Para Piyasa

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto para biriminin üretimi ve transferi için kullanılan tüm matematiksel doğrulama süreçlerine kripto para birimi madenciliği denir. Bu işlemleri gerçekleştirmek için kullanılan donanımlar veyahut sistemler de maden olarak adlandırılır. Peki, Kripto Para Madenciliği Nedir?

Ayrıntılı bir örnek verilirse Ethereum ticaretine yatırım yapıldığı düşünülürse bu işlemleri gerçekleştirmek için, itibari para birimi gibi bir fiyat yatırmanız ve para biriminizi Ether’e (ETH) dönüştürmeniz gerekir. Bunun olması için talimat verdiğinizde, madenci eter yatırımınızın ve transferinizin devam edip etmeyeceğini doğrulayacaktır.

Hangi kripto para birimi kullanılırsa kullanılsın, madencilik süreci varsa, aktarılmadan önce madenci tarafından doğrulanması ve onaylanması gerekir. Madencilerin madencilik türü ve yoğunluğu, her kripto para birimi için farklıdır. Kullandığı teknoloji, kripto para birimi türü ve yazılımdaki detaylar gibi birçok faktör madenciliği doğrudan etkiler. Elbette bu, ağın akışının işlem hızını da etkileyecektir.

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kripto para madenciliği nasıl yapılır sorusuna birçok cevap bulabilmekteyiz.

Bunlar şöyle sıralanabilir:

  • GPU Madenciliği
  • CPU Madenciliği
  • Bulut Madenciliği

Bu yöntemler sayesinde kripto para madenciliği çeşitleri mevcut olup farklı türde kazançlar sağlayabilirsiniz.

Kripto Para Madenciliği Nedir?
Kripto Para Madenciliği Nedir?

GPU Madenciliği

GPU madenciliği, en ünlü ve tercih edilen madencilik yöntemlerinden biridir. Neden bu kadar tanındığını ve tercih edilmesinin sebebi ise etkili olması ve yatırım maliyetinin çok düşük olmasıdır. İşlemci, ana kart, çoklu grafik kartları, teçhizat çerçevesi ve soğutma ekipmanlarını kullanarak madencilik için gerekli ortamı hazırlayabilirsiniz.

Elde edilen yatırım getirisi oldukça yüksek ve tatmin edicidir. Bulut madenciliği hizmetleri sağlayan çoğu şirket veya kişi GPU ekipmanı kullanır. Bu şirketler veya bireyler, ağla uğraştıklarını bildikleri için binlerce cihaza sahiptir. GPU ekipmanını ortaya koymak pahalı olsa da hash oranı ve genel iş gücü dikkate alındığında, GPU madencilik ekipmanı oluşturmak uygun maliyetli.

CPU Madenciliği

Bu madencilik yönteminin bilinen en eski yöntemlerden biri olduğu söylenebilir. Yüksek işlemcili bir masaüstü bilgisayarı olan herkes bu tür madencilik yapabilir. Bu nedenle çok istenir ancak yine de çok eski olduğu söylenebilir. Yüksek tüketimli bir madencilik türüdür ve çok yavaştır.

Bununla birlikte, madenciliği öğrenmenin en kolay yollarından biri olduğu söylenmelidir. CPU madenciliği için gerekli olan tek şey bir bilgisayar ve bazı programlardır. Şu anda CPU madenciliği için bir bilgisayar veya hatta bir dizüstü bilgisayar kullanmayı düşünüyor olabilirsiniz, ancak bu yöntemi kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Bulut Madenciliği

Bulut madenciliği, çağımızın teknolojisine en uygun ve oldukça popüler olan bir madencilik türüdür. Bu madencilik yönteminde bu teknolojiye uygundur. Bulut madenciliği yönteminde olan durum GPU madencilik şirketlerinin veya bireylerin madencilik ekipmanlarını size kiralamasıdır.

Kiralamak istediğiniz süre içerisinde başlıyorsunuz ve ardından bu süreçte kazanılan gelirden masrafları düştükten sonra kalan para kripto para cüzdanınıza aktarılacaktır. Burada firmanın güvenilirliği çok önemlidir. Bu nedenle bulut madenciliği yaparken birlikte çalıştığınız kişi veya şirketi dikkatlice incelemelisiniz. Alt kalite olarak nitelendirilebilecek bulut madenciliği şirketlerinden kesinlikle uzak durmalısınız.

En İyi Kripto Madenciliği Hangisidir?

Kendi madencilik ekipmanınızı oluşturmak istiyorsanız, GPU madenciliğini seçmelisiniz. Para harcamadan hemen madencilik yapmak istiyorsanız, CPU madenciliğini de deneyebilirsiniz. Ancak risk almak istemeyenler için GPU madenciliğini deneyin. Herhangi bir ekipmanla uğraşmak istemiyorsanız ve basit bir şekilde madencilik yapmak istiyorsanız, bulut madenciliği ilk tercihiniz olmalıdır.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir