aynı gün itibari ile sigorta başlamış olmaktadır. Sigortanın 1 yıl geçerlilik süresi bulunulmaktadır. İstenilirse yenilenebilir. Yenilenme durumunda hasara karışılmadığı durum baz alınarak indirim oranı sistem tarafından uygulanmaktadır.

Hasarsızlık İndiriminin Kaybedilmesi Durumu Nedir?

Kasko sigortası hasarının az olması veya kullanılmaması gibi durumlarda indirim oranı kazanılmaktadır.

Kaybedilen durumlar olarak;

  • Kasko sigortası dönemi içerisinde meydana gelen hasarlar sebebiyle hasarsızlık indiriminin bir kısmı kaybedilebilir
  • Çalınma gibi durumunda hasarsızlık indirimi tamamen ortadan kalkmaktadır.
  • Hasarsızlık indirimi devam edebilmesi için kasko sigortasının devam edilmesi gereklidir

Gerekli şartların yerine getirilmediği durumlarda hasarsızlık indiriminden faydalanması mümkün değildir. Gerekli şartlar yerine getirilmelidir.

Kasko
Kasko

Kaza Aşamasında Yapılması Gerekenler

Kaza oluşum anında ilk tedbirlerin kontrolü sağlanması gereklidir. Kazanın olduğu araca ait fotoğraf çekiminin yapılmalıdır. Aracın hareket edilmesinde ciddi sıkıntı ya da tehlike bulunmuyor ise aracı uygun alana taşınması sağlanmalıdır.

Aracın kaza kaynaklı hareket edilmesinde sıkıntılar oluşuyor ise kasko şirketine ait müşteri hizmetleri ile irtibat kurulmalıdır. Şirkete ait yetkililer ile sorun çözümlenmelidir. Şirketteki hasar merkezi ile kurulan irtibat ile araca müdahale edilir. Çekici özelliği ile aracınız korunur iken ücret ödemezsiniz.

Kasko İçeriği ve Çeşitleri

Kasko sigortası isteğe bağlı olarak yapılan sigorta türü olması ile içeriği değiştirilebilir. Çeşitlilik olarak bazı kasko çeşitleri bulunulabilmektedir. Bunlardan biri kısıtlı dar kasko olabilir. Dar kasko içeriğinde temel teminat olan yanma, çalınma ve çarpma anında oluşan kazalar gibi kısıtlı teminatları içermektedir.

Fiyat uygunluğu bulunulsa da teminat çeşitliliği nedeni ile pek tercih edilmemektedir. Buna örnek olarak genişletilmiş kasko önerilmektedir. Kapsamı biraz daha fazla olmaktadır. Doğal afet durumlarından, grev gibi durumlara kadar herhangi hasar karşısında teminat içeriği sunulmaktadır. Diğer seçenek olarak tam kasko seçeneği önerilir. Belirlenen teminatlara ek istenilen teminatlar eklenerek oluşturulabilir.

Şirketlere göre farklılık gösteren teminat seçeneğinin olması göz önünde bulunulmalıdır. Kasko teminat seçeneğinin belirlenmesi ve şirketlere göre incelenmesi yapılması önemlidir. Sigortalı kişinin seyahat şekli, aracın tutarı ve markası gibi durumlar önemlidir. Hasar durumunda hasar ulaşım ekibinin karşılanması ve aracın tutarı olarak karşılanma durumunun bulunulması gereklidir.

Kasko Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Kasko sigortası oluşumu için istenilen teminatlar veya temel teminatlar dışında fiyat uygulamasını belirleyen etkenler bulunmaktadır. Aracın modeli bunlardan biridir. Aracın belli yaş sırasının üstünde olması durumunda kasko sigortası oluşumunu şirketler tarafından kabul edilemeyebilir.

Araçta ki yaş sınırı hasar durumunda ki tamir edilmesi durumunda sıkıntıların olmaması olarak gösterilir. Araç için takılan aksesuar, araç sahibinin yaşı, sürücünün kullanım şekli gibi durumlar ile fiyat belirlenmesi yapılır. Bütün etkenlerin bir araya gelmesi ile fiyat oluşumuna etki edilmektedir. Sigorta şirketlerine de göre fiyat farklılıkları olabilmektedir.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir