Finans Kulis

Kobi Finansman Destekleri

Kobi finansman destekleri nedir ve çeşitleri nedir gibi soruları cevaplayacak olursak;

Öncelikle küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) yönelik finansman konusunda destek sağlamak amacıyla, makul şartlar ile kredi kullanabilmelerine olanak sağlayan, bankalar aracılığıyla işletmelere kredi kullandırılmasını sağlayan destekler bütününe kobi finansman destekleri denir.

Kobi Finansman desteğini en net olarak KOSGEB üstlenmiştir. KOSGEB, bankadan kullanılan kredilerin faiz/kâr payının bir kısmını veya bütününü karşılar. Böylece finansman sıkıntısı çeken, ya da işini daha da büyütüp gelişmek isteyen KOBİ’lerin yardımına koşar. Bunlara ek olarak KOBİ’lerin, üretim ve kalite standartlarının artmasını, istihdamın da aynı ölçüde artmasını ve uluslararası bir seviyede rekabet içinde bulunmalarını da sağlar.

Kredi Türleri

Kobi finansman destek programı dahilinde, girişimcilere sunulan kredi türleri bulunmaktadır.

Bunlar;

  • İşletme kredisi
  • Makina-teçhizat kredisi
  • Acil destek kredisi

KOSGEB’e kayıtlı, faal bir kobi bilgi beyannamesine sahip işletmelerin bankaların verdiği kredilerin faiz/kar payı geri ödemesiz olarak KOSGEB tarafından desteklenir.

İşletmeler, sunulan destekten 3 yıl boyunca faydalanabilir. Bu 3 yıl tamamlandıktan sonra, program tekrar başlatılarak yararlanması sağlanabilir. Kobilere yönelik sunulan bu destek programlarının amacı, işletmeleri daha canlı ve aktif bir hale getirmek.

Onların büyümesine ve toparlanmasına olanak sağlamaktır. İstihdamı artırarak ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca oluşan sorunları ve problemleri en kısa zamanda, en az hasarla ortadan kaldırmak hedeflenmiştir.

Kobi Finansman Destekleri
Kobi Finansman Destekleri

İşletme Kredisi

İşletme kredisi, ticaret ile uğraşanlara yani kobilere özel olarak hazırlanmış ticari amaçlı bir kredi türüdür. Büyümek, genişlemek ya da zor zamanlardan kurtulmak isteyen işletmeler için sunulmuştur. Burada önemli olan husus kredilerin uzun vadeli olması ve işletmelerin düşük faiz oranlarından faydalanmasıdır.

Şöyle sıralayacak olursak;

  • Kredinin hızlı bir biçimde müşteriye verilmesi,
  • Uzun vadeli bir ödeme planı hazırlanması ve esnek ödeme imkanının bulunması,
  • Düşük faiz oranlarından yararlanmasıdır.

Bu saydıklarımız kobiler için oldukça önem arz etmektedir. Çünkü uzun vadede bir ödeme planı işletmeyi yormayacak, hedeflerine daha çabuk ulaşmasına imkan sağlayacaktır. Yada ortaya çıkan sıkıntıları rahatlıkla ortadan kaldırabilme fırsatı vereceklerdir. Düşük faiz oranları ise, işletmelerin daha az zarar görmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda düşük faiz oranları ile işletmeler hem daha az maddi anlamda etkilenecekler hem de daha çabuk gelişebileceklerdir.

İşletme Kredisi Kullanım Şartları

İşletme kredisinden yararlanmak için kobilerde aranan bir kaç şart vardır. Bunlar ilki ticari faaliyetinin süresidir. Yani işletmelerin en az 6 aylık bir ticari faaliyette bulunmaları gereklidir. Kobilerin 6 ay boyunca faal bir durumda ticari olarak işletilmesi gereklidir. İkinci unsur ise, kredi notunun düşük olmamasıdır. Kredi notu burada çok büyük önem teşkil etmektedir. Kredi notu düşük olan işletmeler bu destek programından yararlanamamaktadırlar. Kredi notunuz yüksekse ve 6 ayı aşkın süredir ticari faaliyetler ile uğraşıyorsanız sunulan kredi hizmetinden rahat bir şekilde faydalanabilirsiniz. Böylece şirketinizde oluşan sorunlara ve problemlere son verebilir, gelişmenize katkı sağlayabilirsiniz.

Makina Ve Teçhizat Kredisi

Makina ve teçhizat kredisinin verilmesinin amacı, işletmeler de oluşan, meydana gelen sorunların ve problemlerin projelendire bilmesine olanak sağlamaktır. Yani, ortaya çıkan maliyetlerin desteklenebileceği bir projenin nasıl meydana geleceği ile alakalı fikir sahibi olmasına yönelik verilen bir kredi türüdür. İşletmeleri yeni projeler üretmeye teşvik etmekte, gelişimlerinin devamlılığı amaçlanmaktadır.

Burada önemli olan husus makinanın yeni olmasıdır. Eski makinelerle yapılan başvurular maalesef reddedilmektedir. Alınan makinelerin işlevi bu noktada çok önemlidir. Çünkü makine işlevlerine göre kredi verilip verilmemesi değişkenlik göstermektedir. Bu makineler bir bütün halinde çalışmalı ve sürekli olarak kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

Makina Ve Teçhizat Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

Makine ve teçhizat kredi destek programında, krediler faizsiz olarak verilmektedir. Faizini ise KOSGEB üstlenmektedir. Eğer yerli makina alımı yapacaksa bir işletme, ona ek olarak %15 destek daha sunulmaktadır. Burada amaç yerli makina kullanımına özendirmektedir. Her zaman yerli ve milli olanın yanında olan bu kredi türünde, krediyi alan işletmelerin 24 ay içinde kredi geri ödemesini yapması gerekmektedir. Bunlara ek olarak kredi kullanacak işletmelerin, krediyi almaya hak kazanmaları için teminat göstermeleri gereklidir. Bunları yerine getirdikten sonra kobiler rahatlıkla makina ve teçhizat kredisi kullanabileceklerdir.

Kobi Finansman Destekleri
Kobi Finansman Destekleri

Acil Destek Kredisi

Doğal afetler tarafından yani deprem, yangın, sel gibi doğal olaylar sonucunda faaliyetleri duran işletmelere yönelik sunulan kredi destek programlarından birisidir. Elâzığ, Malatya, Giresun gibi doğal afetlerden etkilenen illeri kapsamaktadır. Bu işletmelerin tekrar faal olabilmesi ve devamlılıklarını sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunulması amaçlanmıştır.

Deprem mağduru olan kobilere ya da sel mağduru olan kobilere sağlanan kredi desteği ile 24 ay vadeli, 1 yıl da ödemesiz olarak faizsiz kredi imkanları sunulmaktadır. Kredi hem faizsiz kullanılacak hem de 24 ay boyunca ödeme zorunluluğu olmayacaktır. Faizleri ise KOSGEB üstlenecektir. Ayrıca işletmeler teminat sıkıntısı yaşadıklarında kredi garanti fonu kullanabileceklerdir. Ayrıca deprem bölgesinde yer alan işletmelerin ödemeleri 2021 yılının ocak ayına kadar ertelenebilecektir.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Acil destek kredisine başvuru yapabilmek için, afetten zarar görmüş bir işletmenin olması gerekir. Daha sonra işletme sahibinin hasarını tespit ettirmesi gerekir. Bu da valilik ve kaymakamlık gibi resmi makamlar aracılığı ile gerçekleşmektedir. Acil destek kredisine başvuruda bulunmak için herhangi bir şubeye gidilme zorunluluğu yoktur. Sadece yapılan hasar tespit raporlarının bankalara sunulmasıyla ve kredi başvurusuyla gerçekleşmektedir. Acil destek kredi tutarı ise kurum tarafından belirlenmektedir. Burada doğal afet sonucunda oluşan yaraların sarılması, onarılması ve tekrar aktif bir işletme olması amaçlanmaktadır. Tekrar ekonomiye atılarak, tekrar istihdam sağlayarak ülke ekonomisine sağladığı yararı kazanmak hedeflenmektedir.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir