Teknoloji

Mac Bilgisayar İçin Anti Virüs Programı

Günümüzde bilgisayarların en can sıkıcı noktası olan virüsler mac bilgisayar için anti virüs programı araştırılmasına girilir, korunması oldukça zordur ve hatta neredeyse imkansız haldeyken dahi görebiliriz. Kimi zaman bilgisayar kullanma aşamasında farkında olmadan da bu virüslere yakalanmamız mümkün hale gelse bunun en büyük sebebinin yine yüklediğimiz diğer işlevsiz programlar olduğunu az çok biliyoruz. Bununla beraber geliştirmemiz ve yapmamız gereken birden fazla iş var.

Bilgisayarlar İçin Anti virüs Programları Nedir?

Sıklıkla sorulan ve merak edilen sorulardan biri de mac bilgisayar için anti virüs programı nedir ve ne zaman kullanılır gibi sorulardır. Günümüzde eskisine nazaran daha fazla kötü amaçlı yazılım kodlanmış olduğundan bu yazılımlardan bilgisayarı korumak adına gerçekleştirebileceğimiz bazı durumlar vardır.

Bu durumlar karşısında yeterince koruyamadığımızda bilgisayarı ele geçiren yazılımdan kurtulması neredeyse imkansız hale gelir. Reklam yazılımlarına ve fidye yazılımlarına karşı yüksek etki için tasarlanmış birçok harika anti-malware programı bulunuyor ve bu programların da ücretsiz olanları mevcut.

Mac Bilgisayar İçin Virüs Programı
Mac Bilgisayar İçin Virüs Programı

Bilgisayarlara Virüs Nasıl Bulaşır?

Birçok farklı sistemden, uygulamadan ve yerden virüs bulaşabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Her zaman kullandığınız dosyalarınızın boyutları değiştiyse bu işin içinde virüsün olabileceğini değerlendirin. Kullandığınız her anti virüs programının bilgisayarınızı tamamen koruyabileceği düşüncesinden uzaklaşın. Aksi takdirde bilgisayarın durumunu iyiye döndüremezsiniz.

Bununla beraber popüler olan her virüs programı iyi demek değildir, hatta kimisi bilgisayarın performansını düşürmeye olanak sağlar. Bu sebeplerden dolayı her uygulamaya güvenmemeniz gerektiğini söylemeliyiz. Flash bellek, disket, harici harddiskler kısacası bazı depolama cihazlarından virüs bulaşabileceğini unutmayın.

Bilgisayara Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır?

Mac bilgisayar için anti virüs programı konusuna geçmeden önce virüsün bulaşmasını anlama yollarından bahsetmek gerek. İnternette gezinirken, dosyalar indirirken, resim veya videoları takip ederken ve birçok zamanda virüse davetiye çıkarmış bulunuruz. Bunu anlamanın yollarından biri de anti virüs programı edinmiş olmak ve her daim çalıştırmak. Eğer bilgisayarınızın performansı son zamanlarda yarı yarıya düştüyse virüs olabileceği ihtimalini değerlendirmelisiniz.

Bilgisayarlar Neden Anti virüs Programlara İhtiyaç Duyar?

Günümüzde elbette ki bu internet ağının sonsuz evrenini inceleme konusunda daha bilgiliyiz ve çoğu mac bilgisayar için anti virüs programı bulunmaması da bu kötülükleri beraberinde getiriyor. En büyük kötülüklerden birisi bu kötü amaçlı yazılımlardan kendimizi koruyabilecek anti virüs programının en iyisinin kolay bulunmaması. Bütün yazılım sistemleri bilgisayarın güzelce taranmasından ve bu yazılımları engellemesinden sorumlu fakat bazen uzun vadede işe yaramayan birçok uygulamayı indirmiş bulunuyoruz. Bunun için ise öncelikle detaylı bir araştırma yapılmalı ve bu internet ağını kontrol edebilir hale gelmeli.

En İyi Anti virüs Programları Hangileri?

Elbette bilinen bazı popüler anti virüs programları bulunsa da tanıtılanlar arasında bazıları da yeterince faydalı bulunmuyor. Mac bilgisayar için anti virüs programı olarak bilinen programlardan bazıları yetersiz işlev karşısında sadece yeni yazılımlar geliştirmeyi vadediyor. Bu tarz programları yüklemeden önce ise iyice araştırılmalı ve özellikleri anlaşılmalı.

En iyilerden bazıları şunlar:

  • Avast Free Anti virüs: Neredeyse antivirüs programları içerisinde en çok tercih edilen program olan Avast Free, kullanıcılarına güvenle ve kolayca kullanmayı vadediyor. Diğerlerinden farkı ise daha sıkı bir tarama ve VPN hizmeti sunuyor olması.
  • Microsoft Windows Defender: Kötü amaçlı yazılımları engelleme, Windows ile dahili çalışma gibi birçok özelliği barındıran Defender, oldukça sık kullanılır olmasının yanı sıra en çok sevilenlerden biri olma özelliğini taşıyor.
  • AVG Anti Virüs Free: Adını sıklıkla duyduğumuz AVG, düşük seviye performans tespiti, dosya ayıklama imkanı, kişiselleştirilebilen arayüz ile kullanıcılarına büyük bir kolaylık sağlıyor. Bunlardan en önemlileri ise halihazırda hasarlı bulunan dosyaların onarılmasında öncülük etmesi.
  • Avira Free Anti virüs: Bilgisayar hızını yavaşlatan ve aynı zamanda ücretli olan bazı uygulamaları barındırsa da genel olarak ücretsiz ve kullanışlı bir program Avira Free. Aynı zamanda güvenlik duvarı yöneticisi de bulunuyor.
  • Panda Free Anti virüs: Kötü amaçlı yazılımlardan korunmayı sağlayan orta düzeyde faydalı Panda Free, VPN hizmeti ile son derece kullanışlı bir hale geldi ve adından sıkça söz ettiriyor. Üstelik ilgi çekici bir arayüzü de bulunuyor.
  • Malwarebytes Anti-Malware: Kötü amaçlı yazılımları korumada oldukça üst düzey bir performans sağlayan Malwarebytes, istenmeyen reklam yazılımlarını engelleyerek kullanıcılarına uzun vadede fayda sağlıyor.

Bütün bu yazılımlar kullanıcıların bilgisayarındaki virüsleri temizleyerek gelecekte de ortaya çıkabilecek kötü amaçlı yazılımları yok etmeye çalışır. Bu saydıklarımız dışında kalan birçok yazılım da bu hedefleri amaçlayarak kullanıcıları karşılaşabilecekleri en kötü senaryo ile ne yapmaya çalışmaları gerektiğini anlatır. Aslında yapılması gereken virüs olmadan önce uzun bir şekilde tarama yapmak ve bilgisayarın iyi çalışabilir durumda olmasını engelleyecek yazılımları bulmaktır.

Mac Bilgisayar İçin Anti Virüs Programı
Mac Bilgisayar İçin Anti Virüs Programı

Bu Programların Amacı Nedir?

Mac bilgisayar için anti virüs programı amaçlarından biri de yukarıda bahsedildiği üzere kötü amaçlı yazılımları engellemek ve bunu kullanıcıya ücretsiz olarak sağlamaktır. Windows kullanıcısıysanız, sisteminizin derin taramalarını planlamak saydığımız programlarla mümkün hale gelir ve yalnızca bir kere değil devamlı olarak kullanabilir duruma gelebilirsiniz. Devamlı olarak kullanabilir duruma gelmek bilgisayarınıza zarar vermeye etkin hale gelmiş birtakım yazılımların engellenmesinde önemli bir amaçtır.

Anti virüs Programları Ne Zaman Etkin Olurlar?

Asıl amaçları sürekli etkin bir şekilde kullanılmak olan anti virüs programları, kötü amaçlı olan USB girişli bir bellek dahi olsa yeterince kullanılmadığında bunu engelleyemez. Kimi bilgisayarların ise bunun aksine hiçbir anti virüs programına ihtiyacı yoktur. Bunun amacı kullanım aşamasında yeterince iyi yazılımları bulabilmek ve bilgisayara en ufak dahi olsa zarar vermeyeceğinin bilincinde olmaktır.

Bu yazılımların en büyük özelliği güvenilir olmaları, gerçekten iyi kontrol gücüne sahip olmaları ve bilgisayar performansını etkileyemeyecek düzeyde olmasıdır. Bilgisayarda herhangi bir kötü yazılım fark ettiklerinde önce sizi uyarır ve gerekli izinleri aldıkları takdirde de etkin olurlar.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir