Bankacılık

KOBİ Finansman Destekleri Nelerdir?

Devlet destekli yatırım kanallarından bir tanesi olan KOSGEB üzerinden verilen KOBİ finansman destekleri nelerdir? Sorusuna yanıt arayan birçok kişi vardır. İşletme sahibi olan kişilerin işlerini büyütebilmeleri, yatırımcı olarak görev alacak kişilerin kendi iş yerlerini kurabilmeleri, ekipman alımı ve işletmenin finansal sorunlarını çözmek amacı ile KOBİ’lere verilen finansal desteklerden yararlanılabilir. İşletmenin büyüklük ölçeğine göre 500 bin TL değerine kadar finansal destek alabilmek mümkündür. KOSGEB tarafından belirlenmiş olan proje tabanlı girişimciler KOBİ sıfatına girer. Bu kişilerin finansal destek programlarından yararlanabilmeleri için birçok farklı seçenek sunulmuştur.

KOBİ Finansman Destek Programları

KOBİ’lilere özel olarak hazırlanmış finansal destek programları içerisinde;

 • Acil Destek Kredisi
 • İşletme Kredisi
 • Teçhizat ve Makine Kredisi gibi seçenekler yer alır.

İşletme sahipleri tarafından kullanılan kredilerin yıllık olarak belirlenen faiz ve kar payı tutarları finansal destek programı kapsamında belirlenir. Bir KOBİ’linin finansal destek programından yararlanabilmesi için bazı etmenleri karşılıyor olması gerekir. Bunlar KOSGEB tarafından belirlenmiş olan şartlardır.

KOBİ Finansal Destek Programı Şartları Nelerdir?

KOBİ’liler için hazırlanmış finansal destek programı dahilinde bazı şartların yerine getirilmesi desteğin alınabilmesi için önem arz eder.

Bu şartlar;

 • Teçhizat ve makine kredisi çekecek olan kişinin yerli makine alımında öncelikli sektörlerde kullanılmak üzere kredi puanına 2 puan eklenmesi
 • Kredi taban puanının temel girişimciler için 10 olarak belirlenmesi
 • Acil destek kredilerinde taban puan uygulanmaması şeklindedir. Bu puanlama işlemlerinde işletme sahiplerinin belirli bir sınıra ulaşması gerekir. KOBİ finansal destek programları dahilinde kredi puanı büyük bir önem taşır.
  KOBİ Finansman Destekleri Nelerdir?
  KOBİ Finansman Destekleri Nelerdir?

KOBİ Finansal Desteklerinde Teçhizat ve Makine Kredilerinin Limitleri Nelerdir?

KOBİ’ler için hazırlanan finansal destek kredileri kapsamında her bir kredi türü için bazı üst limitler belirlenmiştir.

Bunlar şöyle açıklanabilir;

 • Girişimci işletme kredisi için belirlenmiş olan KOBİ finansal destek kredisinin üst limiti 50.000 TL’dir. Girişimcinin kadın, şehit yakını ya da gazi olması durumunda bu limit 70.000 TL’ye çıkarılır.
 • Tüm işletme türleri için kredi vade süreleri 12 ya da 18 ay olarak belirlenmiştir.
 • Öncelikli olarak belirlenmiş sektörlerde kredi limiti 500.000 TL’dir.
 • Acil destek kredisi için üst limit komite tarafınca belirlenir.
 • Krediler işletme ya da tedarik hesabına aktarıldığı gün vade süresi başlar.

KOBİ Finansal Destek Kredisi Nasıl Alınır?

KOBİ’lilerin alabilecekleri finansal destek kredisi için protokol içerisinde belirlenmiş taraf banka kurumları aracılığı ile başvuru yapılır. Daha sonrasında KOSGEB veri tabanında başvuru için müracaat yapmış olan işletmeler kategorilere ayrılır. Başvuru işlemleri banka kurumları tarafından incelenir ve işletme sahibine kredi çıkıyorsa onay verilir. İşletmenin desteklenebilir işletme türü olması ve bilgilerini doğru bir şekilde KOSGEB sistemine girmesi sonucunda banka tarafından kredi kullanımına onay verilir. İşletme sahibine onay kredisi haber verildikten sonra kullanıma hazır hale getirilir. Başvuru işlemleri için KOSGEB tarafından belirlenen desteklenebilir işletme olma koşullarını taşıyor olmak gerekir.

KOBİ Finansal Destek Kredisinin Detayları Nelerdir?

KOBİ finansal destek programı pek çok detayı bünyesinde barındırır. KOSGEB veri tabanında yer alan işletmenin aktif ve desteklenebiliyor olması KOBİ finansman derslerinin birinci önceliğidir. İşletmenin KOBİ beyannamesinin güncelliğini koruyor olması gerekir. Protokol gereğince tanımlanmış olan tüm işletmeleri kapsayan bir destek türüdür.

İşletme türü krediler;

 • Girişimci işletme kredisi
 • Stratejik ve öncelikli sektördeki işletme kredisi olarak ikiye ayrılırken, protokol kapsamındaki kredi türleri
 • Makine ve teçhizat kredisi
 • İşletme kredisi olarak kategorilendirilmiştir.

KOBİ finansal destek kredisinin başvurusu için başvuru sahibinden 500 TL’lik bir ücret alınır. Komisyon oranı ise yıllık %1 olarak belirlenmiştir.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir