Emlak-Mortgage

Mortgage Nedir?

Herkesin hayalinde almak istediği bir ev vardır. Fakat günümüzde ev almak kolay değil. Artan fiyatlar insanları çaresiz bırakabiliyor. Bu sebeple insanlar ev sahibi olmak için farklı yollar denemeye başlıyor. Bu konuda akla gelen ilk yollardan biride Mortgage. Öncelikle Mortgage nedir? Nasıl alınır? Bu konulara değinelim.

Mortgage, bankalar tarafından sunulan ev sahibi olmak için ipotek karşılığında kredi alınması durumudur. Kredi sadece ev almak isteyenlere değil, belli bir mal almak isteyen bireylere ipotek karşılığı verilebilir. Fakat Türkiye’de en çok ev sahibi olmak isteyenler tarafından tercih edilen bir kredi çeşididir. Ödeme seçenekleri ve faiz işlemleri banka ile anlaşmalar sonucu belirlenir. Bu kredi ile birlikte kolayca ev sahibi olmak mümkün hale geliyor.

Eskiden ev sahibi olmak için bankalar iki tür krediyi insanların önüne sunuyordu. Bunlar, Mortgage ve konut kredisiydi. Mortgage, 30 yıl içinde ödeme şansı ve diğer kredilere oranla daha az bir faiz ile kredi veriyordu. Fakat konut kredisinin şartları biraz daha ağır ve ödemesi zordu. Bu sebeple insanlar direkt Mortgage nedir diye sorgulayarak şartları öğrendikten sonra bu kredi çeşidine yöneliyorlardı. Şimdilere bakıldığı zaman bu iki kredi seçeneği birleştirildi ve aynı ad altında verilmeye başlandı.

Mortgage Kredisi
Mortgage Kredisi

Mortgage Kredisi Nasıl Alınır?

Mortagage nedir konusuna değindikten sonra bu kredinin nasıl alınacağı hakkında bilgi verelim. Mortgage kredisi ile ev sahibi olmak için öncelikle krediyi veren herhangi bir bankaya başvuru yapmak gerekir. Başvuru onaylandıktan sonra öncelikle yapılacak şey krediyi almak için yapılması gereken uygunluk testidir. Uygunluk testini tamamlayamayan kişiler için herhangi bir kredi verilmesi mümkün değildir.

Bu uygunluk testi evin ekspertiz ile birlikte belirlenir. Ekspertiz özelliğinden faydalanmak için başvuru yaptıktan sonra bulunduğumuz bankadan rica etmek gerekir. Ekspertiz, bankadan alınacağı gibi dışarıdan bulup getirmekte mümkündür. Fakat şunu belirtmek isteriz ki Mortgage kredisi alarak evin tüm parasını ödeyemiyorsunuz. Evin masraflarının % 90’ı oranında kredi veriliyor. Ve geriye kalan ücreti bizzat peşin ödemeniz gerekiyor. İnsanlar bu şartı bilerek başvuru yapıyorlar.

Başvuru yapıldıktan sonra bankalar tarafından mal varlığı ve gelir durumunuza bakılarak bazı testler yapılıyor. Çünkü bankalar bu krediyi ödeyebilir olduğunuzu hissetme çabası içine girerler. Bu krediyi ödeyemeyecek bir durumdaysanız kredi verilmez. Bu konu içinde kredi notunuza bakılır ve gelir belgeniz istenir. Kredi almak istediğiniz tutar kredi notunuza bağlıdır. Kredi notunuz yeteri kadar değilse kredi verilmez. Eğer kredi notunuz yeterli ise bu kredi fırsatından yararlanmanız mümkündür.

Mortgage Kredisi İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Mortgage almak için bankaların talep ettiği bazı belgeler vardır.

Bu belgeler şu şekildedir;

 • Kimlik belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Maaş bordrosu ya da vergi levhası
 • Kat mülkiyeti tapusu

Yukarıda maddeler halinde krediden faydalanmak için yanımızda getirmemiz gereken belgeler verilmiştir.

Mortgage Kredisinin Avantajları Nelerdir?

İnsanlar içinde yaşadığımız yıllarda kolay bir şekilde ev sahibi olamıyorlar. Alınacak evler peşin olarak ödenemeyecek kadar pahalılar. İnsanlarda ev sahibi olmak için daha değişik yöntemleri tercih etmeye başladılar. Bu durumda en kolay eve sahip olmak yöntemi Mortgage olarak göze çarpıyor. Bu kredi sayesinde insanlar evi rahat bir şekilde alıp aylar içinde ödemeleri mümkün.

Ev kiralamak yerine bu ev kirasına ödenecek parayı kredi giderlerine ödeyerek rahatça ev sahibi olmak artık mümkün hale geldi. Aylar sonra krediyi ödeyemeyecek duruma geldiyseniz bankanıza başvurarak daha kolay şartlarda ödemek için yapılandırma isteyebilirsiniz. Bankalar bu konuda her türlü kolaylığı sağlamaktan çekinmiyorlar. 250 yıla kadar verilen taksitler ile ayda küçük meblağlar ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz.

Mortgage Başvuru
Mortgage Başvuru

Mortgage Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bu hesaplama işlemi yapılırken ilk başta ödenecek olan peşin para hesaba katılması gerekir. % 90 oranında alınan kredinin kalan % 10’luk kısmının peşin ödendiğini söylemiştik. Ardından bankanın uyguladığı faiz oranı ve verilen vade hesaba katılması gerekir. Peşin para hesaplaması yapıldıktan sonra diğer bir ödemeniz olan tapu harcını da hesaplamanız gerekmektedir.

Mortgage kredisi çok uzun zamanlar içinde ödeniyor ve ilerleyen yıllarda neler olacağı bilinmiyor. Bu sebeple bankalar kredi verdikleri kişilerden vade belirlemelerini istiyor. Bu vadeler sonunda ödemeniz gereken toplu bir para ortaya çıkacak. Bu durumu bilerek vade verilmesi gerekir. Aksi halde daha çok zorlanabilirsiniz. Bankaların faiz oranlarını ve vade seçeneklerinin iyice araştırılması ve yükümlülüklere uyulması gerekilir.

Mortgage Kredisinde Yapılması Gereken Ödemeler Nedir?

Mortgage kredisi alınırken dikkat edilmesi gereken ödemeler ile ilgili bilgiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Banka tarafından belirlenen faiz oranı
 • Kredinin aylık taksit ücreti
 • Bankaya yapılacak toplam ödeme miktarı
 • Ödenmesi gereken toplam faiz oranı
 • Ekspertiz ücreti
 • Banka tahsis ücreti
 • İpotek ücreti
 • Yıllık maliyet oranı

Yukarıda verildiği gibi ödememiz gereken ücretlerin bilgisini görmemiz mümkün.

Mortgage Kredisi Yapılandırması Nedir? Nasıl Yapılır?

Daha önceden kredisi kabul edilen, ödemesine başlanan fakat içinde bulunduğu günlerde ödeme şartını yerine getiremeyen insanlara yapılan bir kolaylıktır. Bu işlem ile birlikte anlaşılan ücret ve ödenmesi gereken ay tekrar gözden geçirilir ve yeni bir anlaşma yapılır. Bu sayede insanın ödeme yapması daha kolay bir hale gelir ve içinde bulunduğu şartlara göre belirlenmiş olur.

Kişiye verilen faiz oranı yapılandırma yapıldıktan sonra yeniden hesaplanır ve kredi alan birey bu faiz oranı ile ödemesine devam eder. Yeniden hesaplanan fiyat ile kişi ayda daha fazla ödeme yapabilir ya da daha az bir ödeme yapabilir. Kredinin yapılandırmasını ödemesini yerine getiremeyen kişi ya da 90 gün içerisinde yapılamayan ödemeler doğrultusunda banka tarafından talep edilebilir. Kredi ödemesini yaparken zorlanan bireyler bankaya talep ederek kolaylıkla yapılandırma işleminden faydalanabilir.

Etiketler

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir