Para Piyasa

Kripto Para Piyasasının Toplam Değeri 2 Trilyon Doları Aştı!

Kripto para piyasasının amiral gemisi olarak bilinen Bitcoin ve diğer para birimlerinin toplam değeri 2 trilyon dolar bandının üzerine çıktı. Coinmarketcep tarafından açıklanan verilere göre kripto para piyasasının toplam değeri 2 trilyon doları aştı! Ve %2.6’lık bir artış yakaladı. 9.155 kripto para biriminin tamamının toplamı olan bu değer, dünya üzerindeki pek çok hatrı sayılır şirketin varlığı ile yarışır hale geldi. Son 24 saatlik süreçte kayıt altına geçen %2.6’lık artış sonrası 2 trilyon dolar bandının üzerine çıkılmış oldu.

Piyasada Bitcoin ve Ethereum Etkisi

Kripto para piyasasının toplam değerinin 2 trilyon doları aşmasında iki ana faktör etkili oldu. Piyasanın amiral gemisi Bitcoin ve alt coini olan Ethereum bu artışta ciddi bir pay sahibi. Piyasa içerisindeki en büyük paya sahip olan bu iki kripto para birimi, 2 trilyon dolarlık sınırın geçilmesinde büyük bir rol oynadı. Son 1 günde kaydedilen artışın ciddi oranda bu iki kripto para biriminden kaynaklandığı görüldü.

Kripto Para Piyasasının Toplam Değeri 2 Trilyon Doları Aştı!
Kripto Para Piyasasının Toplam Değeri 2 Trilyon Doları Aştı!

Diğer Kripto Para Birimlerinde Son Durum

Piyasanın 2 trilyon dolarlık seviyeyi aşmasından sonra gözler diğer kripto para birimlerine de çevrildi. 2021 yılının Ocak ayında piyasanın 1 trilyon dolar değerini aşması ilk defa görülen bir durumken, sadece 3 ay içerisinde iki katına çıkmasında diğer kripto para birimlerinin de etkisi var. Visa ve Paypal gibi ödeme araçları ile iş birliği içerisinde olan Bitcoin’in ardından diğer kripto para birimlerinde de aynı iş birlikleri görüldü. Son 3 aylık süreç içerisinde 580 milyar dolarlık piyasa değerini 1.1 Trilyon dolara çıkaran Bitcoin ise, piyasada başı çekmeye devam ediyor.

Kurumsal İlgide Artış Yaşandı

Kripto para piyasasının 2 trilyon dolar bandının üzerine çıkması ile beraber kurumsal alanda ilgi artışı yaşandı. Kurumsal statüde yer alan yatırımcıların neredeyse 0 faiz oranına ilgi göstermesi Bitcoin’in değerini katladı. Tesla’nın ürettiği otomobillerin ödemesinde Bitcoin kabul edeceğini duyurması, Paypal ve Visacard gibi kurumsal firmaların Bitcoin ile işbirliği ve buna benzer birçok gelişme, piyasanın değerinde artış yaşanması adına büyük bir etken oluşturdu.

Bitcoin Fonu ETF’ye Çevrilmek İsteniyor

Dünya üzerinde en büyük kripto para yatırımcısı olan kurumsal firma Garyscale, Bitcoin fonunu EFT’ye çevirmek istediğini açıkladı. Bu açıklamanın ardından hızlı bir yükselişe geçen Bitcoin, son 24 saatte %2.6 oranında artış gösterdi. ABD merkezli kripto para borsalarından birisi olan Coinbase Global ise bu gelişmenin ardından Nasqad’da gerçekleşecek işlem sonrası halka arz hazırlığı yaptığını duyurdu. Kripto para piyasasının 2 trilyon dolar değerini aşması ile beraber pek çok dünya devi şirketi geride bırakması da dikkatleri çekti.

Apple’ı Yakaladı

ABD merkezli teknoloji devi Apple firmasının piyasa içerisindeki değeri ile kripto para piyasasının değeri eşitlenmiş oldu. Tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmayı başaran kripto para piyasası, dünya devi şirketlerden bazılarını geride bıraktı. Suudi Arabistan merkezli olan petrol devi Aramco firmasının piyasa içerisindeki değerini geride bırakan kripto para birimleri, dünya üzerinde büyük bir yankı uyandırmaya devam ediyor.

Kripto para piyasalarında yaşanan bu gelişmeler yatırımcıları da doğrudan ilgilendiriyor. Son zamanların en yüksek seviyesine çıkan Bitcoin ve diğer para birimlerine olan ilgi her zamankinden daha fazla. 2 trilyon dolarlık piyasa bandını aşarak bir çok dev şirket ile yarışabilecek hale gelen kripto para piyasası, yılın başından beri yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Yıl sonunu nasıl kapatacağı ise merak konusu.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir