Emlak-Mortgage

Konut Kredisi Yapılandırma (Refinansman) Nedir?

Konut kredisi, pek çok tüketici tarafından kullanılır. Ancak; belli dönemlerde ödemeler tüketicileri çok fazla zorlar. Bu durumda tüketiciler, bir çare arayışına girerler. Bunun için en ideal yollardan biri; kredi yapılandırmadır. Kredi yapılandırma işlemi ile tüketiciler ağır yüklerini hafifletme imkanı yakalarlar.

Doğru adımlar atılıp doğru seçimler yapılırsa tüketici bu yapılandırma sayesinde kazançlı çıkabilir. Elbette bunun için doğru banka seçmek, teklifleri ve alternatifleri değerlendirmek önem taşır. Tüketiciler, değerlendirmelerini yaparak konut kredisi yapılandırmaya gidebilirler.

Konut Kredisi Yapılandırma (Refinansman) Ne Demek?

Daha önce çekilmiş olan bir emlak kredisinin daha avantajlı bir faiz oranı ya da aylık ödeme miktarıyla başka bankadan çekilerek kredinin kapatılmasıdır. Başka bir deyişle; yeni bir kredi ile eski kredi kapatılması için yapılan işlemlere kredi yapılandırma adı verilir.

Bu yapılandırma ile tüketici, başka bir bankadan düşük faizli bir kredi çeker. Daha sonra bir önceki kredisini yeni çektiği bu tutarla ödeyerek kapatır. Burada önemli nokta, tüketicinin daha düşük bir faiz oranı sayesinde kredisini kapatmasıdır.

Aynı zamanda aylık ödeme tutarını düşürmek isteyen tüketiciler de bu yöntemi tercih ederek istedikleri düzenlemeyi sağlayabilirler. Yani refinansman, tüketicinin borcunu bütçesine göre yeniden düzenlemesi anlamına gelir.

Konut Kredisi Yapılandırma
Konut Kredisi Yapılandırma

Konut Kredisi Yapılandırma (Refinansman) Nasıl Yapılır?

Konut kredisi yapılandırılması için tüketicilerin izlemesi gereken belli adımlar vardır.

Öncelikle tüketici kendisi için en uygun bankayı araştırmalıdır. Bunun için bankaların tekliflerine bakılmalı, bankalar arası karşılaştırmalar yapılmalıdır. Böylece en uygun bankayı seçmek mümkün olur.

Uygun bankaya karar verildikten sonra söz konusu bankaya yeniden yapılandırma için başvuruda bulunulur. Tercih edilen bankaya gidilerek ya da online hizmetlerde yararlanılarak başvuruda bulunulabilir.

Başvuru sonrasında banka tüketiciye bir kredi sözleşmesi sunar. Tüketicinin bu sözleşmeyi en ince detaylarına kadar incelemesi gerekir. İnceleme sonrasında sözleşmeye imza atılır.

Bu işlemlerle birlikte kredi yapılandırma işlemi tamamlanır. Bu işlemler yapılırken banka bazı adımları atmalıdır;

 • Önceden kredi çekilen bankadaki eski kredi borcu tamamen kapatılmalıdır.
 • Önceden kredi çekilmiş bankanın, konut üzerindeki ipoteği kaldırması gerekir.
 • Yapılandırma için başvurulan banka tarafından yeni ipoteğin konulması gerekir.
 • Tüketicinin bankanın bu adımları atıp atmadığını takip etmesi oldukça önemli. Bu nedenle; tüketiciler bu adımları gözden kaçırmamalıdır.

Konut Kredisi Yapılandırma (Refinansman) Hangi Durumlarda Yapılır?

Konut kredisi yapılandırma üç farklı durumda gerçekleşir.

 • Konut kredisi kullanıldıktan sonra eğer yüzdeler düşerse mevcut kredinin yüzdelerini azaltmak için yeniden yapılandırmaya gidilir.
 • Konut kredisi kullanıldıktan sonra ele toplu para geçmesi halinde bankaya müracaat edilerek ödeme planının yeniden yapılandırılması istenebilir.
 • Kullanılmış olan konut kredisinin taksitleri tüketiciye ağır geldiyse ve bunların ödenmesinde zorluk yaşanıyorsa ödeme planının yeniden düzenlenmesi için bu yapılandırma gerekli olur.

Bu gibi durumlarda tüketiciler için en ideal yol kredi yapılandırmaya başvurulmasıdır. Böylece tüketici kredi yapılandırmasıyla ödemelerinde rahatlarlar. Aynı zamanda, kredi yapılandırmanın tüketicilere sağladığı avantajlardan faydalanma şansı yakalanır.

Konut Kredisi Yapılandırma (Refinansman) ile Yapılan Düzenlemeler

Konut kredisi yapılandırma ile birlikte;

 • Kredi faiz oranında değişiklik yapılır
 • Kredinin vadesinde değişiklik yapılır
 • Konut finansmanı sözleşmesinde belirlenen para biriminde değişiklik yapılır
 • Konut kredisi sözleşmesinde belirtilmiş olan faiz türünde değişiklik yapılır
 • Konut kredisi kuruluşunda değişiklik yapılır
 • Aylık ödeme tutarında değişiklik yapılır

Tüm bu değişikliklerin sağlanması kredi yapılandırma ile gerçekleşir.

Konut Kredisi Yapılandırma
Konut Kredisi Yapılandırma

Konut Kredisi Yapılandırma (Refinansman) Avantajları Nelerdir?

Konut kredisi yapılandırması hakkında verilen bilgiler ışığında tüketiciye sağladığı avantajların fazlalığı dikkat çeker. Konut kredisi yapılandırma ile tüketici;

 • Yapılandırma ile taksitler önemli oranda azalır. Tüketici taksitlerini zorlanmadan öder.
 • Söz konusu dönemin düşük faizlerinden yararlanma şansı elde eder. Düşük faiz oranından ödemeler yapılır.
 • Tüketici daha rahat koşullarda kredisini ödeme imkanı bulur. Bütçesi zorlanmaz.

Bu avantajlarla birçok tüketici kredi yapılandırmayı tercih eder.

Konut Kredisi Yapılandırma (Refinansman) için Masraflar Nelerdir?

Konut kredisi yapılandırması için belli masraflar söz konusudur. Yeniden yapılandırma istenilen banka bu masrafları tüketiciden talep eder.

Bunlardan biri erken kapatma cezasıdır. Yüksek faizli bir kredi kapatılacağı için banka bu farkı tüketiciden talep eder. Konut kredilerinde erken kapatma cezası % 2 oranındadır.

Diğer bir masraf kalemi ise kredi masraflarıdır. Tüketiciye yeni bir kredi açılacağı için başlangıçta istenmekte olan masraflar tüketiciden tekrar talep edilir. Bunlar, sigorta ücreti, dosya ücreti ve diğer masraflardır. Kredi kullanılan bankadan yeniden yapılandırma istenirse o halde bazı masraflar talep edilmeyebilir.

Konut Kredisi Yapılandırma (Refinansman) Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tüketicilerin konut kredisi yapılandırma için dikkat etmeleri gereken bazı hususlar vardır.

 • İlk olarak tüketici kendisi için en uygun şartları sunan bankayı araştırmalıdır.
 • Önceden çekilmiş olan kredinin erken kapatma dolayısı ile tüketiciden % 2 seviyesinde komisyon talep edilir. Yani, erken kapatma işleminden dolayı ceza komisyonu uygulanır. Bu komisyon da hesaplama içine katılmalıdır.
 • Kredi yapılandırmadan kazanç elde edilmesi için refinansman yapılmak istenen krediyle refinansman işlemi neticesi çekilecek yeni kredinin faiz oranları arasında % 0.4 ve üzeri bir fark olup olmadığına bakılmalıdır.
 • Tüketiciden, yeni kredi kapsamında dosya masrafı ve komisyon gibi ödemeler talep edilir. Bu ödemeler göz önüne alınmalı ve buna göre sözleşme imzalanmalıdır.
 • Refinansman yapılmak istenen kredinin vadesinin 8 yıldan daha az olup olmadığına dikkat edilmelidir. Böylece yapılan işlem tüketici için daha karlı olabilir.
 • Tüketicinin daha karlı bir netice elde edilmesi için birkaç bankaya başvuru yapılmalı ve şartlar konusunda fikir alınmalıdır. Tüm bu teklifler düşünülüp değerlendirme yapılmalıdır.

Tüketicilerin kredi yapılandırma işlemi için tüm bu hususlara dikkat etmeleri ve değerlendirmeleri önemlidir.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir